Belçika

Belçika Vize Başvurusu

Belçika Çalışma İzni

Belçika çalışma izni vizesi, tıpkı oturum izni gibi D tipi vize kategorisinde değerlendirilen bir izindir. Yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla süre sürede ülkede kalmalarını sağlar. Belçika’da çalışma izni almak için ilk yapılması gereken, yerel ve yetkili kurumlardan randevu alınması olmalıdır çünkü her kurum randevu sistemi ile çalışmaktadır.

Çalışma vizesi için gerekli evraklar;

 • 10 yıldan eski olmayan ve vize müracaat tarihinden başlayarak 1 yıl geçerli pasaport
 • 3 adet 3,5 x 4,5 ebatlarında fotoğraf
 • Fransızca, Almanca ya da İngilizce doldurulmuş başvuru formu,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve yabancı kişiler için oturum kartı fotokopisi,
 • 6 aydan eski olmayan, hastane tarafından onaylanmış 1 adet sağlık raporu
 • Belçika’da çalışılan işyeri veya temsilcisi tarafından verilen çalışma belgeleri aslı bulundurulması gerekir.

İstenen belgeler hazır olduğunda kişi, Belçika Konsolosluğu’na çalışma izni için başvurur. Başvuruyu inceleyen konsolosluk kararı verir ancak tüm belgelerin eksiksiz olması da başvurunun kabul edileceği anlamına gelmemelidir.

Konsolosluğun yeni evrak talep etme hakları da bulunmaktadır. Belçika ülkesinde çalışma izni süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda, kişinin çalışma durumu devam edecekse, yeni izin için tekrar başvuru yapılmalıdır. Kişi, Belçika’da serbest meslek işleri ile uğraşacaksa, Belçika Ticaret Kartı alma zorunluluğu vardır. Yine bu ülkede yaşayan ve çalışma-oturum izinleri alan kişinin, bir sigorta kapsamında sigorta yaptırması da zorunludur.

Çalışma izni alan kişi, eğer 90 günden fazla süre Belçika’da bulunacaksa, kişinin oturma izni de alması gerekmektedir.

Belçika Transit Vize Ülkeleri

Belçika transit vize ülkeleri Belçika üzerinden seyahatin saplanacağı ülkeleri kapsamaktadır. Belçika hava yollarında aktarma olarak kabul edilen bütün uçak seferlerinin bulunduğu ülkeler Belçika transit vize ülkeleri olarak kabul edilmektedir. Bu sayede hem kara yolundan hem de hava yolundan Belçika transit vize almak ve bu ülkelere Belçika üzerinden ulaşım

Belçika Oturum İzni

Belçika oturum izni, izni alacak kişinin evlilik, bir aile yanında yaşamak, öğrencilik ya da iş gibi sebeplerinden dolayı, 90 günden fazla kalınması durumunda alınan bir izindir. Oturum izninde D tipi vize başvuruları değerlendirilir.

Çalışma amacı ile ülkede bulunan kişinin, çalışma süresi 90 günü aşacağı durumlarda da oturum izni çıkartılması gereklidir.

Oturum İzni Alınışı ve Gerekli Belgeler

Belçika’da bir ailenin yanında yaşamak ya da evlilik amacıyla alınacak izinlerde, kişinin Belçika Aile Birleşimi adı altında, ikamet edilecek yerin bağlı bulunduğu belediyeye başvurması gerekmektedir.

Başvuru süresi, kişinin ülkeye girişinden itibaren 8 gün içinde yapılmalıdır. Başvuru yapılan belediye, oturum izni talep eden kişinin vermiş olduğu evrakları ve talebini, en kısa sürede Yabancılar Dairesi’ne iletir. Onay kurumu bu dairedir.

Ayrıca, oturum izni dolmak üzere olan yabancıların, vakit kaybetmeden oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturum izni için gereken belgeler;

 • Son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Son 10 yıl içinde çıkartılmış pasaport
 • Nüfus kayıt belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Evlilik amaçlı izin ise evlilik cüzdanı
 • Eşe ait oturum izni ve yine eşin Belçika pasaportu ve Belçika kimlik fotokopisi
 • Başvurucunun dil bildiğine dair bir kurs belgesi
 • Başvurucu öğrenci ise, öğrenci olduğunu ispata yarar belge gerekmektedir.

Bu belgeler eksiksiz düzenlendiği takdirde, oturum izni başvurusu için ikametin olduğu belediyeye, Belçika Konsolosluğu’na ya da Belçika Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilir. Belçika oturum vizesinin reddi nedenleri ise;

 İbraz edilen belgelerde hata, sahtelik ya da eksik bilgi durumu varsa

 Seyahat amacı belgelerle desteklenmemiş ise

Kişinin kamu güvenliği için bir tehdit oluşturduğu belirlenmişse vize talebi

reddedilebilir. Bu durumdan biri tespit edilip, yetkili kurumca ret kararı verilmişse, başvurucu kişinin bu karara itiraz hakkı bulunmaktadır.

Belçika 2020 Vize Ücretleri

Belçika 2020 vize ücretleri Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak değişmekte ve güncellenmektedir. Bu nedenle de Belçika vize ücretleri hakkında net bir bilgi verilmemektedir. Vize ücretlerini belirleme yetkisi Belçika Konsolosluğundadır. Schengen vizesi kuralları uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak vize harç ücretleri yatırıldıktan sonra hiçbir nedenle vize harç ücreti iadesi gerçekleşmemektedir.

Belçika vize harç ücreti, Belçika Konsolosluğu tarafından verilen hesap numarasına yatırılacak ve dekontu da başvurunun ücretinin yatırıldığına dair belge olarak gerekli evraklar ile birlikte sunulacaktır. Vize başvuru ücreti ödenmemiş olan Belçika vize başvuruları reddedilmektedir. Bunun dışında herhangi bir başka nedenden dolayı ( eksik evrak, yanlış beyan, adli sicil, ekonomik nedenler vb.) Belçika vize başvurusu reddi yaşanmasının ardından vize harç ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Belçika vize ücretlerinin Schengen ülkesi kapsamında belirlenmiş olan türüne bağlı şekilde süresi, bütün Schengen ülkelerini kapsamaktadır. Belçika 2020 vize ücretleri de Schengen kriterlerine uygun olarak belirlenip değişim göstermektedir.

Sizler de Belçika vize 2020 vize ücretleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmak ve firmamızın danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için en kısa sürede bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eray Tur güvencesi ile ve firmamızın farkı ile alacağınız seyahat acentesi hizmetlerinin yanında sizlere Belçika vize harç ücreti, ek hizmet ücretleri vb. konularında da danışmanlık sağlanacaktır. Stressiz vize başvuru deneyimleri için sizler de firmamızı tercih edebilirsiniz.

Belçika Öğrenci Vizesi

Belçika’da eğitim görmeyi umuyorsanız, eğitim süresine bağlı olarak vize başvurusunda bulunmanız gerekebilir. Belçika öğrenci vizesine ihtiyacınız olup olmadığını, nasıl başvuracağınızı ve hangi belgeleri isteyeceğinizi öğrenin.

Belçika’da Okumak İçin Vizeye İhtiyacınız Var Mı?

Bir Avrupa Birliği Üyesi Devletten veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki bir ülkeden (AÇA), Belçika’da okumak için gelen öğrencilerin öğrenci vizesi almaları şart değildir. Ancak, Belçika’ya varışta gümrük memuruna ibraz etmeleri gereken ulusal bir kimlik kartı bulundurmaları gerekmektedir. AB’den bir öğrenciyseniz, Belçika’da okumak için aşağıdaki kriterleri yerine getirmeniz gerekir:

 •  Onaylanmış bir üniversiteye / eğitim kurumuna kayıt yaptırmak,
 •  Belçika’da gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelir,
 •  Kapsamlı sağlık sigortası.
 •  AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız, Belçika’ya giriş yapmak için öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır

Belçika Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurabilirsiniz?

Belçika’ya öğrenci vizesine başvurmadan önce, akredite bir eğitim kurumundaki bir kursa kabul edilmeniz ve kayıt ücretini ödemeniz gerekir. Uluslararası bir öğrenciyseniz, ülkenizdeki en yakın Belçika elçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Elçilik, öğrenci vizesine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ve vize başvurusunda size rehberlik edecektir.

Belçika vize başvuruları ile ilgili tüm bilgiler, Fransızca, Hollandaca ve İngilizce olarak okunabilecek olan Federal Kamu Hizmeti Dışişleri Bakanlığı (FPS) İnternet Sitesinde bulunabilir. Uluslararası bir öğrenci olarak, Belçika’da 90 günden fazla kalmanıza izin veren ulusal uzun süreli vize (D vizesi) için başvuru yapmanız gerekir.

Belçika’ya vize alma prosedürü, başvurduğunuz Belçika konsolosluğuna veya elçiliğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genel olarak, vize başvuru formunu doldurmanız ve gerekli tüm belgelerle birlikte başvuru ücreti ibraz etmeniz gerekecektir. Bazı ülkelerden gelen başvuru sahiplerinin başvuruları için konsolosluk veya elçilikleriyle randevu almaları gerekebilir. Bazı konsoloslukların, yönetim görevlerinin çoğunu yerine getiren harici bir servis sağlayıcı ile çalışmaları da mümkündür – bu durumda ek bir servis ücreti alınacaktır.

Belçika İçin Öğrenci Vizesi Gereksinimleri Nelerdir?

Belçika için öğrenci vizesi şartlarını yerine getirmek için aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekir:

 •  Doldurulmuş ve imzalanmış bir vize başvuru formu.
 •  12 aydan daha uzun bir süre için geçerli olan pasaport.
 •  Kaldığınız süre boyunca yeterli maddi geliriniz veya desteğinizin olduğunun kanıtı. Bu, sağlık hizmeti, yaşam, çalışma ve konaklama masraflarınızı ve iade biletinizin masrafını karşılamalıdır. Bu, bir hibe veya burs aldığınızı, sponsorunuzdan finansal sorumluluk sözleşmesi aldığınızı veya yeterli para gösteren kişisel banka hesap özetinizi belirten bir belge şeklinde olabilir.
 •  Halk sağlığını tehlikeye sokabilecek hastalıklar (TB, karantina gerektiren hastalıklar ve diğer bulaşıcı hastalıklar gibi) taşımadığınızı belirten bir sağlık raporu.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Belçika Aile birleşimi vizesi, Belçika’ da ikamet eden ailesinin aynında oturmak için kişilerin başvurduğu uzun süreli vize türüdür. Bu vize türüne göre kişilerin eşlerinin ay da aile bireylerinden herhangi birinin Belçika’ da ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Oturum izni ile ya da vatandaşlık elde edilerek gerçekleşmiş olan ikametlerde diğer aile bireyleri de bu vize kapsamında maksimum bir yıllık olarak Belçika’ da oturum izni alabilirler. Belçika aile birleşimi vizesi alabilmek için standart vize evraklarına ek olarak, Belçika’ da ikamet eden aile bireyinin de göndermesi gereken ikamet belgesi, ev tapusu ya da kira sözleşmesi, maaş dökümü, davet mektubu vb. evraklar bulunmamaktadır.

Ayrıca bu vizeyi alabilmek için, başvuru sahibinin birinci düzeyde dil testinden geçmiş olması ve Belçika’ da yaşamaya adapte olduğunu mülakatta kanıtlamış olması gerekmektedir.

Belçika Erasmus Vizesi

Belçika Erasmus Vizesi, Erasmus programına dahil olan üniversiteler arasında Türkiye’ den Belçika’ ya Erasmus programında gelip eğitim görmek isteyen üniversite öğrencilerinin alması gereken bir vizedir. Bu vize kısa süreli bir vizedir. Bir dönemlik 180 gün olarak verilmektedir.

Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki farklı şekilde sunulan Belçika öğrenci vizesinin kısa süreli şekli ile Erasmus vizesi alınabilmektedir. Eğitim ve öğretim süresine göre istendiği takdirde uzatılabilme ihtimali bulunmaktadır. 3 aylık verilir ve isteğe bağlı olarak bir dönem yani 3 ay daha uzatılabilmektedir. Belçika Erasmus vizesi başvurusu için lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarından birinde öğrenci olmak ve aynı bölümün dersleri ile alakalı eğiminin bir kısmını Belçika’ da almak gerekmektedir.

Bu program dahilinde Belçika’ da görülen eğitimin kredileri, kişinin eğitim gördüğü üniversitedeki kredilerinden düşülecektir. Bu sayede başvuru sahibi dönem kaybetmeden eğitim öğretime devam etmiş olacak ve aynı zamanda da Türkiye ve Belçika arasında kültürleşme ve sosyalleşme yalayacaktır. Ülkemizde Erasmus programları sıklıkla tercih edilmektedir. Belçika’ da güvenli bir ülke olduğu için ve eğitim alanında ileri düzeyde olduğu için Schengen ülkeleri içerisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Belçika Aile Arkadaş Vizesi

Belçika aile arkadaş vizesi, Belçika’ da yaşayan ailesini ya da arkadaşlarını görmek amacı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurduğu kısa süreli vize türüdür. 180 günlük kısa süreli vize olarak alınmaktadır. İsteğe bağlı olarak süresi uzatılmaktadır.

Pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, finansal dökümler, mesleki dökümler vb. standart Belçika vizesi evraklarının yanında, Belçika’ da yalayan aile ya da arkadaşın hazırlaması gereken davet mektubuna da başvuru evrakları arasında yer verilmelidir. Belçika aile arkadaş vizesi başvurularında, davet mektubu olmayan kişilerin vize reddi yaşaması muhtemeldir.

Belçika Transit Vize

Belçika Transit vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının herhangi bir ülkeye gitmek üzere gerçekleştirecekleri seyahat doğrultusunda Belçika sınırlarından geçmek için aldıkları izin belgesidir. Belçika transit vize için Belçika Konsolosluğu’ na müracaat etmek gerekmektedir.

Bu vize işlemi için standart evrakların yanında kara yolu ulaşımı kullanılacak ise, başvuru sahibinin uluslararası ehliyetine ve araç ruhsatına bakılmak durumundadır. Bunun dışında hava yolu ile aktarma yapacak olan kişilerin 24 saat aktarma süresini aşmaları halinde

Belçika transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Havaalanı ile aktarma yapacak olan kişilerin, gidecekleri ülkeye ait aldıkları vize ve pasaporta aynı zamanda aktarma olduğunu ve saatini gösteren uçak bileti rezervasyonuna ihtiyaçları bulunmaktadır.

Belçika Ticari Vize

Belçika ticari vize, Belçika’ ya iş seyahati için gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vize işlemidir. Belçika ticari vize ile Belçika’ da bulunan iş toplantısı, iş seyahati, fuar, kongre, kısa süreliğine küçük iş çalışmaları yapılabilir. Bunun için en önemli belge davetiyedir.

Belçika ticari vize alınabilmesi için standart Belçika vizesi evraklarının hazırlanması ve yanında da davet mektubunun Belçika’ da bulunan şirket ya da fuarı düzenleyen yetkili tarafından Belçika Konsolosluğu’ na gönderilmesi gerekmektedir.

Belçika ticari vize işlemleri için hazırlanacak davet mektubunun şirketin antenli kâğıdına Belçika Konsolosluğu’ na hitaben, şirket yetkilisi tarafından yazılması gerekmektedir. Burada seyahatin amacı ve yapılacak olan iş seyahatinin süresi, zamanı, başvuru sahibinin iletişim bilgileri ve şirketin iletişim bilgilerini içermesi gerekmektedir. Belçika ticari vize kısa süreli 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı bulunan vize türüdür.

Belçika

Belçika Seyahati

l Resmi Fransızca adı: Royaume de Belgique

l Yüzey alanı: 30.528 km², bunun 250 km²’si sudur

l Nüfus: 11.35 milyon (2016)

l Nüfus yoğunluğu: km² başına 369 kişi

l Başkent: Brüksel

l Para Birimi: 2002’den bu yana Euro

l Karayolu ağı: Belçika 116.540 km ile geniş bir karayolu ağına sahiptir.

l Telefon ülke kodu: 32

l İnternet ülke kodu: .be

l Zaman farkı: GMT + 1

Coğrafi Veriler

Coğrafi olarak Belçika üç kısma ayrılabilir: Aşağı Belçika (100 metre yüksekliğe kadar), Orta Belçika (100 ila 200 metre yükseklikte) ve Yukarı Belçika (200 metreden 500 metre yüksekliğe kadar). Belçika, batıda Kuzey Denizi (kıyı şeridi: 66 km), kuzeyde Hollanda (450 km), doğuda Almanya (167 km) ve Lüksemburg (148 km) ve güneyde Fransa (620 km) ile sınırdır.

Belçika Nüfusu

Belçika’daki insanların yaklaşık % 61’i Flanders bölgesinde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu, Avrupa’da en yüksek olanlardan biridir. Ancak en büyük yoğunluklar Brüksel, Anvers, Liège ve Gent bölgelerinde ve çevresinde Mons ve Charleroi arasındaki dar sanayi bölgesindedir. Son yıllarda Limbourg şehir bölgesi, o bölgedeki endüstriyel gelişme nedeniyle nüfus artışı yaşamıştır. Tüm Belçikalıların neredeyse % 10,5’i Brüksel’de yaşamaktadır ve bu da çok sayıda yabancı konuk işçilere sebep olmaktadır.

En önemli altı millet (Belçikalılar dışında) İtalyanlar, Faslılar, Fransızlar, Hollandalılar, Türkler ve İspanyollardır. Bu yerli nüfus grupları nüfusun yaklaşık % 20’sini oluşturur ve çoğunlukla Hainaut’ta (eski sanayi ekseni Bergen-Charleroi), Liège Havzası, eski Limburg maden bölgesi, Brüksel ve Anvers’te yaşamaktadırlar. Göçmenler, yıllık nüfus artışının yaklaşık yarısından sorumludur. 2017’de göçmenlerin % 68’i AB üye ülkelerinden, özellikle İtalya, Fransa ve Hollanda’dan, geri kalanı ise Fas ve Türkiye’den gelmiştir.

Konuşulan Diller

Belçika’da iki büyük dil topluluğu, Hollandaca (% 60) ve Fransızca (% 40) ve daha küçük bir Alman dili topluluğu (% 1’den az) bulunur. Hollandaca ağırlıklı olarak Flandre’de ve Fransızca Wallonia’da konuşulmaktadır. Dil sorunu, bu çok dilliliğin doğrudan bir sonucudur. 1831 Anayasası, Belçika’da konuşulan herhangi bir dilin kullanımına izin verildiğini öngörmüştür.

Fakat aslında Fransızca Belçika devletinin kuruluşundan resmi dil kabul edilmiştir. 17 Ağustos 1873’te Hollandaca’nın askeri, yasal, idari ve eğitim diline eşdeğer olduğu kabul edilen bir yasa çıkarılmıştır. 31 Temmuz 1921 tarihli yasada sözde bölgesellik ilkesi, Fransızca ve Hollandaca dil alanlarının tekelleşmesi olarak formüle edilmiştir.

Tarih

Bugün olduğu gibi Belçika 1830’dan beri bağımsızlığını kazanıp kendisini Hollanda’dan ayırdığında var olmuştur. Ancak elbette bölgenin çok daha uzun bir tarihi bulunur. Belçika adı Galya’nın en kuzeyindeki bir Roma eyaleti olan Gallia Belgica’dan türetilmiş olup, M.Ö. 100 yıllarında Kelt ve Germen halklarının bir karışımı olan Roma işgalinden önce Belgae’nin yaşadığı bir yer olmuştur. 5. yüzyılda Alman Frankish kabilelerinin kademeli olarak göç etmesi, bölgeyi Merovingian krallarının egemenliğine sokmuştur.

Charlemagne’den sonraki büyük Frank imparatorluğu Fransa ile Alman imparatorluğu arasında bölünmüştür. Schelde nehri iki imparatorluk arasındaki sınır olarak kabul edilmiştir. Günümüz Belçika’sının bulunduğu alan, sonunda 15. yüzyılda Habsburg’ların eline geçmiş ve 1795’te Fransızlar tarafından devralınmıştır. Tarih boyunca, Avrupalı ​​güçlerin savaştığı bir yer olmuştur. Napolyon’un 1815’te Waterloo’daki yenilgisinin ardından, bölge Belçika Devrimi’nden sonra Hollanda’dan ayrılıncaya kadar Hollanda Birleşik Krallığına katılmıştır.

İklim

Belçika, iç kısımlardaki kıyı bölgelerinden Brüksel’e kadar ılıman bir iklime maruz kalmaktadır. Arenlere doğru, kışlar ılık ve yazlar sıcak geçer. Belçika’nın tamamı için ortalama sıcaklık 11.2 santigrat derecedir, ancak sıcaklıklar büyük ölçüde değişebilir.

Flora ve Fauna

Belçika küçük olmasına rağmen oldukça zengin ve çeşitli bir bitki dünyasına sahiptir. Ülkenin % 20’sinden fazlası, özellikle Ardennes ormanlıktır. Belçika’daki en el değmemiş doğanın parçalarından biri Yüksek Fens’tir (Hoge Venen). Şiddetli yağışlar ve uzun kışlar nedeniyle, dağlık alanlar veya Kuzey Avrupa için tipik olan nadir bitki türleri burada bulunur. Küresel ısınma, Yüksek Fens’teki bitki örtüsünü tehdit etmektedir.

Tıpkı Hollanda’da olduğu gibi, Belçika’da, kentleşmenin artması, kimyasal mahsullerle mücadele ve yüzey suyu kirliliği yaban kedisi, su samuru, karabatak, avcı ve kadife gibi birçok hayvan türünü tehdit etmektedir. Son yıllarda birçok tür çoktan yok olmuştur.

Turizm

Belçika, zengin bir tatil için her şeye sahiptir. Brüksel, Anvers, Bruges ve Gent gibi büyük şehirlerde görülecek ve yapılacak birçok şey bulunur. Ardennes gibi güzel doğa rezervleri arasında yürüyebilir ve bisiklete binebilirsiniz. Knokke ve Ostend gibi sahil beldeleriyle Belçika sahillerinde rahatlayabilir ve yaz tatilinizde güneşin altında vakit geçirebilirsiniz.

Belçika Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Belçika seyahati, Belçika hükümetinin izni dahilinde gerçekleşen bir durumdur. Kişilerin ülkeye iltica etmemesi adına hükümet geneli ve Schengen kuralları gereğince gerçekleştirilen bir politikaya uyularak vize alım işlemlerine tabi tutulmaktadır. Bu nedenle Belçika seyahati için Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlardan vize başvurusunda bulunmaları istenmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu