Bulgaristan

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Seyahati

İçindekiler Tablosu

Bulgaristan Avrupa Birliğine üye ve aynı zamanda Schengen anlaşması gereğince Türkiye Cumhuriyeti’ ne Schengen vizesi uygulayan bir ülkedir. Oldukça ekonomik olması nedeni işe Türkiye Cumhuriyetinden sıklıkla buraya turistik amaçlı seyahatler gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda ekonomik olması nedeni ile ve Türkiye Cumhuriyetinde diploma denkliği bulunması nedeniyle eğitim öğretim kapsamında da Türkiye’ de yaşayan öğrencilerin bir numaralı tercihi olabilmektedir.

Bulgaristan’ ın başkenti Sofya’ dır. Sofya doğa güzellikleri bakımından oldukça tercih edilen bir şehirdir. Buraya yaz turizmi için eşsiz güzellikteki plajlarında tatil yapabilmek amacı ile seyahat edilir. Aynı zamanda son yıllarda popülerlik gösteren kış turizminin de bir numaralı adresi Bulgaristan olmuştur. Ülkenin resmi dili Bulgarca’dır. Bulgarca’ nın yanında Türkçe ve Rusça da ülkede konuşulan diller arasındadır.

Bulgaristan Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Bulgaristan Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlara vize uygulaması getirmiştir. Bulgaristan Schengen ülkesi olarak kabul edildiği için yapılan Schengen anlaşması çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaport sahipleri için 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı sunmaktadır. Ülkeye Schengen kuralları gereği vizesiz seyahat etmek mümkün değildir.

Bulgaristan Vizesi için İstenilen Evraklar

 • Pasaport: Schengen kuralları çerçevesince alınmış pasaport ve varsa eski pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • TC Kimlik ön ve arka fotokopisi
 • Bulgaristan’ a ilgili vize için doldurulacak başvuru formu
 • Bulgaristan’ a ilgili vize kapsamında başvuruların gerçekleştiği vize talep dilekçesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal Evraklar
 • Mesleki Evraklar
 • Uçak gidiş dönüş bileti rezervasyonu
 • Konaklama bilgisi rezervasyon bilgileri

Davet mektubu: Bulgaristan ticari vize, Öğrenci vizesi, aile arkadaş ziyareti vizesi vb. vize türlerinde Bulgaristan’ da yaşayan kişinin ya da kurumun başvuru sahibini davet etmesi için Bulgaristan Konsolosluğu’ na hitaben yazılmış olması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro tedavi teminatlı olarak seyahat süresince geçerliliği bulunmak durumundadır.

Bulgaristan Vize Başvuru Yerleri

Bulgaristan vize başvuru yerleri, Bulgaristan Konsolosluğu’ nun yetkilendirmiş olduğu Bulgaristan vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleridir. Bu kurumlar aracılığı ile Bulgaristan vizesine başvuru yapılabilmektedir. Vize değerlendirme ve onaylama sürecine sahip olan tek yetkili kurum Bulgaristan Konsolosluğu’ dur. Konsolosluğun belirlemiş olduğu evrak kriterine göre, başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan ülkemize vize uygulaması yapan Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Vize işlemleri kendi boyutunda, yapılacak işlemler bazında değişir. Nitekim Turistik Vize, Aile ziyareti ya da Birleşimi gibi çeşitli vize tipleri bulunur. Bu vize türlerinin her biri tabanında aynı işlemler gerektirirken belge ve doküman olarak farklı işlemler gerektirir. Zira bu her mecra için geçerli bir durumdur. Nerede ise her alan da görülen vize ( Ülkeler arası tabi) her türlü işlemi de online ya da direkt olarak gerçekleştirilebilir durumunda bulunmaktadır. Nitekim eskiye nazaran Vize şartları günümüzde daha da hafifletilmiş durumdadır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1 – Soru: Bulgaristan Turistik Vizesi müracaatlarında ilgili vize merkezinden randevu almak mecburi midir?

1 – Cevap: Bulgaristan Turistik Vizesi müracaatlarında, vize merkezi, randevuyu mecbur tutmamaktadır. Vize merkezi, mesai saatleri içerisinde, herhangi bir zaman dilimde gidilmesi durumda, işlemlerin yapılacağı bir sisteme sahiptir. Önce gelenin önceliği olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, Cumartesi günleri de öğleyin saat ikiye kadar konsolosluklar çalışmaktadır.

2 – Soru: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu için başvuru merkezine bizzat gelmeden yapmak mümkün müdür?

2 – Cevap: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu için başvuru merkezine gelmeye gerek yoktur. Vize Bayisi firması aracılığı ile tüm işlemleriniz halledilebilmektedir.

3 – Soru: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu için parmak izi verme işlemi zorunluluğu bulunmakta mıdır?

3 – Cevap: Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru işlemlerinde, parmak izi alma uygulaması bulunmamaktadır. Bundan ötürü, başvurunun bizzat yapılması gibi bir mecburiyet yoktur.

4 – Soru: Bulgaristan Turistik Vizesi kaç gün içinde karara bağlanır?

4 – Cevap: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunu, vize işlem merkezi, beş ila yedi iş günü arasında karara bağlamaktadır.

5 – Soru: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu, seyahatten ne kadarlık bir zaman diliminden evvel yapılmalıdır?

5 – Cevap: Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu, seyahatin sekteye uğramaması için, en az üç ay öncesinden yapılmalıdır.

Bulgaristan Tatili: Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Avrupa kıtası ve Balkanlardaki Komşu Devlet Bulgaristan ile hem hava hem kara hem demir hem de deniz yolu ile bağlantısı olan Türkiye Cumhuriyeti devletinden, bu dört yol ile de ulaşım sağlanmaktadır. Türk Yurttaşlar, karayolunu tercih ettiklerinde, kendi kullandıkları araba ile seyahat edebilmektedirler. Bulgaristan içerisine, tren ile seyahat te demiryolu yolculuğunu adına bir tercih sebebidir.

Kara yolu ile ulaşım, İstanbul temel tabanından hareketle, dokuz saat sürmektedir. Hava yolunun tercih edilmesi halinde bu süre, nerede ise Türkiye içerisindeki her yerden, bir buçuk saat gibi bir zamana tekabül etmektedir. Türkiye ile Sofya arasında, her gün hem de aktarmasız uçak seferleri yapılmaktadır.

Hava mı Kara mı Tren mi?

İstanbul tren garından kalkan Sofya Ekspresi, Bulgaristan içindeki hedefine, tam yarım gün içerisinde ulaşmaktadır. Nerede ise her gün, İstanbul ile Sofya arasında düzenlenen otobüs seferleri bulunmaktadır.

Bulgaristan, sınır komşumuz olması hasebi ile oldukça alternatifli bir ulaşım imkânına sahiptir. Bulgaristan içerisinde bulunan belli başlı gezilecek yerler de; UNESCO Dünya Kültür Miras listesi içerisinde yer bulan Nessebar Yarımadası ilk akla gelen yerdir. Sunny Beach ile Plovdiv ve Varna şehir merkezi, görülmeye değer yerlerdir. Burgaz ve Tuna nehri gibi birçok yer de tercih edilebilir.

Bulgaristan Turistik Vize

 Bulgaristan turistik vize, Bulgaristan’ a her hangi bir ülkeden ( Bulgaristan’ın vize uyguladığı ülkeler tabidir) ziyaret, gezme ve seyahat amaçlı olarak, belli süreler uzvunda Bulgaristan’a girebilme ve bu olanaklara sahip olabilme şansıdır. Nitekim Bulgaristan bu alanda ülkemizde bulunan vatandaşlarımıza bazı kolaylıklar da sağlamaktadır. Bu kolaylıkların en çok bilineni de yapılan işlemlerin hızlı ve olumlu bir şekilde neticelendirilmesi de denenebilir. Bu da vize başvurusu yapan kişilere olumlu olarak yansımaktadır.

Vize başvurusunda gerekli olan her belge gibi Turistik vizeye de gerekli belge ve dokümanlar bulunur. Öncelikle gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • 3 adet 3.5-4.5 ebadında Biyometrik fotoğraf( her ihtimale karşı bu sayı 6-7 ye çıkarılabilir)
 • Son 10 ay içerisinde aktif olarak bulunan Pasaport belgesi. Pasaport belgesinin yanında daha önce kullanılan vize işlerindeki sayfaların ikişer adet kopyaları da bulundurulması gerekmektedir.
 • Ek olarak varsa uçak bileti, gidiş-dönüş uçak biletini gösteren dokümanlar
 • Her vize başvurunda bulunduğu gibi tam teşekküllü bir hastaneden temin edilen Sağlık raporu
 • Sağlık Raporunun yanında Seyahat Raporu
 • Turistik açıdan ve seyahat açısından düşülecekse seyahat amacını belirten yazı.
 • Başvuruya başlanmadan başvurunun başlaması adına verilen dilekçe örneği.
 • Varsa Davetiye

Bulgaristan turistik vize belgeleri yukarıda verildiği gibidir. Bu vizeye başvuracak kişiler, öncelikle bir dilekçe hazırlayarak başvurunun hızlanması ve başlamasına dikkat etmelidir. Başvurular her vize uygulamasında bulunduğu gibi Bulgaristan Konsolosluğuna yapılır. Bulgaristan konsolosluğu başvuruları alamayacak yoğunlukta ise, kişi Bulgaristan elçiliğine de vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Öncelikle başvuruda belirtilen belge ve dokümanlar başvurulacak konsolosluk ve elçilikler ile iletişim kurduktan sonra doğrulanır ve başvuru işlemi sonuçlandırılması açısından hızlandırılır.

Bulgaristan Turistik vize başvuruları genelde yoğunluğa ve başvuru tipine göre bir iki hafta içerisinde sonuçlandırılması sağlanır. Aynı şekilde sonuçlandığı vakitte başvuru yapan kişiye SMS, telefon ya da posta yolu ile bildirilir.

Turistik vize Bulgaristan tarafından, seyahat ve gezi amaçlı olduğu için maksimum 5 aylığına verilir. Nitekim Bulgaristan Turistik Vizesi sonuçları bildirildikten sonra kişi bu süreyi uzatma hakkına sahiptir. Şurada belirtilmelidir ki, süre uzatma Bulgaristan içerisinde iken yapılamaz. Süreyi uzatmak isteyen kişiler daha Bulgaristan’a giriş yapmadan süre uzatmak için başvuru yapmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize

Günümüzde Bulgaristan ile ticari ilişkiler şartları giderek yükselmektedir. Bulgaristan da yükselen ticari ilişkiye rağmen halen vize uygulamasını tabi kılmaktadır. Bulgaristan a ticari amaçlı yapılan seyahatler için Bulgaristan Ticari Vizesi yaptırılmaktadır. Günümüzde sürekliliğini koruyan bu vize türü aynı zamanda alınabilmesi için Bulgaristan a ticari amaçlı seyahat yapılacağı kanıtlanması gereken durumlar arasındadır.

Bulgaristan Ticari Vizesi, diğer vize türlerine nazaran başvuru ve alınma şartlarına bakılırsa ekonomik olarak daha fazla yatırım yapılması gereken vize uygulamalarındandır.

Öncelik ile belirtmek gerekirse bir dilekçe ile ön başvuru yapılmalıdır. Dilekçe içeriği tamamen ticari amaçlı olunacağı kanıtlanır nitelikte bulunmalıdır. Daha önce de belirtildiği gibi Bulgaristan Ticari vizesi kişi ya da kurumlara ticari anlamda Bulgaristan’a girebilme ve ticari hareketlerde bulunma imkanını sağlamaktadır.

Bulgaristan Ticari vizesi Bulgaristan konsolosluk ve elçiliklerine yapılan başvurular ile elde edinilen vize türüdür. Zira bu mecralara yapılan başvurular değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Bu bağlamda elçilik ve konsolosluk aynı işlevi görme niteliğindedir.

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri için gerekli belgeleri Bulgaristan konsolosluğunun belirlediği de bilinmesi gereken bilgilerdendir. Diğer vize işlemleri gibi Bulgaristan Ticari Vize işlemlerinin sonuçlandırılması adına gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Aktifliği gelecek 6 içerisinde bitmeyecek ve son 10 içerisinde çıkarılmış Pasaport. ( Yapılacak işlemler için en az iki sayfası boş bulunmalıdır)
 • Konsolosluğun Web sitesinden de temin edilebilen Bulgaristan Vize başvurur formu
 • Ticari amacınızı anlatacak bir dilekçe
 • Vize ücreti (35 – 40 Euro arasındadır)
 • Her vize başvurunda olduğu gibi kimlik belgesi
 • 3 adet Biometrik fotoğra
 • Bulgaristan’da bulunan işletme ile yapılacak ticari işlemleri belirten yazı
 • Bulgaristan tarafından temin edilen Davet mektubu
 • Finansal ve sağlık raporları

Belgeler konsolosluğa verildikten sonra sonuçlar bir iki hafta içerisinde her hangi bir yolla kişiye bildirilir(SMS, telefon ya da Posta)

Bulgaristan Ticari Vize verilme süresi maksimum 6 ayı kapsar. 6 aydan fazladan verilmesi ender rastlanan durumdur.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

Bulgaristan’a aile ziyareti, arkadaş ziyareti ya da her hangi bir aile mensubunu ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Az bir süre kapsama niteliğine sahip Bulgaristan aile ziyareti vizesi genellikle başvuru, sonuçlanma evreleri kısa sürmektedir.

Bu vize türü için de ayırılacak bütçe de minimum 45 – 50 Euro’yu kapsamaktadır. Nitekim her vizede bulunduğu gibi belli evraklar ile başvuru koşulları sağlanmalıdır. Yine aynı şekilde başvuruda bulunacak kişinin gerekli evrakları Bulgaristan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Bulgaristan Aile ziyareti vizesi konsolosluk ya da elçiliklere başvurulan kısa süreli vize türleri arasında kendine yer bulmaktadır. Daha çok seyahat ve ziyaret amaçlı olduğu için de kısa sürede sonuçlandırılır.

Bulgaristan Aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Yapılacak işlemlerden ötürü en az iki sayfası boş bulunan Pasaport
 • Seyahat ve sağlık raporu
 • Muvafakname
 • vize başvuru formu (Bulgaristan)
 • Vize başvuru aşamasında verilen dilekçe örneği
 • Aile ziyaretini kanıtlayacak, aynı zamanda amaç ve nedenleri belirten Bulgaristan diline de çevrilmiş bir yazı
 • Kimlik Belgesi en az 4 adet Biometrik fotoğraf.
 • Bulgaristan Aile Arkadaş ziyareti vizesi davetiyesi
 • Nüfus örneği ( tam vukuatlı olacak nitelikte)
 • Finansal durumunu gösterecek her hangi bir belge
 • Meslek ve çalışma durumunu belirten evraklar
 • Seyahat sağlık sigortasını niteleyen belge ve dokümanlar

Bulgaristan aile ziyareti vizesi ücreti mukabilinde yukarıda belirtilen belgeler ile başvurusu tamamlanan bir vize türüdür. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanması yoğunluğa göre bir iki haftayı kapsar. Başvuru olumlu yönde etkilemesi adına daha önceki vize işlemlerini belirten belgelerin de başvuru evraklarına ilave edilmesi süreci olumlu yönde etkileyen etmenler arasında gösterilebilir.

Sonuçlandırma yapıldıktan sonra ücretsiz bir şekilde posta ya da SMS yolu ile bilgilendirilme yapılır. Son olarak seyahat ve geziyi destekleyen vize için Bulgaristan’a ulaşım sağlanır. Kişi bu vize türü ile belirlenen vakitler aralığında Bulgaristan da kalabilir ve dileğince gezebilir. Nitekim Bu vize türünde Bulgaristan da bulunmak vize süresini yükseltmez.

Bulgaristan Transit Vize

Herhangi bir ülkeye kara yolu ile ya da hava yolu ile aktarma yapılarak gidileceği zaman, Bulgaristan sınırları içerisinden geçilirken, Bulgaristan transit vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Bulgaristan transit vize başvurusnda bulunurken de standart evraklar ve kişiye özel ve vize türüne özel evrak istemi uygulaması yapılmaktadır. Transit vize kapsamında sitenilen ekstra evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hava yolu ile Aktarma Yapacak Yolcuların;
 • Gidecekleri ülkeye ait uçak bileti rezervasyonu ( aktarma Bulgaristan olarak görünecek şekilde, uçuş bilgileri ve saati yer almalıdır.)
 • Gidecekleri ülkeye ait alınan vize
 • Kara Yolu ile Aktarma Yapacak Yolcuların;
 • Uluslararası ehliyetin aslı ve araç ruhsatının aslı ve fotokopisi bulunmak durumundadır.

Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan D Vizesi, hem uzun hem de oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Vize Bayisi firması, vize danışma hizmeti yanında sigorta işlemleri de yapan bir sisteme sahiptir. Vizelerin kargaşalığının sizi bunaltmasına meydan vermeden, bizimle irtibata geçmeniz, işlemlerinizin tereyağından kıl çeker gibi kolaylıkla yapılaması anlamı taşımaktadır.

Bulgaristan D Vizesinin karmaşık yapısını, istenen evrakların Bulgarca talep edilmesinden ötürüdür. En ufak bir pürüz ya da yanlış bir tercüme faaliyeti, vizenin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Bulgaristan D Vizesi, ülke içerisinde, üç aydan daha fazla ikamet etmeyi sağlayan bir vize türüdür. Bir nevi oturum iznidir.

Kapsamı Geniş İşlemi Zahmetli Bir Vize

Bulgaristan üniversitelerinde eğitimini sürdürecek Türk öğrencilerin ve Erasmus programı dâhilinde bu ülkeye gideceklerin almak zorunda oldukları bir vize çeşididir. Bulgar yurttaşı biri ile evli olan bir Türk yurttaşın başvuruda bulunacağı vize çeşidi, Bulgaristan D Vizesidir.

Bulgar vatandaşı olan anne ile babanın getirdiği bir hak olarak ortaya çıkan vize çeşidi, Bulgaristan D Vizesidir. Bulgaristan içerisinde bir şirketi olan işverenler de bu vize ile işlem yapmak zorundadır.

Bulgaristan D Vizesi Sorgulama

Bulgaristan D Vizesi Sorgulama, başvuru uygun kurallar çerçevesinde yapıldıktan sonra, başvurunun takibi açısından yapılan bir uygulamadır. Gerekli tüm evrakların istisnasız ve seyahatim kapsamına uygun bir şekilde teslim edildiği bir başvuru sonrasında, işin takip edilmesini sağlayan bir sistemdir. Vize bayisi bu konuda her türlü katkıyı sağlayan deneyimli ve uzman bir yapıya sahiptir.

Listelerin Havada Çarpıştığı Hengâme

Bulgaristan D vizesi evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde vize merkezine teslim edilmelidir. Şayet başvuruda herhangi bir eksiklik ve telafi edilmesi istenen bir durum oluşursa, dosyada yer alan iletişim bilgileri vasıtası ile Bulgar Konsolosluğu, başvurucu ile iletişime geçecektir. Ya elektronik posta ya da telefon ile durum başvurucuya bildirilir.

Eksik ya da yeni istenen evrak zaman kaybı yaşanmadan, vize merkezine teslim edilmelidir. Bu durumda yapılacak en doğru adım, Vize Bayisi aracılığı ile bu işlemi çözmektir. Başvuru neticesinin bir buçuk ayı bulacak olması, uzun ve sabırlı bir bekleyiş manası taşımaktadır. Şayet evrakların takip uygulaması ile tamamlanması halinde, her aşamada vize süreci sorgulanabilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan D vizesi için gerekli olan evrak dosyası içerisindekiler, C tip vizeye göre oldukça karmaşık ve meşakkatli bir yapıdadır. İlk dikkat edilecek husus, amaç ile evrakların doğru orantıda uyum sağlamasıdır. Örneğin şirket sahibi birisinin öğrenci belgesi sunması uyumsuzluğu gibi olmayan amaç ile evrak uyumu istenmektedir.

Pasaport için istenen şart, en az iki sene geçerlilik süresinin olmasıdır. Bulgaristan D vizesi başvurusunda en temel nokta, sabıka kaydının olmamasıdır. Sabıka kaydı belgesi ile seyahat sigortası Bulgaristan D vizesi için gerekli olan evrak dosyasında yer almak zorundadır. Konaklama ve seyahatin tüm rezervasyon kayıt ve bilgileri de ibraz edilmelidir.

Evraklar Arasında Uyum Olmalı mı?

Bulgaristan D vizesi için gerekli olan evrak dosyası içerisinde yer alması gereken evraklardan biri de evlilik cüzdanıdır. Aile vukuatlı nüfus örneği de istenenler arasında yer bulur. Banka hesap dökümü ve mali durumu gösteren belgeler de evrak listesinde yerlerini almalıdırlar. Evrakların karmaşasının sizi boğmasına neden müsaade ediyorsunuz ki? İşin kolayı varken! Vize Bayisi ne güne duruyor?

Bulgaristan D Vizesi Sorgulama

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan D Vizesi Sorgulama uygulamasını başlattı. Bulgaristan D vizesinin tüm evraklarını eksiksiz vize işlem merkezine teslim eden bir başvurucu, vizenin durumunu kontrol edebilmektedir. Vize durumunu öğrenmek ve takibini yapmak için ya ilgili sorgulama sayfasından ya da bir vize danışmanı firmadan hizmet satın almak gerekir.

Bulgaristan Vize Kapsamında Görev Dağılımı

Bulgaristan, Türkiye coğrafi yapısını, vize hizmet bölgelerine ayıran bir sistem ile çalışmaktadır. Vize işlem merkezlerindeki çevre il ve ilçelerde yaşayan, ikameti de buralarda olan yurttaşlar, sadece bağlı bulundukları Bulgar vize merkezine müracaatta bulunabilir.

İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesine Giren İller

İstanbul Çanakkale Sakarya Kocaeli

Edirne Başkonsolosluğu Görev Bölgesine Giren İller

Edirne Tekirdağ Kırklareli

Bursa Konsolosluğu Görev Bölgesine Giren İller

İzmir Bursa Denizli Muğla Bilecik Manisa Aydın Yalova Balıkesir

Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesine Giren İller

Ankara, Mardin, Antalya, Niğde, Nevşehir, Sivas, Trabzon, Afyon, Diyarbakır, Muş, Erzincan, Gaziantep, Adana, Rize, Adıyaman, Çankırı, Ardahan, Ağrı, Artvin, Erzurum, Aksaray, Burdur, Samsun, Tunceli, Siirt, Tokat, Yozgat ve Kastamonu gibi iller büyükelçilik hizmet bölgesi içerisinde yer alır.

Bulgaristan D vizesinin internetten sorgulama adresi ise www.bgvisa.eu/visa.nsf/home.xsp internet adresidir. Başvurucu, bu adresten durumunu sorgulayabilmektedir. Vize Bayisi firması üstünden de bu işlemi gerçekleştirebilmektesiniz.

Bulgaristan Eğitim Amaçlı Oturum İzni

Bulgaristan eğitim amaçlı oturum izni almak için D vize çeşidine başvuru yapmak gerekecektir. Bulgaristan D vizesi alan bir öğrenci, Bulgar topraklarına varır varmaz oturum iznine başvurmalıdır. Erasmus öğrenci değişim programı dâhilinde Bulgar topraklarında üç aydan daha fazla kalacak öğrenciler, Bulgaristan D vizesine başvuruda bulunmaları icap etmektedir.

Bulgaristan D Vizesi Evrakların Başvuru Türüne Göre Değişmesi

Bulgaristan D vizesi evrakların başvuru türüne göre değişmesi, detay ve ince bir bilgi istemektedir. İşleyişin zorluk derecesi, insanlarda bıkkınlık oluşturmaktadır. Aynı vizenin türleri arasındaki bu kadar değişim ve farklılık, zaman içinde insanı çileden çıkara bilmektedir.

Burada atılması gereken en sağlam ve sağlık açısından önemli hamle, hemen bir vize danışma hizmeti satın almaktır. Verdiğiniz meblağ ürküttüğünüz kurbağaya inanın değecektir. Vize Bayisi, deneyimlerini ve uzman kadrosunu, müşteri memnuniyeti ile perçinlemiştir. Sizin için size hizmet etmek adına yola çıkan bir ekibimiz var.

Bulgaristan D vizesi evrakların başvuru türüne göre değişmesi karşısında dikkatli olunmalıdır. Gerekli evrak silsilesi, hazırlanmalı ve vize başvuru merkezine bir dosya halinde sunulmalıdır.

Bulgaristan Evlilik için Oturum izni

Bulgar bir yurttaş ile evlilik bağı kuran bir Türk, Bulgaristan içerisinde ikamet etmek için yerine getirmesi gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Her türlü evrakın en güncel hali, konsolosluklarda bulunmaktadır. Sürekli değişen evrak karmaşasından kurtulmanın yolu, Vize Bayisi firmasıdır. Zira firma, en güncel bilgileri, kurduğu sistem ile elde edebilen bir yapıda hizmet vermektedir.

Evlilik bağı ile Bulgar topraklarında yaşamayı düşünen bir Türkün ilk yapacağı işlem, vize başvuru formunu hem eksiksiz hem tam hem de evraklar ile uyumlu bir halde doldurmak zorundadır. Evlilik cüzdanını da ibraz etmesi, başvurucunun vizesi için gereklidir. Sabıkası olmadığına dair sunulan evrak ve biometrik vesikalık, dosyada bulunması gerekenlerdendir.

Bulgar Eş ile Türk Vatandaş Evliliği

Bulgar eşin bu vize için sunması gereken evraklar arasında, taahhüt name ilk sırada yer alır. Türk eşin her türlü bakımı ve iaşesinin karşılanacağına dair, taahhüt name verilmek zorunludur. Sahte bir evlilik olmadığı ve birlikteliğin devamına dair de garanti, istenen evraklardandır. Pasaportun geçerlilik süresinin iki sene olmasını da vize merkezi zorunlu tutmaktadır.

Bulgaristan Evlilik için Oturum izni

Bulgar bir yurttaş ile evlilik bağı kuran bir Türk, Bulgaristan içerisinde ikamet etmek için yerine getirmesi gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Her türlü evrakın en güncel hali, konsolosluklarda bulunmaktadır. Sürekli değişen evrak karmaşasından kurtulmanın yolu, Vize Bayisi firmasıdır. Zira firma, en güncel bilgileri, kurduğu sistem ile elde edebilen bir yapıda hizmet vermektedir.

Evlilik bağı ile Bulgar topraklarında yaşamayı düşünen bir Türkün ilk yapacağı işlem, vize başvuru formunu hem eksiksiz hem tam hem de evraklar ile uyumlu bir halde doldurmak zorundadır. Evlilik cüzdanını da ibraz etmesi, başvurucunun vizesi için gereklidir. Sabıkası olmadığına dair sunulan evrak ve biometrik vesikalık, dosyada bulunması gerekenlerdendir.

Bulgar Eş ile Türk Vatandaş Evliliği

Bulgar eşin bu vize için sunması gereken evraklar arasında, taahhüt name ilk sırada yer alır. Türk eşin her türlü bakımı ve iaşesinin karşılanacağına dair, taahhüt name verilmek zorunludur. Sahte bir evlilik olmadığı ve birlikteliğin devamına dair de garanti, istenen evraklardandır. Pasaportun geçerlilik süresinin iki sene olmasını da vize merkezi zorunlu tutmaktadır.

Bulgaristan Emekliler İçin Oturum İzni

Yıllardır çalışan ve emekli olan her Türk yurttaşına D vizesi başvuru hakkı tanınmaktadır. Bunun en basit yolu ve yöntemi, emekli olunduğunun ispatıdır. Emekli olunduğun kanıtlayan her Türk, emekliliğini Bulgar topraklarında geçirebilmektedir. Bunun en belirgin ölçütü ise Bulgar topraklarında, sahip olunan emekli maaşı ile geçine bilindiğinin ispatını yapmaktır.

İki sene geçerliliği olan bir emekli, biometrik vesikalık ve emekli durumunu gösteren belge ile birlikte vize merkezine başvurmalıdır. Vukuatlı tam nüfus örneğinin ibrazı ve sabıkasının olmadığına dair evrakın dosyaya konulması, vize merkezinin bir talebidir. Kira kontratı evrakı ile banka hesap dökümü de vize merkezinin istediği dosyada yer alması gereken evraklardandır.

İşin Teferruatını Ve Detayını Boş Verip Bekleyin

Vize bayisi firması, vize konusunda deneyimli ve uzman bir kadrosu bulunan bir firmadır. Evrakların teferruatı ile boğuşmak yerine, işini bilen ve sizin ayağınıza kadar vizenizi getirecek bir sistemin şefkatli kucağına davetlisiniz. Vize evrak detayları bizim işimiz olsun, siz evinizde Bulgar topraklarında geçirilecek emekliliğin hayalini kurun!

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan öğrenci vizesi, Bulgaristan’ da eğitim öğretim görmek amacı ile başvurulan vize türüdür. Bunun için Türkiye Cumhuriyetinde denkliği olan okulda eğitim öğretim görmek ve bir sonraki dönem için Bulgaristan’ da eğitime geçiş yapmak gereklidir. Örneğin Bulgaristan’ da üniversite eğitimi için başvuruda bulunan bir kişinin Türkiye’ de lise diplomasının bulunması gerekmektedir. Bulgaristan’ da yüksek lisans eğitimi için başvuracak kişilerin denkliği olan lisans diploması bulunması gerekmektedir. Bulgaristan Öğrenci vizesi kapsamında sağlatılan başvuru evrakları standart evraklar ile aynıdır. Bunun yanında bu vizeye özgü ekstra evrak gereksinimine ihtiyaç bulunmaktadır. Ekstra hazırlanması gereken evrak listesine aşağıda yer verilmiştir.

 • Bulgaristan’ da eğitim görülecek okuldan kabul mektubu alınması gerekmektedir.
 • Diploma aslı ve fotokopisi
 • Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
 • Davet mektubu: Bulgaristan’ da başvurulan eğitim kurumunun, başvuru sahibini eğitim amacı ile ülkeye davet ettiğini gösteren davet mektubudur. Bu mektubun yetkili kişiler tarafından amacına uygun şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Konaklama bilgileri: Öğrenci vizesi kapsamında seyahat edecek olan kişilerin konaklama bilgileri ve seyahat planını gösteren belge

Bulgaristan Erasmus Vizesi

Vize, her hangi bir ülkenin bir diğer yabancı ülkeye uyguladığı, ülkeye giriş çıkış iznidir. Zira birçok ülke, ülkemize vize uygulamaktadır. Bulgaristan Erasmus vizesi öğrencinin kendi üniversitesinin anlaştığı yabancı üniversite ile öğrenci değişim programlarının Vize işlemlerinin kategorileri arasında yer alan, kişinin gezmesi ve seyahat etmesi olanağını taşıdığı nitelikteki bir vize türüdür. Bulgaristan için de açıklayacak olursak, Bulgaristan içerisine her hangi turistik ve seyahat anlamında yapılan geziler, öğrenci değişim programı adı altında öğrencinin kendini dil ve mesleki açıdan geliştirmesi için gerekli olan vizedir. Bu mecrada işlem aşması da diğer vize işlemleri gibi, Ön başvuru, gerekli belgeler hazırlama ve başvuruyu olumlu sonuçlandırma adına başlama adımlarından oluşur.

Bulgaristan Vize uygulamasını vize işlemleri çıktığı günden bu yana ülkemize uygulamaktadır. Lakin bu vize türünde Bulgaristan Ülkemizde bulunan vatandaşlara süre ve ekonomik anlamda avantajlar ve fırsatlar sunmaktadır. Şöyle ki, vizelerin başvuru ve sonuçlanması genellik ile bir ayı bulabildiğine göz atarsak, Bu kural Bulgaristan Erasmus Vizesi adına geçerliliği olmayan bir kuraldır. Çünkü vize başvurusunda bulunan öğrencinin başvuru ve sonuçlandırma süresi maksimum iki hafta içerisinde halledilir. Belirtildiği gibi Bulgaristan Erasmus vizesi eğitim amaçlı bir seyahat ve geziyi barındırdığından işlemler hızlı ve ekonomik şekilde halledilir.

Öncelikle Erasmus vizesi almanın şartlarından önemlisi de, öğrencinin okuduğu üniversitenin Bulgaristan’da bulunan bir üniversite ile öğrenci değişim programı bandında anlaşması gerekli olan durumlar arasındadır. Bir diğer husus da Bulgaristan’da bulunan üniversitede öğrenci değişim programına dair bir onay yazısı gereklidir. Ki başvuru ve sonuçlandırma aşaması için önemli bir etken oluşturmaktadır. Başvuru online olarak da yapılabilmektedir. Öncelikle online başvuru yapabilmek için Bulgaristan konsolosluğunun web sitesine girilmelidir. Zira tüm online ve teorik başvuruya dair tüm bilgiler sitede mevcuttur.

Başvurular, konsolosluk ve elçilik düzeyinde yapılır. Dilekçe verildikten sonra konsolosluk gerekli belgeleri Erasmus vizesi için başvuran öğrenciye bildirmektedir. Bu şekilde en az bir hafta sürecek başvuru işlemi başlamış olacaktır.

Bu vize türü özelinde zaman aralığı öğrencinin Bulgaristan da bulunan üniversitede yapacağı dönemlik eğitime bağlıdır. Nitekim normalde bir dönemlik zaman aralığı verilmektedir. Yani 6 ay. Diğer yandan öğrenci bu süreyi dilediğince arttırabilir nitelikte bulunmaktadır. Aynı zamanda normalinin 1 dönemlik olduğu Erasmus vizesi isteğe bağlı olarak 2 dönemlik (1 yıl) , 3 dönemlik (1.5 yıl ) gibi süre aralıklarına arttırılabilir.

Bulgaristan Erasmus Vizesi için Öğrenciden bazı belge ve dokümanlar istenir.

-Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve aktifliği en az 2 yıl olmalıdır.

-Kimlik belgesi ve 5 adet 3.5×4.5 ebadında Biometrik fotoğraf

-Vizeye başvurulurken doldurulan Vize başvuru formu

-Yeminli bir şekilde, Bulgaristan dışişleri bakanlığınca tercüme edilmiş Sabıka Kaydı

-Kimlik belgesinin yanında en az 2 adet kimlik fotokopisi

-Türkiye de eğitim görüldüğüne dair Öğrenci Belgesi

-Yapılan Erasmus başvurusunda kabul edilen Erasmus Belgesi

-Eğitim gördüğünüzde kalacağınız yer ve makama dair kira kontratı

-Taahhütname ve Muvafakname

Bulgaristan Multi Vize

Bulgaristan Multi Vize, çok girişli manasına gelen bir vize çeşididir. Bulgar yurttaşı ile evlilik bağı kuran bir Türk’e verilen ve kısa süreli olan C tipi vize çeşidi manasına gelmektedir. Bu vize çeşidi, bir sene zarfında çok girişli bir işlem yaparak, üçer aylık dönemlerde Bulgar topraklarında ikameti sağlayan bir vize türüdür. Bunun en temel şartı, Bulgaristan evlilik cüzdanı sahibi olmaktır.

Türkiye içerisinde her nerede yaşıyorsanız yaşayın, bizi aramanız, size Bulgaristan vizesi edinmenizi sağlayacaktır. Bilgi ve donanımı ile Vize Bayisi, sizin için tüm işlemleri halledip, vizenizi ayağınıza kadar getirecektir. Güven, emniyet ve müşteri memnuniyetinin adresi, Vize Bayisi firmasıdır.

Multi Vize Evrak Silsilesi

Bulgaristan içerisinde doksanar günlük zaman dilimlerinde, tam bir sene giriş çıkış yapmanın yolu, evraklar silsilesini hazırlamak ve vize başvuru merkezine götürmektir. Pasaportun iki sene zarfında devam eden bir geçerlilik süresi olmasına önem verilmektedir. Banka hesap özetini çıkarırken de hesap bakiyesinde beş bin Türk lirası rakamın yazılı olmasına dikkat edilmelidir.

Eşin Bulgar pasaportunun fotokopileri ile evlilik cüzdanının da ibra edilmesi, olmasa olmaz bir şarttır. Türk vatandaşın, vatandaşlık kimlik kartının bir fotokopisi ile hem Türk hem de Bulgar evlilik cüzdanı, evrak dosyasında yerini almak zorundadır.

Bulgaristan 1978 Göçmenler için Oturum İzni

Bulgaristan, 1978 senesinde Türkiye’ye göç eden Bulgar Göçmenler için de oturum izni veriyor. Bulgar yurttaşlık kanununun ilgili maddeleri uyarınca, bu vasıflara sahip yurttaşlara, Bulgar oturum izni verilmektedir. Bu vizenin ölçütlerinin ağırlığı ve istenen evrakların çokluğu altında canınızı sıkmadan vize almak ister misiniz?

Vize Bayisi, evinizde çayınızı yudumlarken, yeniden eski yaşadığınız toprakların hayalini kurarken, evrakları tanzim edip, Bulgar diline tercüme ettirip, vizenizi ayağınıza kadar getirme hizmetinde bulunmak istiyor. Bunun için yapılacak tek şey var. O da bizi aramanızdır. Size bir telefon mesafesindeyiz. Müşteri hizmetlerimiz ile yapacağınız görüşme, size Bulgaristan ülkesinde yaşama fırsatı doğurabilir.

1978 Göçmenlerinin D Vize Başvurusu

1978 senesinde Türkiye topraklarına göç eden göçmenler için Bulgar makamların verdiği vize çeşidi, D vizesidir. Beş senelik süresiz oturum ardından gelen üz senede, Bulgaristan yurttaşlığının önünü açan bir vize türüdür. Bulgaristan yurttaşlığının değerlendirme süresi ise iki senedir. Gerekli evrakların hazırlanması ve izleklerin yerine getirilmesi ile bu vize çeşidi sayesinde Bulgar topraklarında hayat sürmek mümkündür.

Bulgaristan Ticari Kurum Temsilciliği Üzerinden Oturum İzni

Bulgaristan Ticari Kurum temsilciliği üzerinden oturum izninin yolu, Bulgaristan içerisinde Ticari Kurum temsilciliğinin açılması ile olabilmektedir. Bu temsilciliğe de yönetici vasfı ile atanan kişilere, Bulgar makamları, Bulgaristan içerisinde uzun süre kalma izni tanımaktadırlar. Temsilciliği açan Türk Müteşebbisler, Bulgaristan Ticari Kurum Temsilciliği Açan kimseler için verilen D vizesi manası taşıyan, Bulgaristan oturum izni için müracaat edebileceklerdir.

Bulgaristan Ticari Kurum temsilciliği manasına gelen D vizesi için öncelikli şart, pasaportun geçerlilik süresidir. Bulgar makamlarının istediği süre, iki senedir. Bulgar vergi dairesinden alınan ve Bulgaristan Ticari Kurum temsilciliğinin vergi numarasını gösteren belge, vize için gerekli olacaktır. Bulgaristan Ticari Kurum temsilciliği açan Türk, aynı zamanda Bulgar bankalarında da hesabının olması gerekmektedir. Bulgar banka dökümünde en az üç bin Euro gibi bir rakamın yazılı olmasına, vize başvurusu esnasında dikkat edilmelidir.

Vize Bayisi Firmasının Bulgaristan Tecrübesi

Vize Bayisi firması, her tür vizenin alınması ve evraklarının kolaylık içerisinde tanzimi noktasında, işinin ehlidir. Uzman ve günün teknik donanımlarına sahip yapıda personeli ile sizin için uzak olan ihtimalleri evinize kadar getiriyor.

Bulgaristan’da Şirketi olup 10 Kişi Çalıştıranlara D Vize

Bulgaristan içerisinde bir şirketi olup ta on adet çalışanı olan bir işverene, Bulgar makamları, D vizesi vermektedir. İşverenin, geçerliliği olan ve on seneden daha genç bir pasaportunun olması, zorunludur. Seyahatin amacının detaylı ve belgelerle uyumlu olarak anlatıldığı, vize başvuru formunun doldurulması da vize evrak dosyasında bulunmalıdır.

Bulgaristan içerisinde kurulan firmanın yaptığı faaliyetler manası taşıyan, Udostovorenie za aktualno sıstoyenie belgesinin sunulması istenmektedir. Bulgaristan firmasında çalışan emekçilerin de isim listeleri ile sigorta kayıtlarının ibrası gerekmektedir. İşçilere dair rapor da istenmektedir. Bulgaristan içerisinde ikamet edilecek adresin kontrat bilgi ve belgeleri de dosyaya konmalıdır.

Dışişleri Bakanlığı Tasdikli Bulgar Yeminli

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilen bir sabıka kayıt evrakı da dosyada yer bulmalıdır. Bulgar yeminli tercümanın da tercüme edilerek dosyada yerini alması istenir. Vize işinin her türlü zorluğunu yenmenin yegâne yolu, Vize Bayisi firmasının danışmanlık hizmetini satın almaktır. Vize Bayisi, sizin için ter döküp, ayağınıza kadar vizenizi getirmek istiyor.

Bulgaristan’da Temsilcilik Açma

Bulgaristan ülkesinde oturum almanın bir diğer yolu da Bulgaristan içerisinde ticari temsilcilik açmaktır. Kurulan şirketin Bulgaristan temsilciliği görevine atanan Türk yönetici, atandığı bu temsilcilik sayesinde oturum izni almaya hak kazanıyor. Bunun yolu, Bulgaristan’da şirket kurmaktır. Kurulduktan sonra da İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu ya da Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğine müracaat edilmelidir.

Bulgaristan ülkesinde ticari temsilcilik açma ve yönetici olarak bu ülkeye gitmenin evrak silsilesinde boğulmamanız için, vize danışma merkezinden hizmet satın alınması gerekmektedir. Vize Bayisi, işini en doğru ve güncel bilgi ve belgeler ışığında yapan, deneyimli ve uzman kadrosu ile kurduğu sistem sayesinde zoru kolay eden bir yapıda hizmet sunuyor.

2017 Senesinde Gelen Güncelleme

Resmi Gazetede yayımlanan Bulgaristan ticari temsilcilik evrak listesinde, noter tarafından onaylı, Bulgaristan’daki ticari temsilciliğin işlemlerinin yürütülmesi için vekâlet, istenen evrakların en önemlisidir. Şirketin hem gelir hem de gider raporu da bulunmalıdır. Vergi beyannamesi ve temsilcinin imzalı beyannamesi de dosyada bulundurulmalıdır. Vergi borcunun olmadığını gösteren temiz belgesi ile ticari temsilcilik noter onaylı kararname de belgelendirilmelidir.

Bulgaristan Çalışma İzni

Çalışmak için Bulgaristan ülkesine giden ve gitmeyi düşünen Türk yurttaşları, gerekli şartları yerine getirmeleri halinde, Bulgar topraklarında, uzun süreli oturum gerçekleştirebilmeleri mümkündür. 1998 senesinde kabul edilen kanun gereği, Türk yurttaşların, Yabancılar Kanunu gereğince, D vizesi alarak, Bulgaristan topraklarında çalışma hakları bulunmaktadır.

Bulgaristan D vizesi aldıktan sonra da oturum izni alma imkânı doğmaktadır. Vize Bayisi firmasının, evraklarınızın takibi ve sizin adınıza vize işlemlerinizi yürütmesi için vize takip formunun doldurulması gerekmektedir. Aramanız ve bizden bu hizmeti talep etmeniz yeterlidir. Vize Bayisi, sizin ayağınıza kadar bu hizmeti getirecek deneyime sahiptir.

Bulgar Emekçisi Olmanın İnce Noktası

Kişisel evrak listesinin en tepesinde, vize takip belgesi gelmektedir. Başvurucunun doldurup imza altına alması gereken bir evraktır. İki tane biometrik vesikalık ile pasaport, Bulgar dilinde hazırlanan sabıka kaydı, listede yer alan ve dosya ile vize merkezine sunulacaklardandır.

Çalışma izin belgesi, iş sözleşmesi ve hem vergi borcu beyanı hem de şirket faaliyet raporu, vize merkezinin aradığı şartlardandır. Banka hesap dökümünün ve yapılan kira kontratının da listeye eklenmesi önem arz eder.

Bulgaristan Oturumu Olan Kişinin Ailesine Oturum İzni

Bulgaristan yurttaşı biri ile evlilik gerçekleştiren Türk yurttaşı ile Bulgaristan sınırlarında ticari temsilcilik açan ya da bir şirket kuran bir girişimcinin oturum izni alması, aileleri için de gerekli izlekleri yerine getirmeleri halinde, Bulgaristan oturum izni verilmektedir. Bu ailelerin, D vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Evlilik yolu ile ya da ticari temsilcilik ile Bulgar oturumu alan bir Türk ailesi, geçerli pasaportlarının yanında iki tane biometrik vesikalık tedarik etmeleri gerekir. Vukuatlı tam nüfus örneğinin ya e devlet ya da nüfus müdürlüklerinden temin edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanan ve sabıkasının olmadığını gösteren belgenin dosyaya koyulması istenmektedir. Kira kontratının da noter onaylı olması, oturum izninin de fotokopisi, hesap özetinde en az üç bin ila altı bin Euro paranın yer alması, oldukça önem arz eden evraklardandır.

Vize Bayisi Danışma Ve Sigorta Hizmeti

Vize Bayisi, hem danışmanlık hem de sigorta hizmeti sunmaktadır. Evinizin rahat ortamından ve işinizden ayrılmadan, sizin adınıza vize alan bir sistemin sahibi olmak istemez misiniz?

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Bulgar yurttaşı olmak için Vatandaşlık prosedürleri vardır. Bulgar Vatandaşlık Kanunu uyarınca gerekli başvuruların değerlendirildiği ve ilgili yönetmeliklerce düzenlenen işlemlerin tamamlandığı bir sürecin sonunda, Bulgar yurttaşı olunmaktadır. Vatandaşlık işlemlerini, Bulgar Adalet Bakanlığına bağlı bir şekilde çalışan ve ilgili faaliyetleri yürüten Vatandaşlık Genel Müdürlüğü nezdinde yürütülmektedir.

Bulgar vatandaşı olmanın bazı yolları vardır. Bu yollar bir takım şartlar içerir. İlk dikkat edilen şart, Türk başvurucunun, Türk sınırları içerisinde, herhangi bir suçtan hüküm yememiş olmasıdır. Sabıka kaydının temiz olması, yurttaşlıkta avantajdır.

Gelir Durumunun Geçinmeye Yetmesi

Bulgar topraklarında yaşayacak gelir durumu da aranan şartlardandır. Geçimini temin edecek bir maddi yapı, vatandaşlık için aranan şarttır. Bulgar yurttaşı olacak kişinin 18 yaşında ya da büyük olması muhakkak gerekli bir durumdur. Zira bu yaşın altındakilerin başvuru ile yurttaş olmaları, nesep bağı hariç, mümkün değildir.

Yurttaş olmak için yapılacak ve aranan ölçüt, Bulgar dilinin bilindiğini gösteren belgedir. Belgenin de Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığınca onanmış olması aranmaktadır. Ayrıca, başvurucunun da kendi ülke yurttaşlığından çıkması istenmektedir. Vize Bayisi, sizin neye ihtiyacınız varsa çözüme ulaştıracak potansiyeli olan bir vize danışma merkezidir.

Bulgaristan Vatandaşlık Tespiti

Bulgaristan ile geçmişte mübadele yılları yaşandı. Mübadele seneleri; hem 1938 hem 1951 hem 1968 hem de 1978 yıllarında yaşanan mübadele ile karşılıklı vatandaş nakli gerçekleşmişti. Bulgaristan topraklarından Türkiye topraklarına gelen göçmen muhacir Türkler, Bulgar vatandaşlık haklarından vazgeçmişlerdi.

Hal böyle olsa da Bulgaristan devleti yurttaşlıklarını geri veriyor. Bulgaristan yurttaşlığına yeniden geçen bir Türk ise hem çocuklarını hem de torunlarını dahi Bulgar vatandaşı yapabilme hakkını elde ediyor. Vatandaşlığa yeniden dönme ve bunun tespiti işlemleri, bir yandan Bulgar dili öbür yandan geçmişin izleri ve evrak yığını, oldukça zor ve zahmetli bir süreçtir.

Sürecin Getirdiği Hengame ve Bulgarca

Süreci sizin adınıza takip etmemizi ister misiniz? Sizi, Bulgarca çevirilerden, Bulgar dili üstünden yapılan aramalardan ve evrak tedarikinden kurtaralım. Vize Bayisi firması, hizmetinizdedir.

Bu işlem için atılacak en önemli adımlardan ilki, geçmiş Bulgar vatandaşlığının tespit edilmesidir. Varsa ilgili doğum belgesini bulup çıkartmak gerekmektedir. bunların tespitinden sonra da vatandaşlık için D vizesine başvuru yapmak gerekmektedir. hemen peşinden gelen süreç te oturum izni almaktır.

Bulgaristan İsim Denklik Belgesi

Bulgar vatandaşı Türkler, türlü sebeplerden ötürü Anavatan Türkiye topraklarına göç ettiler. ilk yaptıkları şey de Bulgar isimlerini Türk isimleri ile değiştirmek oldu. Zaman içerisinde Bulgar tarafında yaşanan değişim ile Bulgar vatandaşlığına yeniden dönme fırsatı yaşandı. Vatandaşlık, yerine getirilmesi gerekli bir dizi izleği de beraberinde getirdi.

Bulgaristan, ülkesinden göçenlerin evvelki adları ile Türkiye topraklarına geldikten sonraki adları arasında farklı bulunması halinde denklik belgesi istemektedir. Denklik belgesi sayesinde Türk, önceki adının ne olduğu ve şu anki kullandığı adın da aynı Türk’e ait olduğunun kanıtlaması sağlanmaktadır.

Denklik Belgesi Udostoverenie za İdentiçnost na İmena

Denklik belgesine Bulgarca; Udostoverenie za İdentiçnost na İmena adı verilmektedir. Bu belge ilgili ve yetkili makamlar tarafından hazırlanmak zorundadır. İsim denklik beyannamesi ile bu belge aynı şey demek değildir.

Nüfus kayıtlarına işlenen yeni isimlerin bulunması ve önceki isimlerin tespiti ile denklik belgesinin alınması, hem zorlu hem de meşakkatli bir süreçtir. Vize Bayisi, bu süreci sizin adınıza çekmeyi ve çözmeyi teklif ediyor. Aramanız ve bizimle irtibat kurmanız halinde, sizi yeniden Bulgar yurttaşlığına döndürebiliriz.

Online Bulgaristan Vatandaşlığı Sorgulama Formu

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek, çeşitli belgelerin bulunması, bu belgelerin Bulgar dilinde tercüme edilmesi gibi işlemler ile başlayan evrak hazırlama dönemi ile başlar. İstenen evrakların takibi, bulunması ve ilgili kurumlardan alınması, hem zaman isteyen hem de bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Hele denklik belgesi gibi karmaşık bir yapının içinden belgenin çekip çıkarılması, ayrı bir uğraş gerektiren durumdur.

Bulgar vatandaşlığına kabul edilmek üzere hazırlanan ve ilgili kurumlardan tasdik sürecinden geçirilen evraklar, Bulgar diline çevrilecek evrakların da katılımı ile bir dosyada buluşurlar. Vatandaşlık kabul formunun, en ince ayrıntısına kadar, eldeki belgelerle bire bir aynı bilgileri içerecek şekilde ve Bulgar dili ile doldurulması ile evraklar ilgili makama sunulur. Evrakların geçtiği sürecin çetin olması, kişide zaman zaman yılgınlar oluştursa da, işin çözümü aslında çok da basittir. Çetin yapı ile uğraşmadan da bu iş kolaylıkla halledile biliyormuş.

Yurttaşlık Durumu Sorgulanan Form

Vize Bayisi firmasının, yurttaşlık sorgulama formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. vize Bayisi, her tür vize ve vatandaşlık müracaatı için geçirilecek çetin yollardan, sizin için geçmeye adaydır. Siz zahmet çekmeyin, biz sizin işinizi kolay kılalım.

 

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi

Evli iki aile çiftinin Bulgaristan’da oturma, kalma ya da seyahat etmesi için gerekli olan diğer bir adıyla D vizesi unvanı taşımaktadır. Bulgaristan aile birleşimi vizesinin en önemli işlevi Eşlerden her hangi birinin Bulgar vatandaşı olma ve Bulgaristan sınırları içerisinde oturma ve çalışma iznine tabi tutmasıdır. Tahmin edileceği üzere Aile birleşimi vizesi farklı ülke vatandaşı olan iki çiftin eşlerden birinin ülkesinde barınma, çalışma ve oturum iznini kapsayan kalıcı süre ile verilen vizelerdendir. Ekonomik anlamda diğer vize türlerine göre şartları yani miktarı doğal olarak süresiyle doğru orantılı olarak daha ağırdır.

Evli çiftlerin bu vizeyi iki durumda alma hakkı bulunur. Bunlardan birincisi Bulgaristan vatandaşı konumunda bulunan eş üzerinden alınan vizedir. Bir diğer alma şekli de Bulgaristan da bulunan ve aynı zamanda Türk vatandaşlığı bulunan Eşin, eşini ve çocuklarını yanına alma durumudur. Bu iki vize alma şekli gerekli belge ve kanıtların yapılması durumunda alınan vize işlemleridir.

Aile birleşimi vizesi süresi yapılan işlem sırasına göre zaman açısından farklılık göstermektedir. Nitekim diğer vize işlemleri maksimum iki hafta içerisinde sonuçlanmasının yanında aile birleşimi vizesi sonuçlanma süre bazı zamanlar bir iki ayı bulabilmektedir.

Aile birleşimi vizesi uzun seyahat kapsamında bulunduğu için D türü olarak değerlendirilmektedir. Başvurular diplomatik olarak şahsen Bulgaristan konsolosluklarına başvurulur. Başvuruda kullanılacak dosya ve dokümanlar ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Erasmus Vizesi için gerekli belge ve dokümanlar listesi aşağıdaki gibidir;

•Her resmi başvuruda olduğu gibi Kimlik

•Pasaport( Geçerliliği en az iki yıl olmalı)

•Başvuru kayıt formu

•Başvuru Dilekçesi

•Eşlerin evlilik durumlarını kanıtlayacak Evlilik Cüzdanı

•Bulgaristan Oturum İzni belgesi

•Aile bilgilerini kapsayan tam vukuatlı nüfus örneği

•Kira kontratı( Bulgaristan’da konaklayacağına dair belge)

•Varsa Banka hesap dökümü ya da hesap özeti

•Bulgaristan vatandaşı statüsünde bulunan Bulgaristan kimlik kartı (Linçe)

•Bulgaristan Pasaportu Fotokopisi

Gerekli belgeler ve dokümanlar ibraz edildikten sonra bölgede bulunan konsolosluklara yapılan başvurular ile tamamlanır. Bu şekilde aile Bulgaristan’da oturma izni ile kalabilme şansına sahip olacaktır. Nitekim bazı şartlar vardı ki şöyledir; kişi aylık gelir asgari ücret altında bulunmamalıdır. Aynı zamanda her hangi bir borç yükümlülüğü altında kalmamalıdır. Aksi halde başvuru direkt olarak reddedilir.

1951 Yılı Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık İşlemleri

1951 senesinde yapılan mübadele ile Türkiye topraklarına Bulgaristan topraklarından gelen Trük ailelerin sayısı, 154 bin kişi civarında olduğu söyleniyor. Ülkeye giren aile sayısı, 37 bindi. Aile fertleri ile birlikte oluşan insanlar, Türkiye’nin dört bir tarafına yerleştirildiler. Aradan geçen zaman diliminde, Bulgar devletinde çok şey değişti. Elli bir mübadelesi ile ülkeye gelen insanlara, yeniden vatandaş olma hakkı veren Bulgar devleti, eski vatandaşları olduklarını ispat etmelerini istemektedir.

1951 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Elli bir göçmenleri, çıkarılan yasa sayesinde Bulgar vatandaşlığına geri dönebilmektedirler. Yapılacak ilk işlem de Bulgar vatandaşlığının ispatı ve ilgili evrakın sunulmasıdır. Şayet isim değişikliği yapılış ise İsim Denklik Belgesinin tedarik edilmesi gerekmektedir. doğum belgesi de istenen evraklardandır. Başvurucu, nüfus müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup, isim değişikliği hakkında belgeyi alabilmektedir.

Bulgar doğum belgesi için de Bulgar muhtardan doğum belgesi almak gerekmektedir. Vatandaşlığın sorgulatılması da ayrı bir gerekli işlemdir. İşlemlerin bitmez tükenmez halleri ve ta Bulgar muhtara gidip doğum belgesi almak, Vize Bayisi firmasının üstesinden kolayca gelecek bir iştir.

1978 Göçmenleri için Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

1978 Bulgar göçmeni iki aşamalı bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Birinci aşamada, yetmiş sekiz göçmeninin, Bulgar topraklarından kendi rızası ile Türkiye’ye göç etmesini oluşturuyor. İkincisi ise Bulgar tarafının zorla Türk topraklarında göç ettirdikleri Türkleri kapsıyor. Gönüllü adı verilen ve kendi rızaları ile Türk topraklarına gelenler, Bulgar vatandaşlığından çıkarılmış durumdalar. Bunların yeniden Bulgar yurttaşlık başvuruları yapmaları, uzun ve zorlu bir süreç anlamı taşıyor.

Bulgar topraklarından zorla Türkiye’ye göç etmeleri sağlanan Türkler ise, vatandaşlık durumları devam ederken sürüldükleri için işlemleri daha kısa sürüyor. Vatandaşlıktan çıkarılmamaları nedeni ile kısa bir süreç sonrası vatandaşlık veriliyor. Bu aşamada olan Türklerin yapmaları gereken en temel şey, vatandaşlık durumlarını sorgulatmaları gerekmektedir. Çıkan sonuca göre de sürecin yönetilmesi ve adımların atılması gerekir.

1978 Göçmenine Vatandaşlık

Vize Bayisi firması, 1978 göçmeni yurttaşlarımızın vatandaşlık sorgularını yaparak, gerekli süreci yönetmeye taliptir. Bulgar göçmeni Türk yurttaşların yapmaları gereken yegâne işlem, bizimle irtibat kurmaktır. Vize Bayisi, sunduğu vize danışmanlık hizmeti ile göçmenlerimize yeniden vatandaşlığın verilmesini ve alınmasını temin edecektir.

 

Türk Vatandaşları için Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, 1999 senesinde çıkardığı Vatandaşlık Kanunu ile hangi şart ve koşullarda Bulgar yurttaşı olunacağını ve yurttaşlıktan çıkarılacağını açıkça belirtmiştir. Vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin başvurularının, hangi talep doğrultusunda olduğuna bakarak bir değerlendirme yapmaktadır. Olumlu ya da olumsuz kararlarını da bu neden doğrultusunda açıklamaktadır.

Bulgaristan Yurttaşı olmanın kolay ve zor yönleri vardır. Kolay yönlerinden biri, Bulgar vatandaşı ebeveynlerin olmasıdır. Aile bağları ile atılan adımlar, daha kolay vatandaşlık getirmektedir. Bulgar göçmeni Türkler ve aileleri de diğerlerine daha kolay vatandaşlık alabilmektedirler. Bulgar topraklarında doğan bir yurttaş, bunu ispat etmesi halinde, Bulgar vatandaşlığı kazanabilmektedir.

Doğum ile Nesep Bağının Yurttaşlığa Giden Yolu

Bulgaristan vatandaşı ile biri ile yasal ve belgelendirilen bir evlilik kurmak, vatandaşlığa giden yol manası taşımaktadır. Türk vatandaşlarının da Bulgar vatandaşlığını talep etme hakları bulunmaktadır. Bulgar vatandaşlığı için ise süreç hem uzun hem de zahmetlidir. Vatandaşlığa giden yol, sıkıntılı ve uzundur. İşlemler ve şartlar ile gerekli evrakların hazırlaması oldukça zahmetlidir. Vize Bayisi firması, sizleri bu zahmetten kurtarıp, önce Bulgar vizesine sonra da vatandaşlığa kavuşturmak için hazırdır.

 

Vatandaş Anne/Baba Çocuğu İçin Bulgaristan Vatandaşlığı Almak

Bulgar Yurttaşı anne ile baba, çocuklarının doğumlarını Türkiye sınırlarında gerçekleştirmeleri ve Türkiye doğumlu çocuklara sahip olmaları, bazı sorunlar oluşturuyor. Çocuklar, eski yönetmeliklere göre, turistik vize alarak Bulgaristan’daki anne ve babalarını ziyarete gidebiliyorlardı. Artık yeni yönetmeliklere göre bu yapılamıyor. Bulgar vatandaşı ailelerin çocuklarına Bulgar vizesi verilmiyor.

Bulgar yurttaşı anne ve baba, evlatlarını Bulgar topraklarına götürebilmek için ya tek sayfalık Pasavan adı verilen pasaport çıkartmalılar ya da kırmızı pasaport almalılar. Çocukların Bulgar vatandaşı olmalarının en temel yolu, Kırmızı Pasaport almalarıdır. Bunun için de anne ve babanın yapması ve yerine getirmesi gerekenler bulunmaktadır.

Bulgar Yurttaşı Anne ve Baba Ne Yapmalı?

Bulgar yurttaşı anne ile babanın yapması gereken ilk şey, evliliklerini ispattır. Evliliklerinin Bulgar makamlarınca tanındığını gösteren evrakları, çocuklarına göndermeleri gerekir. Hemen akabinde de çocuklarının doğumlarının Bulgar makamlarınca tanınmasını sağlamaktır. Çocuklarının doğumlarının Bulgar makamlarınca tanındığını gösteren evrakın da çocuklarına gönderilmesi gerekmektedir.

Bu iki belge, çocukların kırmızı pasaport başvurusunun temel direğini oluşturmaktadır. Belgeler ve işlemlerin zahmetsizce geçmesi için sizleri Vize Bayisi firmasının tecrübeli yapısı ile tanışmaya davet ediyoruz.

Hızlı Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan ülkesine gitmek için vize işlemleri nasıl yapılır? Bulgar vizeleri ne kadar sürede çıkar? Bulgaristan vizesi almak neden bu kadar ağır süreç içeriyor? Gibi sorular, Vize Bayisi firmasının, günün gelişmeleri ve teknik ilerlemeleri ile geliştirdiği süreç takip sisteminin, kolaylıkla hallede bileceği konulardır.

Vize Bayisi, elinizde bulunan evrakların kendisine gönderilmesi ile işlemlerinizi en kolay yoldan halletmenin adresidir. Siz, normal yaşantınızın gereklerini yaparken, Vize Bayisi firması, tecrübeli ve teknik donanımlı elemanlarından oluşan sistemi sayesinde, hem başvuruları ve işlemleri yürütecek hem de vize ve vatandaşlık başvuruların durumlarını aşama aşama takip edecek donanıma sahiptir.

Hızlı Başvuru Yolu; Vize Bayisi

Bulgaristan vizesi, parmak izi verilmeden ve biometrik çekim yapılmadan yapılan işlemler zinciridir. Gerekli evrakların en ince detayına kadar hazırlanması ve bu evrakların Bulgar dilinde çevrilmesi, vize merkezinin aradığı ve isteği özelliklerdendir. Bulgar vizelerinin, hem teferruatı hem de evrak yükü bol bir yapısı vardır. En ufak bir detayın atlanması, vize

Yatırımcılar için Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir devlettir. Yabancı ülke yurttaşlarına, kendi ülkesine yatırım yapmak için vatandaşlık teklif etmektedir. Vatandaşlık vermek için istediği şey de yatırım yapmaktır. Bulgar sınırları içerisine, bir yatırımcı tarafından yapılan yatırım, beş yüz on iki bin Euro değerinde olursa, yatırımcıya hemen vatandaşlık veriliyor. Yatırım bedeli istenen miktarın Bulgar bankalarından, kredi olarak temin edilmesi de vatandaşlık yolunu açıyor.

Öncelikle Yapmak Gereken Bulgar Yatırımcı Statüsü Kazanılması

Vatandaşlık yolunda ilerlemenin yolu, öncelikle Bulgar Yatırımcı statüsünün kazanılmasıdır. Bunun için Bulgar Finans Bakanlığın nezdinden, yatırımcı Belgesi almak icap etmektedir. Bulgar şehrinde ikamet edilecek evin kira kontratı da gerekli evraklardandır. Bunların belgelenmesi halinde Türk Yurttaş, Türkiye devletinde temsilcilik yapan ya Bulgaristan Konsoloslukları ya da Bulgaristan Büyükelçiliğine giderek, D vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Beş yıl Bulgar topraklarında ikamet etmek, süresiz oturum hakkı kazandırmaktadır. Süresiz oturum hakkı kazanmanın manası da, vatandaşlık anlamı içermektedir. Vize, hele de D vizesi, oldukça yorucu ve teferruatlı bir iştir. Bırakın bu yorucu ve teferruatlı işi sizin adınıza Vize bayisi firması yapsın!

Bulgar Pasaportu Elektronik Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan kırmızı pasaport çıkarmasının yanı sıra, hem pasaportun yenilenmesi hem de süresinin uzatılması için işlemler, internet üstünden yapılabilmektedir. Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan elektronik pasaport başvuru bölümünden randevu alınmak suretiyle işlemlerin gerçekleştirilmesi ile yapılabilmektedir.

Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı internet sayfası, ebds.perfectbg.com uzantısı üstünden gerçekleştirilir. Ana sayfa üstünün üst banner tarafında yer alan sekmelerden, en soldaki sekmenin yanındaki ikinci sekmeyi tıklamak gerekir. Tıklanan sekme ile Elektronno Zayavlenie yani elektronik başvuru dilekçesine ulaşılır.

Formun İçeriğinde Gerekli olan Evrak Listesi

Açılan başvuru formuna, başvurucuya ait kişisel bilgilerin yazılması istenmektedir. Formda yer alması istenen evraklar vardır. Başvurucunun Bulgar pasaportu, istenen ilk evraktır. Bulgar makamların verdiği kimlik kartı demek olan Liçna Kart, evrak listesinde bulunmalıdır.

Bir sonraki istenen evrak, Bulgaristan doğum belgesi demek olan, Akt za Rajdane, dosyada yer alınması gerekir. başvurucunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kinlik kartı ile Türk illerindeki ikamet adres ve iletişim bilgileri, liste silsilesinde aranan ve istenen evraklardandır.

Bulgaristan Şoför Vizesi

Bulgaristan şoför vizesi, Bulgar topraklarından, yük ve yolcu taşımak sureti ile seyahat edecekleri kapsayan bir vize türüdür. Bulgaristan şoför vizesi, uzun süreli oturum ve ikamet içermeyen bir vize çeşidi olduğundan ötürü, alınması için belli evrak listesi olan bir vize çeşididir. Bulgaristan şoför vizesi başvurusunun, hangi amaç kapsamında olduğuna göre, evrakların hazır edilmesi önemlidir.

Bulgaristan Şoför Vizesi Evrakların Manzumesi

Bulgaristan şoför vizesi için temel evrakların hazırlanmasının yanında, otuz bin Euro tutarındaki teminat içerikli bir seyahat sigortasını, vize merkezine bildirmelidir. Seyahat sigortasının uluslar arası geçerliliği olması, Bulgar makamlarının öncelediği ve önemsediği bir konudur. Vize Bayisinden bu sigortanın temin edilebileceğini unutmayın.

Vize talep dilekçesi hem eksiksiz hem de evraklarla aynı bilgileri ihtiva edecek şekilde yazılmalıdır. Sürücü ehliyeti ile ticaret sicil gazetesi fotokopisi, konsolosluk vize merkezine sunulacak evrak listesinde yer alması aranmaktadır. Şirkete ait imza sirküleri de dosyaya konulmalıdır. Şirket faaliyet belgesinin ve şirketin vergi levhasının da bir fotokopisi de vize merkezine verilecek dosyaya konmalıdır. Araç ile alakalı evraklar ile C 2 nakliye izni de ibra edilmesi gereken evraklardandır.

Bulgaristan Danışmanlık Hizmetleri

Bulgaristan, Avrupa Birliği ülkeleri arasına girdi. Bu tarihten sonra da gümrük birliği anlaşmasına üye oldu. O günden bu güne, Türkiye ile Bulgaristan aralarındaki tüm gümrük vergileri sıfırlandı. Kurumlar vergisi de yüzde on seviyelerine indirdi. Gelirler vergisinin oranının da yüzde on seviyelere düşürülmesi gerçekleştirildi. Bu yeni gelişmelerin ışığında, artık Türkiye için Bulgaristan, Avrupa’ya açılan bir kapı şekline dönüştü.

Bulgaristan, Türk müteşebbislerin, yatırım yapmaları ve Avrupa içerisinde kolaylıkla yer almasının da zeminini oluşturdu. Eğitim ve öğretimin, Avrupa Birliği üyesi olmasından sonra atılım yapması da, Türk öğrencilerin ilgisini çekmeye başladı. Eğitimin kalitesi ve maddi açıdan Türkiye’den daha hesaplı olması, Türk öğrencilerin ilgisini üstüne çekti.

Vize konusundaki Zorlu Süreci Aşacak Kapasitede Bir Yer

Bulgaristan vize işlemlerinin zorluk derecesi, herkesçe malumdur. İstenen evrak yoğunluğuna bir de Bulgar diline çevrilmesi gerekmesi eklenince, içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Vize işlemlerin detayı ve vize çeşitliliği de sıkıntıları artırmaktadır. Bulgar vizesi ya da vatandaşlığı düşünen bir Türkün yapması gereken en akıllı adım, vize işlemlerini sağlayacak danışma hizmeti satın almaktır. Bulgaristan danışma hizmeti veren birimin adı da, Vize Bayisi firmasıdır.

Vize Nasıl Alınır? Vize Almak İçin Nereye Başvurulur?

Vize, Türkiye sınırlarının dışına çıkarak, yabancı bir ülkeye, yasal yollarla gidebilmenin belgesidir. Vize, bir ülke, kendi topraklarına kimlerin gireceğine, evi mesabesinde olan ülkesine kimlerin ziyaret edip edemeyeceğine dair karar verdiği sistemin adıdır. Ülkeler, kendi topraklarına girecek yabancı milletlerin hem sayısını hem de niteliğini bilmek adına geliştirdikleri bir sistemdir.

Tatil için gidilen bir milletin, hem kültürü hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısı gibi birçok farklı bilgilerin edindiği bir seyahatin gerçekleşebilmesinin belgesine vize denir. Vize alınmadan, misafir olarak gidilecek ülkelerin, müsait olup olmadıkları sorulmadan, ziyaretler mümkün değildir. İş ya da akraba ziyareti gibi hedefler için de vize gerekmektedir.

Vize Kabul Merkezleri Nereleridir?

Vize, gidilecek ülkenin belirlediği ölçütlerdeki evrakların tamamlanması ve belirlenen vize merkezinde bu işlemlerin yerine getirilmesi ile alınır. Vizeler, ya o ülkenin dış temsilciliklerinden ya da temsilciliklerin yetki verdiği vize merkezlerinden alınır. Dış temsilciliklerin en önemlisi, büyükelçiliklerdir. Başkonsolosluk ya da konsolosluklar, büyükelçiliklere bağlı çalışan dış temsilciliklerdendir. Vize başvuruların yapıldığı ve nereye yapılacağının belirlendiği makamdır.

Vize Bayisi, tüm vize işlemleri sürecini takip edip, yürüten ve adımların atılmasını kontrol eden bir sistemle hizmet veren, vize danışma firmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu