Avusturya

Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya Seyahati

İçindekiler Tablosu

Avusturya, Cumhuriyet olarak yönetilen ve konum olarak Orta Avrupa’ da yer alan bir ülkedir. Dokuz eyaleti bulunur. Avusturya’ nın komşuları; İtalya, İsviçre, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Slovenyadır. Avusturya’ nın nüfusu 9 milyonu geçmektedir.

Avusturya’ nın başkenti olan Viyana en kalabalık başkentler arasındaki yerini korumaktadır. Nüfusunun 1.5 milyonu geçmesi ile birlikte turistik olarak ilgi çekmekte aynı zamanda da hızlı bir şekilde göç alan başkent özelliğini korumaktadır. Avusturya’ nın komşu ülkelerine baktığımız zaman son derece merkezi bir konumda olduğunu görebilmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahipleri tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir ülke konumundadır. Bunun nedeni ise, hem turizm hem de çalışma açısından oldukça fazla rağbet görmesidir. Ayrıca Avusturya’ da bulunan dil okulları ve Erasmus eğitim programları ile de öğrenci vizesi ile Türkiye Cumhuriyetinden gelen birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Avusturya gelen misafirlerine Schengen vizesi ile kapılarını açmaktadır. Kısa süreli Schengen vizesi ve uzun süreli Schengen vizesi olmak üzere iki çeşit vize sağlamaktadır. Kısa süreli vizeler; Avusturya turistik vize, Avusturya transit vize, Avusturya ticari vize ve Avusturya Aile Arkadaş ziyareti vizesi gibi vize türleri bulunmaktadır. Kısa süreli vize işlemlerinde Avusturya’ da konaklama maksimum gün sayısı 180 gün içerisinde 90 gün olarak sağlanmaktadır. Bu sürenin uzatılması mümkün değildir.

180 gün dolumunda yeni vize başvurusunda bulunulması mümkündür. Uzun süreli vizeler ise, oturma izni vizesi, çalışma izni vizesi ve eğitim vizesidir. Eğitim vizeleri, Öğrenci vizesi olarak lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını kapsamaktadır.

Buna bağlı olarak kısa süreli 6 aylık ve uzun süreli bir yıllık olacak şekilde dil okullarında geçerli olan öğrenci vizesi vardır. Ayrıca Erasmus programına katılabilmek amacı ile Erasmus öğrenci vizesi olarak değişik kategorilere ayrılmıştır. Başvuru sahiplerinin seyahatin amacına uygun olarak vize başvurusunda bulunmaları önerilmektedir.

Eray Tur ayrıcalığı ile profesyonel anlamda vize danışmanlık hizmeti alabilir ve sizler de amacınıza uygun vize seçimlerinde firmamızdan destek alabilirsiniz.

Avusturya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Ülkemizden herhangi bir neden ile Avusturya seyahati yapmak isteyen herkes Schengen vizesi almak zorundadır. Türkiye ile Avusturya arasında bulunan vize anlaşmasına göre, yapılacak ziyaret için Avusturya Konsolosluğuna vize başvurusu yapılması gerekir. İsviçre ve AB ülkelerinde ikamet izni olanlar da aynı şekilde Avusturya vizesinden muaf tutulur.

Avusturya Vizesi için İstenilen Evraklar

 Avusturya vize başvuruları şahsi başvurularda kabul edilmez. Bu işlemler ancak vize işlemleri veren danışmanlık şirketleri aracılığı ile gerçekleşir. Sadece oturum izni ve Erasmus programı için konsolosluğa başvuru yapılacaktır. Konsolosluk, biometrik bilgiler, fotoğraf konsoloslukta alınır. 

Avusturya vizesi alanlar vize uzatma işlemlerini bu ülkeden gerçekleştiremez. Vize uzatma işlemleri için ülkeye geri sönüş yapılması gerekir. Schengen vizeleri sadece 90 gün süreyi kapsamaktadır. Kurum gerekli gördüğü hallerde mülakat da yapabilir. Genel olarak tüm Avusturya vize türlerinde

 •  Pasaport, varsa eski pasaport fotokopileri istenir. Pasaport içinde 2 sayfa boş olmalıdır. Pasaportun kullanım süresi seyahat sonrasında 3 ay daha devam etmelidir.
 • Vize başvuru formunun tam bir şekilde ve hatasız olarak imzalı şekilde doldurulmalıdır.
 • Biometrik fotoğraf ve bilgiler, biometrik fotoğrafta 35 ile 45mm boyutlarında olmalıdır. Fotoğrafta baş düz olmalıdır. Objektife bakılmalıdır.
 • Ulaşım ve konaklama bilgileri, rezervasyonlar ve biletler bulunmalıdır. Başvuru dosyasında alınan tüm bilet bilgileri ve etkinlik belgeleri yer almalıdır.
 •  Seyahat sağlık sigortaları
 •  Vize türüne göre kabul mektupları, bu belge başvurunun kabulü açısından önemlidir. Alınan mektup bilgileri ile konsolosluk kararı hızlı şekilde sonuçlanır.
 • Finansal bilgiler, ziyaret masraflarının nasıl karşılanacağı ile ilgili bilgiler yer alır.
 •  Mesleki bilgiler, emekli, ev hanımı, öğrenci ve diğer mesleklerden mesleğe uygun olarak bilgi istenir.
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi istenir. Vize türüne bağlı olarak istenen evraklarda değişiklik olabilir. Avusturya vizesi alırken konsolosluk tarafından istenen belgelerin hepsi temin edilir. Ayrıca istenen bilgilerinde ispatı yapılır. Şüpheli durumlarda, deforme olmuş belgelerde konsolosluk belge yenileme talep edebilir.

Avusturya vizesi için istenilen evraklar bütün Avusturya seyahatlerinde kullanılmak üzere geçerliliğini koruyan ve standart evraklardır. Bununla birlikte Avusturya seyahatleri için Avusturya Konsolosluğu’ nun her zaman ek evrak isteme hakkı bulunabilmektedir.

Tüm belgeler teslim edildikten sonra henüz başvurular değerlendirme aşamasındayken gerçekleşen bu işlemlerin sonucunda Avusturya Konsolosluğu’nun ek süre vermeden istediği yeni evrakların da tamamlanması vize alım işlemleri için olumlu yönde yansıyacaktır.

Avusturya vize alımları sırasında hiçbir seyahat acentesi danışanlarına yüzde yüz vize alım garantisi sunmamaktadır. Bu nedenle de seyahat danışmanınızı iyi belirlemeniz gerekmekte ve sadece evrak hazırlama, vize işlemleri konusunda rehberlik edeceğini unutmamanız gerekmektedir. Seyahat acentelerinin konsolosluk tarafından istenilen belgeleri değiştirme ya da reddetme gibi bir durumu olamaz.

Avusturya Vize Başvuru Yerleri

Avusturya vize başvuru yerleri Türkiye Cumhuriyeti Avusturya Konsolosluğu’ nun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri aracılığı ile ilgili vizenin başvurusu gerçekleşmektedir. Avusturya, şahsi olarak Konsolosluklara ya da Avusturya Büyükelçiliği’ ne başvuru almamaktadır. Bunun için seyahat acenteleri ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Avusturya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Avusturya turistik vizesi almak isteyen Türk yurttaşları, Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ile Avusturya Ankara Büyükelçiliği vize merkezine başvuruda bulunulmalıdır. Evraklar, iki guruba ayrılır. Her vize türüne ait olanlar ile meslek temel tabanlı evraklar şeklinde iki gurupta değerlendirilir.

Kişisel evraklar, her tür vize gurubu içerisinde yer alır. Geçerliliği olan bir pasaport ve pasaportta vize sayfasının boş sayfaları, olmazsa olmaz evraklardandır. Geçmiş vizelerin ve kimlik bilgilerin bulunduğu sayfaların da fotokopileri, evrak dosyasında bulunması istenmektedir. Avusturya vize başvuru formu, eksiksiz ve diğer evraklar ile uyumlu doldurulmalıdır. Seyahat salık sigortası ile yapılan tüm rezervasyonlara dair bilgi ve belgeler de evrak dosyasında yer alınmalıdır.

Mesleki Evraklar Zinciri

İşçi ya da işveren Türk yurttaşları, gelir durumunu bildiren maaş bordrosunu da sunmakla mükelleftir. Çalışan durumunu gösteren SGK İşe Giriş Bildirgesinin de dosya içeriğinde yer alması gerekmektedir. Çalışma durumunun dünü ve bugününe ışık tutan SGK Hizmet Dökümü de listede yer almalıdır. Vize Bayisi firması, her tür vize işlemlerinde, sizlerin yanında ve yardımınızdadır.

Avusturya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya aile ziyareti için gerekli belgeler, iki ana sınıfta değerlendirilebilir. Kişinin kendi seçtiği bu vizeye dair vermesi gereken evraklar ile genel evraklar olarak ayrım yapılmaktadır. Avusturya ülkesinde yaşayan bir akrabanın ziyaret edilecek olması için öncelikle akrabanın sizi davet ettiğine dair davetiye mektubunun oluşturulması istenmektedir.

Davetiye, hem başvurucunun hem de davet edenin bilgilerinin, detaylı bir şekilde yer aldığı bir evraktır. Adres ve iletişim bilgileri ile gelir durumunun gösterilmesi, davetiyenin aranan özelliklerindendir. Pasaport ve vesikalık biometrik resim, her vize türünden istenen evrak gurubundandır.

Kişisel Evrakların Zinciri

Başvurucunun çalışma durumunu gösteren belge ve bilgilerin, vize merkezine götürülecek evrak dosyasında olmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan tüm belge ve bilgiler, vize başvuru formundakiler ile tamamen örtüşmelidir. Banka hesap dökümü, istenen belgeler arasındadır. İş durumunu gösteren belgenin yanı sıra, hizmet dökümü de gerekli evraklardandır.

Vize Bayisi firmasının sizin işlemlerle boğuşup harap olmanızı önleyecek deneyime sahip olduğunu biliyor muydunuz? Arayın, siz evinizde rahatlıkla seyahatin düşlerinde gezerken biz işlemleri halledelim!

Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya ülkesinde oturum izni almak için ya üç aylık bir oturumu kapsayan Schengen vizesi ya da daha uzun süreli vize çeşitlerine başvurmak gerekir. İş nedeniyle uzun süreli bir oturum ihtiyacı olan emekçi, Avusturya çalışma vizesine müracaat etmelidir. Aile birleşimi için oturum talep eden de bu vize çeşidi ile ilgilenmelidir. Uzun soluklu oturum almak isteyenlerin yapacağı şey, Avusturya oturum vizesi müracaatı olmalıdır.

Avusturya oturumu için vize talep eden başvurucu, hangi amaç ile Avusturya oturumu istiyorsa, o çeşit için istenen evrakları hazır etmesi gerekir. Eğitim ve erasmus için istenen evrak gurubu ile evlilik için istenen gurup arasında farklılık oluşmaktadır. İş ve çalışma vizesinin gerekleri de farlılık arz etmektedir.

Oturum İşlemlerinin Başlatılması

Avusturya oturum izninin alınması için vize merkezinden randevu alınmalıdır. Ön işlemlerin halledilmesi gerekmektedir. Parmak izi ile biometrik çekim işlemleri halledilmeden vize işlemlerine başlanmadığı bilinmelidir. Vize Bayisi, vize danışma şirketidir. Hangi vizenin neleri ihtiva ettiğini bilen, deneyimli ve uzman kadrosu vardır. En güncel haline vakıf bilgi dağarcığı ile hizmetinizdedir.

Avusturya Oturum İzni

Oturum izni için çıkan 1 Ocak 2006 tarihli yasada 4 tip oturum izni yer alır. Yabancılar Yasası Avusturya’ya göre oturma izni, yerleşim izni, aile bireyleri izni ile daima ikamet izni bulunur. Ülkede 6 aydan daha fazla kalanlar bu vizeyi alır. Uzun süreli vize, ulusal vize ya da D tipi vize oturum izni için alınır. Kültürel uyum, dil yeterliliği ve çalışma şartları gibi pek çok şart oturum izni için aranır. İzin için şahsi başvuru yapılmalıdır. Yerleşme için istenen belgelerin başında

 • Oturum izni talep formu
 • Biometrik fotoğraf
 • Pasaport ve eski pasaport fotokopisi
 • Türkiye’den verilen ikametgah belgesi
 • Uluslar arası çapta geçerli olan doğum kayıt belgesi
 • Avusturya’da çalışmak istediğinizi bildiren beyanname
 • Almanca tercümeli, apostilli evlilik cüzdanı
 • Sağlık sigortası
 • Avusturya’da ikamet edilecek yer bilgileri
 • Avusturya vatandaşı olan biri ile evlenilmesi halinde pasaport
 • Gerekli miktarda maddi kaynak

 Bu belgeler eksiksiz olarak tamamlandığında oturma izni için sıkıntı kalmayacaktır. İstendiği takdirde konsolosluk tarafından ek belge ve bilgi talebi ve mülakat da istenip yapılabilir. Oturma izni uzatmak için 12 ayda bir başvuru yapılabilir. Burada dikkat edilecek husus oturum izninin ikamet etme süreniz dolmadan uzatılmış olmasıdır. Çalışma izni de oturum izni ile verilir.

Bu izin en fazla 2 yıl süre için verilir. Sonraki süreçte 2 yıllık dilimler ile uzatma gerçekleşebilir. Ülkede 14 ay yerleşik çalışan kişinin eşi ve çocukları da çalışma olanağı oluşur. Çalışma izni ülkede çalışma izni, çalıştırma izni ve muafiyet izni olarak 3 farklı başlıkta verilir.

Avusturya Transit Vize Ülkeleri

Avusturya transit vize ülkeleri kategorisinde Avusturya’ nın sınır komşusu ülkelerin kara yolu transit ile geçişin sağlandığı görülmektedir. Havaalanı ile aktarma yapılan Avusturya transit vize ülkeleri Schengen ülkeleri ve Avusturya havalimanına aktarma olarak gelen 24 saati geçmiş ve vize talebine ihtiyaç duyulan seyahatleri kapsamaktadır.

Komşu bulunduğu ülkelerin tamamından transit vize ile seyahat edilmesi mümkündür. Bu ülkeler başta Almanya, İtalya ve Macaristan’ dır. Slovenya, Slovakya, İsviçre, Lihtenştayn ve Çek Cumhuriyetinden de 24 saati geçen durumlarda transit vize işlemi uygulanmaktadır.

Avusturya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Avusturya oturum izni kapsamında değerlendirilen üç vize çeşidi bulunmaktadır. Bu vize çeşitlerine dair evrakların dosya içerisinde bulunması ve vize merkezine teslim edilmesi gerekmektedir. parmak izi ve biometrik çekimden sonra yapılması gereken, hangi çeşit oturum alınacak ise o gurubun evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

 •  Aile birleşimi için gerekli evrak listesi
 •  Pasaport,
 •  Biometrik Vesikalık,
 •  18 Yaşından Küçükse Muvafakat Name,
 •  Vukuatlı Tam Nüfus Örneği,
 •  Uluslararası Kabul Gören Evlilik Cüzdanı,
 •  Avusturya Doğum Belgesi,
 •  Avusturyalı Eşin Oturma İzni.

II – Çalışma izni için gerekli evraklar

 •  Oturma İzni Başvuru Formu,
 •  Biometrik Vesikalık,
 •  Pasaport,
 •  İkamet Belgesi,
 •  Uluslararası Kabul Gören Doğum Belgesi,
 •  Uluslararası Kabul Gören Evlilik Cüzdanı,
 •  Avusturya Ülkesinde Çalışma Beyanname,
 •  Mali Durum Belgeleri,
 •  Sağlık Sigortası.

III – Eğitim vizesi için gerekli evraklar

 •  Başvuru Formu,
 •  Avusturya Eğitim Kurumu Kabul Belgesinin Orijinali,
 •  Biometrik Vesikalık,
 •  Pasaport,
 •  Vukuatlı Tam Nüfus Örneği,
 •  Gelir Durum Belgesi,
 •  Seyahat Sigortası,
 •  Sağlık Raporu,
 •  İkametgâh Belgesi.

Vize Bayisi olarak, her daim sizlerin rahat bir seyahat yapmanız adına gayret gösteren, işini iyi bilen ve sizi önemseyen bir yapıda hizmet ettiğimizi bilmenizi isteriz.

Avusturya Çalışma İzni

Avusturya çalışma izni için uzun süreli vize almanız gerekir. Ziyaret amaçlı ya da turistik amaçlı alınan kısa süreli izinler Avusturya çalışma izni ile ayrılmaktadır. Uzun süreli vizeler Avusturya için D tipi vize olarak alınır. Avusturya da ikamet için alınan vize Schengen vizesi değildir. Bu vize ile Avusturya’da 90 günlük seyahat sağlanır. Uzun süreli oturum izni için çalışma ya da aile gibi sebepleriniz bulunmalıdır.

D tipi vize türü içinde pek çok amaç yer alır. 90 günden fazla Avusturya sınırları içinde kalmak isteyenler öncelikle Avusturya çalışma vizesi için başvuru yapmalıdır. Oturum izni olarak başvuruların yapıldığı bu durumda birçok kategori yer almaktadır. Kırmızı- Beyaz- Kırmızı kart ile ülkede çalışma için başvuru yapılır.

Bu kart ile nitelikli bir çalışma başvurusu sağlanır. Avusturya çalışma izni için öncelikle mesleğiniz ile ilgili araştırma yapmanız gerekir. Mesleğiniz Avusturya’da ihtiyaç dahilindeyse izni almanız oldukça kolay olacaktır. Başvuru esnasında sizden gerekli meslek bilgileri ayrıntısı ile istenir.

Avusturya çalışma izni alan birisi için standart vize evrakları istenir biometrik bilgiler, pasaport, kimlik ya da vize başvuru dilekçesi istenecektir. Bunun yanı sıra çalışma izni için meslek durumunuz ile ilgili bilgiler istenir. Hali hazırda yaptığını iş ve gelir durumunuz bu vize için önemli bir kaynaktır. Ayrıca çalışma izni için davet yer aldığında izin kısa sürede elinizde olur.

Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya çalışma izni için zaman önemlidir. Yani çalışmanın süresi vize çeşidini de belirlemektedir. Üç ay ve daha az bir çalışma süresi mevzu bahis ise Schengen vizesi müracaatı ile durum halledilebilmektedir. Daha uzun soluklu çalışma zamanları için çalışma vizesi almak icap eder.

Avusturya, üst kademelerde çalışacak, eğitim düzeyi yüksek ve işinde başarılı olan insanların ülkesinde isteyen bir sisteme sahiptir. Çalışma izni için belirlenmiş imkânlara sahip olmak istenmektedir. Rot – Weiβ – Rot – Karte şeklinde adlandırılan, Kırmızı Beyaz ve Kırmızı Kart manasına gelen, iş gücü açığının uzman personel olarak simgelendiği bu tabirler ile vize işlem sistemi üstünden sağlanmaktadır.

Kartlı Sistemin Puanlamaya Yansıması

Bu sistemde, sahip olunan niteliklere göre puanlama yapılmaktadır. Çıkan puan hangi kartı yansıtıyor ise ona göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Avusturya için uygunluk ölçütleri ne denli taşıdığına dair bu puanlama, vize durumuna da ışık tutmaktadır.

Kartlı sistemde verilen puanlar, başvurucunun nitelikli bir eleman olup olmadığını anlamaya yöneliktir. Avusturya çalışma vizesini kolay hale dönüştüren bir mekanizma mevcuttur. Sistemi ve artılarını iyi bilen danışma merkezi Vize Bayisi, sizleri beklemektedir.

Avusturya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Avusturya hükümeti, ülkedeki istihdamın gereği, bir takım şartlar ile ülkede çalışma izni tanımaktadır. Avusturya sınırları içerisinde çalışmak ve üç aydan daha uzun süreli ikamet etmek zorunluluğu halinde, çalışma izni vizesine ihtiyaç duyulacaktır. Vize işlemleri, gerekli randevuların alınması ve parmak izi ile biometrik çekimin yapılması ile başlanacağı, hatırdan çıkarılmamalıdır.

Hassas Nokta Form

Başvuru formu, internet ortamında doldurulabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en hassas konu, belge ve bilgilerin forma yazılırken, dosyada olanlar ile bire bir örtüşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, tutarsızlıktan ötürü vize işlemlerinin cevabı olumsuz gelecektir.

Biometrik vesikalıkta, hem daha önceki bir Schengen vize işlemlerinde kullanılmayan hem diğer önceden alınma evraklardakilerle aynı olmayan hem de son halini yansıtan özellikler içermesine dikkat edilmelidir. İşlemleri kolay kılan etken Vize Bayisi firmasıdır.

Pasaportun on seneden daha eski olmaması ve vize sayfasında yeteri derecede boş yer olması, istenen özelliklerdendir. Mali durumu gösteren evrak ve belgeler ile ikamet edilecek adrese dair bilgi ve belgeler de dosya içerisinde bulundurulmalıdır. Ayrıca Avusturya’da çalışılacağını kanıtlayan belgenin de ibra edilmesi zaruridir.

Avusturya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Avusturya yurttaşlığına talip olmak için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Vatandaşlık, nesep, kan bağı ile elde edile bilinir. Avusturya sınırlarında doğmuş olmak da bu hakkı kazandırır. Bunun yanında, aşağıda yer alan evrak listesini ibraz edebilecek niteliklere haiz bireyler de bu haktan yararlanabileceklerdir.

 •  Vatandaşlık Başvuru Formu,
 •  Biometrik Vesikalık,
 •  Avusturya Doğum Belgesi,
 •  İkametgâh Belgesi,
 •  Vukuatlı Tam Nüfus Örneği,
 •  Gelir Durum Belgesi,
 •  Vatandaşlık Belgesi,
 •  Süresiz Oturum Belgesi,
 •  Almanca Dil Yeterlik Belgesi,
 •  Pasaport,
 •  Evlilik Cüzdanı.

Evrakların Getirdiği Derin Mana

Başvurucu, başvuru formunu eksiksiz, tam ve ekte sunacağı bilgi ve belgelerle örtüşür bir şekilde doldurmalıdır. Pasaportun eski olmamasına özen gösterilmelidir. Vesikalık fotoğraf ile ikamet adresini gösteren belgeler, en güncel hali ile dosyada yer almalıdır.

Ülkeye bağlayıcı olan nedenlerin gösterildiği ve süresiz oturum iznini ibraz eden belgelerin sunulması beklenmektedir. Mali durumun detaylı bilgisi ve evlilik cüzdanı ile yurttaşlık kimlik belgesi de istenmektedir. Vize danışma merkeziniz Vize Bayisi, sizin atacağınız adımların neler olduğunu sizinle paylaşmak için aramanızı bekliyor.

Avusturya Vatandaşlık İşlemleri

Avusturya yurttaşlık işlemleri, bazı özelliklere sahip olmak ile başlatılır. Zira vatandaşlık, ya Avusturya sınırlarında gerçekleşen bir doğum ya evliliğin sonucunda ulaşılan süresiz oturum izni sonrası ya anne babanın vatandaşlığından istifade ya da belirli şartları taşıyanların yapacakları müracaat ile gerçekleşen bir durumdur.

Ermessen olarak adlandırılan ve Takdir olarak tercüme edilen durumda vatandaşlık kazandıran bir durumdur. Ülkeye olağanüstü katkıları olabilecek insanlara verilen ayrıcalıklı bir vatandaşlık hakkıdır. Vatandaşlık işlemlerinde ilk bakılan özelliklerden birisi, yeterli seviyede Almanca bilgisinin olup olmadığıdır. En az A 2 seviyesinde bir dile ihtiyaç vardır.

Sosyo Kültürel Yapının Sabıkasız Olması

Sabıka kaydı, yurttaşlıkta engel teşkil eder. Yurttaşlık işlemlerinde, ağır şekilde bir trafik cezası kaydı dahi etkilidir. Avusturya kültürüne uyum ve sosyal yaşama dair bilgi birikimi, yurttaşlık işlemlerinde gözetilen durumlardandır. Vize Bayisi, yurttaşların yurttaşlık işlemlerine de ışık tutacak evsafta bir firmadır.

Ekonomik durumun önemi ile kültürel ahenkli bir yapı gösterme, başvurunun selameti açısından mühimdir. Avusturya tarihi ve kültür yapısı hakkındaki bilgi seviyenizi ile geçiminizin kendi işiniz ile sağlanması ölçütleri, yurttaşlık işlemlerinde dikkat edilen özelliklerdir.

Avusturya Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Avusturya vatandaşlığının elde edilebilmesi için öncelikle hangi özellikler üstünden bu işlemin gerçekleştirileceği tespiti yapılmalıdır. Şayet Avusturya yurttaşlığına müracaat edecek kişi, on sekiz yaşından küçük ve anne ile babası Avusturya yurttaşı ise bu hakkı kullanarak Avusturya vatandaşlığını alabilmektedir. Bu konuda hem yurttaşlık kimlik kartını hem de yasal ikamet belgesini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Ülke Yurttaşı Olmanın İkamet Süresi İle İlintisi

Avusturya vatandaşlığını almak isteyen bir Türk, on sene zarfında bu ülkede ikamet etmesi gerekmektedir. Bazı istisnai durumlarda, sürenin altı seneye kadar da düşürülerek kabul edildiği de olmuştur. Sürenin azalması için de bazı şartlara haiz olmak gerekir. Mesela, Avrupa Birliği yurttaşlığı bu şartlardan birisidir. Mesleğinde başarılı olmak ve bilimsel bir faaliyette bulunmak gibi şartlar da süreyi kısaltan etkenlerdir.

Şayet bir Türk, ülke içerisinde tam on beş senedir oturuyor ve bu oturmayı da yasal yollar ile sağlıyorsa, bekleme ve şartlar olmadan, doğrudan vatandaşlığa kabul edilmektedir. Tabi ki çalışma durumunu belgelendirmek kaydı ile! Vize Bayisi firmasına gelin, yurttaş olmanın inceliklerini öğrenin!

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

Avusturya’da yaşayan biri ile TC vatandaşı biri evlendiği takdirde Türk vatandaşı birey, Avusturya aile birleşim programından faydalanabilir. Bu konu ile ilgili yasa 30 Haziran 2011 yılında uygulanmaya başlandı. Avusturya’da doğuştan bulunan biri, sonradan Avusturya’da yaşayan biri ile yapılacak evlilikler için yasa geçerlidir. Programda yer almak isteyen birinin A1 Almanca sınavından geçerli puanı alması şartı vardır. Bu sınav temel düzeyde Almanca dil ölçümü yapmaktadır. Aile birleşimi için sadece A1 seviyesi yeterli iken ülkede oturum izni almak için ya da çalışmak için B1 ve A2 seviyesi istenir. Yabancı dil kurslarından alınan sertifikalar bu başvuruda konsolosluk tarafından kabul edilmez. Yeterli puanı alamayanlar A1 sınavına 1 ay sonra yeniden girebilir. Aile birleşimi için gerekli evraklar orijinalleri ve fotokopileri ile istenir. Söz konusu evrakların tamamı etkili bir şekilde hazırlanarak sorunsuz bir şekilde gerekli merciilere teslim edilmelidir. Almanca tercime istenen evraklarda ise noter tasdiki geçerlidir.

 • Vize için 21 yaşını doldurmuş olanlar başvurabilir.
 • Avusturya’da bulunan eşin uzun süre oturum ya da vize izni bulunmalıdır.
 • Avusturya’da yaşayan eşin Kırmızı- Beyaz- Kırmızı kart sahibi olması gerekir.
 • Avrupa Birliği mavi karta sahip olması gerekir
 • Avusturya vatandaşı olması gerekir
 • Ebeveynlerden biri Avusturya vatandaşı ise çocuklar aile birleşimi için başvuru yapabilir.
 • Aile bireylerinin Avusturya’da yaşayacakları yerin gerekli koşulları sağlaması
 • Gelir düzeyinin standartların altında kalmaması
 • Avusturya’da yaşayan eşin burada belli sağlık sigortasının bulunması
 • Avusturya birleşim vizesi 6 ay gibi bir sürede çıkar. Standart vize belge ve bilgilerinin tamamı bu vize için de istenir. Avusturya ve ülkemizde yaşayan eşin belli gelir seviyesinin bulunması da gereklidir.

Avusturya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?

Avusturya aile birleşimi hakkını almak için evlilik bağı kurulacak Avusturya yurttaşının, ya da Avusturya sınırlarında uzun süreli ikamet eden bir yurttaşın, özellikleri dikkate alınmaktadır. Uzun süreli oturum vizesi ile ulusal vize ve D tipi vizelere sahip Avusturya yurttaşları ile yapılacak olan birleşimler istenilen sonucu vermektedir.

Avusturya devleti, Avusturyalı bir yurttaş ile evliliğin geçerli bir nedeni olması gerektiğini düşünüyor. Avusturyalı eş, en az sekiz senedir ülkede oturum iznine sahipse ya da vatandaş kimliği varsa, birleşim gerçekleşmektedir. Aile birleşimi konusunun uzmanı, Vize Bayisi firmasıdır. Gelip görüşmenizde fayda mülahaza edilir.

Çocukta Aile Birleşiminde Bulunamaz mı?

On sekiz yaşından gün almamış çocukların da aile birleşimleri mümkündür. Anne ya da babasının Avusturya yurttaşı ya da uzun soluklu Avusturya ikameti olması, çocuğun aile birleşimi için yeterlidir. Sadece annenin olması durumunda bir sıkıntı yoktur. Yalnız, sadece babanın Avusturya yurttaşı ya da uzun süreli ikameti söz konusu olduğunda ufak bir ayrıntı bulunmaktadır. Konu ile ilgili hükmü, Avusturya mahkemeleri vermektedir.

Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya çalışma izni için zaman önemlidir. Yani çalışmanın süresi vize çeşidini de belirlemektedir. Üç ay ve daha az bir çalışma süresi mevzu bahis ise Schengen vizesi müracaatı ile durum halledilebilmektedir. Daha uzun soluklu çalışma zamanları için çalışma vizesi almak icap eder.

Avusturya, üst kademelerde çalışacak, eğitim düzeyi yüksek ve işinde başarılı olan insanların ülkesinde isteyen bir sisteme sahiptir. Çalışma izni için belirlenmiş imkânlara sahip olmak istenmektedir. Rot – Weiβ – Rot – Karte şeklinde adlandırılan, Kırmızı Beyaz ve Kırmızı Kart manasına gelen, iş gücü açığının uzman personel olarak simgelendiği bu tabirler ile vize işlem sistemi üstünden sağlanmaktadır.

Kartlı Sistemin Puanlamaya Yansıması

Bu sistemde, sahip olunan niteliklere göre puanlama yapılmaktadır. Çıkan puan hangi kartı yansıtıyor ise ona göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Avusturya için uygunluk ölçütleri ne denli taşıdığına dair bu puanlama, vize durumuna da ışık tutmaktadır. Kartlı sistemde verilen puanlar, başvurucunun nitelikli bir eleman olup olmadığını anlamaya yöneliktir. Avusturya çalışma vizesini kolay hale dönüştüren bir mekanizma mevcuttur. Sistemi ve artılarını iyi bilen danışma merkezi Vize Bayisi, sizleri beklemektedir.

Avusturya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Avusturya hükümeti, ülkedeki istihdamın gereği, bir takım şartlar ile ülkede çalışma izni tanımaktadır. Avusturya sınırları içerisinde çalışmak ve üç aydan daha uzun süreli ikamet etmek zorunluluğu halinde, çalışma izni vizesine ihtiyaç duyulacaktır. Vize işlemleri, gerekli randevuların alınması ve parmak izi ile biometrik çekimin yapılması ile başlanacağı, hatırdan çıkarılmamalıdır.

Hassas Nokta Form

Başvuru formu, internet ortamında doldurulabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en hassas konu, belge ve bilgilerin forma yazılırken, dosyada olanlar ile bire bir örtüşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, tutarsızlıktan ötürü vize işlemlerinin cevabı olumsuz gelecektir.

Biometrik vesikalıkta, hem daha önceki bir Schengen vize işlemlerinde kullanılmayan hem diğer önceden alınma evraklardakilerle aynı olmayan hem de son halini yansıtan özellikler içermesine dikkat edilmelidir. İşlemleri kolay kılan etken Vize Bayisi firmasıdır.

Pasaportun on seneden daha eski olmaması ve vize sayfasında yeteri derecede boş yer olması, istenen özelliklerdendir. Mali durumu gösteren evrak ve belgeler ile ikamet edilecek adrese dair bilgi ve belgeler de dosya içerisinde bulundurulmalıdır.

Avusturya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Avusturya yurttaşlığına talip olmak için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Vatandaşlık, nesep, kan bağı ile elde edile bilinir. Avusturya sınırlarında doğmuş olmak da bu hakkı kazandırır. Bunun yanında, aşağıda yer alan evrak listesini ibraz edebilecek niteliklere haiz bireyler de bu haktan yararlanabileceklerdir.

 •  Vatandaşlık Başvuru Formu,
 •  Biometrik Vesikalık,
 •  Avusturya Doğum Belgesi,
 •  İkametgâh Belgesi,
 •  Vukuatlı Tam Nüfus Örneği,
 •  Gelir Durum Belgesi,
 •  Vatandaşlık Belgesi,
 •  Süresiz Oturum Belgesi,
 •  Almanca Dil Yeterlik Belgesi,
 •  Pasaport,
 •  Evlilik Cüzdanı.

Evrakların Getirdiği Derin Mana

Başvurucu, başvuru formunu eksiksiz, tam ve ekte sunacağı bilgi ve belgelerle örtüşür bir şekilde doldurmalıdır. Pasaportun eski olmamasına özen gösterilmelidir. Vesikalık fotoğraf ile ikamet adresini gösteren belgeler, en güncel hali ile dosyada yer almalıdır.

Ülkeye bağlayıcı olan nedenlerin gösterildiği ve süresiz oturum iznini ibraz eden belgelerin sunulması beklenmektedir. Mali durumun detaylı bilgisi ve evlilik cüzdanı ile yurttaşlık kimlik belgesi de istenmektedir. Vize danışma merkeziniz Vize Bayisi, sizin atacağınız adımların neler olduğunu sizinle paylaşmak için aramanızı bekliyor.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, belirlenmiş illerde yaşamlarını sürdüren ve bu ikametlere kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının vize işlemlerinin yürütüldüğü bir dış temsilciliktir. Çevrede bulunan Avusturya yurttaşları için de hem resmi evrak işlemleri hem de noter işlemleri gibi hizmetleri sunan bir yapısı bulunmaktadır.

Hizmet Verdiği Türk İlleri Sıralaması

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sadece bazı illerinde ikamet eden yurttaşlarına hizmet veren bir sistem uygulamaktadır. Bu iller; Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Isparta, Burdur, Karabük, Çorum, Aksaray, Çankırı, Denizli, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Iğdır, Amasya, Ağrı, Bartın, Afyon olarak tespit edilmiştir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, sadece bu illerdeki Türk yurttaşlarına dair vize işlemleri hizmeti sunmaktadır. Diğer illerde ikamet edenlerin kendi illerine bakan vize birimine yönlendirilmeleri gerekir. Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Kavaklı Dere semtinde bulunan Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan binasında hizmet vermektedir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasındaki ilişkileri hem yürütme hem de oluşturma adına kurulan bir kurumdur. Avusturya yurttaşlarına dair vatandaşlık işlemleri ile yurttaşlarının ihtiyaç duydukları her türlü desteği vermek, hizmet sisteminde yer alan bir yapıdadır.

 

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, başta İstanbul ili olmak üzere, çevre illerden gelen hem Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Türk hem de Avusturya yurttaşlarına hizmet maksadı ile açılmış bir dış temsilciliktir. İstanbul ilinin Yeni Köy ilçesinde bulunan Köy Başı Caddesi üzerinde hizmet binası bulunmaktadır.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, irtibat kurulması ve gerektiğinde evrak gönderilebilmesi için sabit telefon numaraları kullanmaktadır. + 90 212 363 84 10 numaralı hattan görüşmeleri sağlayan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, + 90 212 262 26 22 numaralı hattan da Faks hizmeti sunmaktadır. Elektronik posta adresi ise istanbul-gk@bmeia.gv.at şeklinde bildirilmiştir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Kapsamı Alanına Dâhil Olan İller

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, konsolosluk faaliyetleri ve vize işlemleri hususunda, Türkiye sınırlarını belli guruplara ayırarak hizmet sunan bir sisteme sahiptir. Bu bağlamda Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu kapsamı alanına dâhil olan iller; İstanbul, Düzce, Edirne, Bursa, Balıkesir, Zonguldak, Yalova, Tekirdağ, Bartın, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Kırklareli, Bilecik, Çanakkale gibi illerdir. 

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, Muğla ilinde faaliyet gösteren bir dış temsilciliktir. Muğla ve Bodrum çevresinde ikamet eden Avusturya Yurttaşlarının vatandaşlık işlemlerinin yapıldığı resmi bir Avusturya kurumudur. Resmi evrakların onaylanmasından, aslına uygundur mührünün vurulmasına değin, vatandaşlık hizmeti sunan bir yapıya sahiptir.

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, aynı zamanda evrakları tam olan ve başvuru formunu hatasız bir şekilde doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için de vize başvurusu için bir merkez niteliğindedir. Avusturya yurttaşları için Almanca belgelerin, fotokopi ve tasdikleri başta olmak üzere, vatandaşlık kimliği çıkarma gibi işlemlerinde yürütüldüğü adrestir.

Bodrum ve Muğla’nın Avusturya ile İrtibatı

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, Muğla ilinin Bodrum ilçesinde hizmet sunmaktadır. Bodrum ilçe merkezinde bulunan Atatürk Bulvarı üstünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu ile elektronik posta yolu ile irtibat kurmak isteyen yurttaşlar, neyirsan@netscape.net hesaba yollayacakları iletiler ile bunu gerçekleştirebilirler.

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu ile irtibat numarası, + 90 252 357 76 88 numaralı sabit telefon hattı üstünden sağlanmaktadır. Fahri Konsolosluğun evrak gönderilme numarası, + 90 252 357 75 05 numaralı hat üzerinden faks gönderimi sağlanmaktadır.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğunun diğer ülke fahri temsilciliklerinden farkı, vize işlemlerini yürütüyor olmasıdır. Antalya ve Burdur ilinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Türkler, bu temsilciliğe müracaat ederek, vize işlemlerini yürütebilirler. Dikkat edilmesi gereken en hassas nokta, Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğunun, başvuru formunun doldurulmasının eksiksiz ve tam olmasına dikkat etmesidir.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu İle İrtibatın Püf Noktası

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ilinde bulunmaktadır. Güzel Oba Mahallesindeki tesisler caddesindeki Barut Hotels Lara Resort SPA & Suites, hizmet binası olarak gösterilmektedir. Elektronik posta adresini antalyafahrikonsolosluk@baruthotels.com olarak bildiren Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, Burdur ilinde ikamet eden Türk yurttaşların vize işlemleri yanı sıra, Avusturya yurttaşlarının da vatandaşlık hizmetlerini yürütmektedir.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, hem sabit telefon hem de faks hizmeti sunan hatlar ile iletişim sağlamaktadır. + 90 242 352 22 00 numaralı hat üstünden telefon görüşmelerini yürüten Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, + 90 242 352 21 75 numaralı hattan da faks işlemlerine dair hizmet vermektedir.

Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu

Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu, Bursa çevresinde ikamet eden Avusturya yurttaşlarının her tür işlemlerini sağlamakla görevli bir kurumdur. Yetkili olduğu işlemler zincirinde, evlenme ile boşanma evraklarının tanzimi ile belgelerin aslına uygun olduğuna dair onaylanması da bulunmaktadır. Kendi yurttaşlarının evraklarını ve vatandaşlık işlemlerini yapan bir merkezdir.

Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Merkezi

Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu, Bursa ve havalisinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ile üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşlarına, Avusturya seyahati için vize işlem merkezi olarak hizmet sunmaktadır. Vize başvurularını alıp, karar için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Avusturya Ankara Büyükelçiliğinin vereceği cevap beklenecektir.

Başta Bursa olmak üzere, Çanakkale, Bilecik ve Balıkesir illerini kapsayan bir hizmet ağı bulunmaktadır. Bursa ili Nilüfer ilçesi sınırlarında bulunan Organize Sanayi bölgesindeki Ormanlar Caddesi üstündeki binada faaliyetlerini yürütmektedir.

Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu, + 90 224 242 19 19 numaralı telefon ile + 90 224 243 64 34 numaralı Faks üstünden iletişim kurmaktadır. Bursa Fahri Konsolosluk, elektronik posta adresi olarak da skt@skt.com.tr üstünden iletişim sağlamaktadır.

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu, vize işlem merkezi olarak çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşları ile ülkede ikamet eden üçüncü dünya devletlerinin bireyleri, Avusturya vizesi için gerekli evrakların hazırlanmasının ardından, Fahri Konsolosluğa müracaat edebilirler. Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu, sadece vize işlemlerinin kabul merciidir. Sonuçlara dair bir karar mercii değildir.

Evrakların alınmasından sonra kararın verilmesi için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Avusturya Ankara Büyükelçiliğine dosya gönderilir. Buranın vereceği karar da başvurucuya iletilir. Ayrıca başta Edirne olmak üzere bu havalide ikamet eden Avusturya yurttaşlarına da belge tasdik hizmeti ile vatandaşlık işlemlerinde yardım sunulmaktadır. Bir nevi Avusturya noteri gibi faaliyet yürütür.

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu İle İrtibatın Kurulmasının Yöntemleri

Kırklareli ile Tekirdağ illerinde ikamet eden hem Avusturya hem Türk hem de üçüncü dünya ülkeleri yurttaşları, Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu hizmet kapsamı alanındadır. Edirne merkezde bulunan Yetimler çarşısında, hizmet binası bulunmaktadır. Edirne Avusturya Fahri Konsolosluğu, + 90 284 212 2268 numaralı sabit telefon hattı üstünden iletişimlerini yürütmekledir. Fahri Konsolosluk, elektronik posta olarak da hsiragezen@hotmail.com isimli hesabı kullanmaktadır.

Avusturya Hatay Fahri Konsolosluğu

Avusturya Hatay Fahri Konsolosluğu, Hatay ile Kilis ve Osmaniye ile Adana bölgeleri üstünde hizmet sunan bir kapsamı alanına sahiptir. Bu bölgelerde ikamet eden Avusturya vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşlarına hem vize işlemleri merkezi gibi hem tasdik işlemleri sunan noter gibi hem de vatandaşlık hizmetleri sunan konsolosluk gibi hizmetler sunan bir yapıya sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ve bu bölgede ikamet eden Türk ve Avusturya vatandaşları dışındaki diğer ülke vatandaşlarına da hizmet sunmaktadır. Evrakları tamam olan başvurucuların vize işlemlerini kabul eden bir vize merkezidir. Ancak karar mercii değildir. Vizeler hakkında kararı, Avusturya Ankara Büyükelçiliği vermektedir.

Avusturya Hatay Fahri Konsolosluğu Adreslerinin Güncel Hali

Evrak tasdik ve aslı gibidir onayı veren Avusturya Hatay Fahri Konsolosluğu, Antakya şehir merkezinde bulunan Top Boğaz mevkiinde bulunur. Çelik Boru San. Tic. Ltd. Şti. binasında hizmetlerini yürütür.

Hatay Fahri Konsolosluğu iletişimi, +90 326 451 21 00 numaralı sabit telefon üstünden gerçekleştirmektedir. Fahri Konsolosluk elektronik posta adresleri ise mkiliclar@hatboru.com ile suhams@hatboru.com adreslerinden yürütülmektedir.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, temsilcilik merkezinin bulunduğu İzmir başta olmak kaydı ile hizmet alanı sadece Manisa, Denizli, Aydın ve Uşak gibi illeri kapsamaktadır. Bu iller içerisinde ikamet eden Avusturya vatandaşlarına, her türlü evrak tanzim işinde ve vatandaşlık kimlik belgeleri düzenlenmesinde katkı sunmaktadır.

Ayrıca Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, kendi yurttaşlarının her tür resmi evrakların hazırlanması ile tıpkı bir noter gibi resmi tasdik işlemlerini de yürütmektedir. Evlenme ve boşanmalarına dair belge ve bilgilerin düzenlenmesi ve gerekli evrakların hazırlanmasında da katkı sunmaktadır.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, bu iller kapsamında ikameti bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da vize başvuru merkezi olarak hizmet sunmaktadır. Avusturya ülkesine seyahati düşünen Türk yurttaşların evraklarının Almanca tanzimine de katkı sunmaktadır.

Acaba Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu Nerede Çalışmaktadır?

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir ilinin Alsancak ilçesinde çalışmalarını yürütmektedir. Konsolosluğun binası, Plevne Bulvarındadır. Gündoğdu meydanındaki Beşler Apartmanı, hizmet alanını belirler. Fahri Konsolosluğu + 90 232 464 06 30 numaralı sabit telefon hatlarından aramak mümkündür. Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu austria.hk.izm@gmail.com Elektronik posta adresini kullanmaktadır.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, temsilcilik merkezinin bulunduğu İzmir başta olmak kaydı ile hizmet alanı sadece Manisa, Denizli, Aydın ve Uşak gibi illeri kapsamaktadır. Bu iller içerisinde ikamet eden Avusturya vatandaşlarına, her türlü evrak tanzim işinde ve vatandaşlık kimlik belgeleri düzenlenmesinde katkı sunmaktadır.

Ayrıca Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, kendi yurttaşlarının her tür resmi evrakların hazırlanması ile tıpkı bir noter gibi resmi tasdik işlemlerini de yürütmektedir. Evlenme ve boşanmalarına dair belge ve bilgilerin düzenlenmesi ve gerekli evrakların hazırlanmasında da katkı sunmaktadır.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, bu iller kapsamında ikameti bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da vize başvuru merkezi olarak hizmet sunmaktadır. Avusturya ülkesine seyahati düşünen Türk yurttaşların evraklarının Almanca tanzimine de katkı sunmaktadır.

Acaba Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu Nerede Çalışmaktadır?

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir ilinin Alsancak ilçesinde çalışmalarını yürütmektedir. Konsolosluğun binası, Plevne Bulvarındadır. Gündoğdu meydanındaki Beşler Apartmanı, hizmet alanını belirler. Fahri Konsolosluğu + 90 232 464 06 30 numaralı sabit telefon hatlarından aramak mümkündür. Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu austria.hk.izm@gmail.com Elektronik posta adresini kullanmaktadır.

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğunun faaliyet alanı içinde yer alan iller; Giresun, Tokat, Amasya, Ordu, Sinop ve Samsun illeridir. Bu illerde ikamet eden Avusturya yurttaşları için hizmet sunan bir dış temsilcilik olan Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu, vatandaşları için resmi evrakların düzenlenmesine yönelik işlemler yapan bir Avusturya noteridir.

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu, Avusturya yurttaşlarının evraklarının aslı gibidir onamasını yapmanın yanı sıra, evlilik işlemleri ile boşanma evraklarını da tanzim etmektedir. Fahri konsolosluk, aynı zamanda bir vize işlem merkezidir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarından bu illerde ikamet edenler, Avusturya seyahati için vize başvurusu yapabilecekleri bir merkez hüviyetindedir.

Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşları Fahri Konsolosluğu Nasıl Bulacak?

Vize Bayisi, sizin vize konusunda eliniz ve gözünüz olmak için bir sistem kurdu. Vize işlemlerinin selameti için işi biz yapalım seyahatin sefasını siz sürün. Sizlere bir telefon kadar uzağız. Samsun Tic. San. Hançerli Mahallesinde bulunan ofisten hizmetlerini yürütmektedir.

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu, vize başvurularının sadece yapılma işlemlerinin alındığı bir merkezdir. Karar verici bir yer değildir. Bazı istisnai durumlarda, vize başvurusu dahi kabul edemeyen bir yapısı vardır. Ankara Avusturya Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışan bir sistemi vardır.

Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğunun da belirlenen bir hizmet sınırlaması vardır. Kapsamı alanına giren Gaziantep ilinin yanı sıra iller; Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman illeridir. Bu illerde ikametleri bulunanların hizmet alacağı bir dış temsilcilik olan Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Antep şehir merkezinde bulunan Gaziantep 1. Org. San. Bölgesindeki 18. Caddenin üstünde hizmet sunmaktadır.

Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşların her tür vize başvurusu hakkında işlem yapılması için gidilecek vize merkezidir. Bazen, vize işlemlerini yapmaması da başvurucuların dikkate alması gereken bir durumdur. Zira bu vize merkezi, yalnızca vize işlemlerine dair verilecek dosyaların nizami olup olmadıklarını kontrol ederek kabul eder. Ama kesinlikle vizelerin kabulü ile alakalı karar makamı değildir.

Karar Değil Sadece Evrak kabul Merkezi

Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Ankara Avusturya Büyükelçiliğine bağlı çalışan bir alt temsilciliktir. Aldığı vize evrak dosyalarını Ankara Avusturya Büyükelçiliğine gönderirler. Buradan çıkacak karar da başvurucuya iletilir. Vize Bayisi, vize konusundaki kurduğu uzman kadrosu ile sistemi sayesinde, vize işlemlerinizi kolay kılmaktadır.

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğunun sadece, Kayseri ile Nevşehir ve Niğde illerinden oluşan bir kapsam alanı vardır. Bu üç ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının vize başvuru merkezi olarak işlem yapıldığı bir vize merkezidir. Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluk, yalnızca Türk yurttaşlarına hizmet sağlamaz. Hem Avusturya yurttaşlarına hem de bunların dışında olup ta Türkiye sınırlarındaki bu üç ilde ikamet eden diğer ülke vatandaşlarına da hizmet sunmaktadır.

Vize işlem merkezi olarak, yalnızca, işlemlerin başlatılmasına dair hem biometrik çekim hem de parmak izi almayı yaparak işlemleri başlatır. Sonrasında da başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve gerekli evrak dosyasının teslim edilmesi işlemlerini gerçekleştirir. Ancak bu vize merkezinin karar alma ve vizeleri değerlendirme yetkisi yoktur.

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu konum Bilgisi

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu, Kayseri Kocasinan ilçe merkezinde bulunan Sivas Caddesi üstündeki Birkan Sokakta yer alan ofisten hizmet sağlamaktadır. Avusturya yurttaşları için hem resmi evrak düzenleme hem evrak tasdik merkezi hem evlilik hem boşanma hem de vatandaşlık hizmeti sunan bir dış temsilciliktir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu