Çek Cumhuriyeti Çekya

Çek Cumhuriyeti Transit Vize

Çek Cumhuriyeti Transit Vize

Çek Transit vize, üçüncü bir ülkeye kısa süreli de olsa, yolculuk yapmayı sağlayan Schengen tipi vize türüdür. Eğer siz her hangi üçüncü bir ülkeye yolculuk yapmayı istiyorsanız bu konuda iki husus vardır ki bunlar şu şekildedir;

•Birincisi Çek Cumhuriyeti’nde belirlenen bölgeden ayrılmayarak kısa süreli bir şekilde üçüncü bir ülkeye yolculuk yapma şansınız bulunur. Aksi olayda ise yani belirlenen Schengen bölgesi dediğimiz bölgeden ayrılırsanız üçüncü bir ülkeye yolculuk yapma şansınız yoktur.

•Birinci hususta dile getirilen aksi olay da Üçüncü bir ülkeye gidebilmek iç8j Schengen Vize tipine başvurmak gerekir. Schengen Vize türü yine aynı şekilde ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın bulunan konsolosluklara yapılır. Öncelikle verilen bir dilekçe ile başlayan bu süreç bir iki haftayı kapsar.

Transit vize başvurusu için gidilmesi gereken yerlerde iki tanedir. Birincisi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, ikincisi de Çekya elçiliğidir. Bu bağlamda iki diplomatik kurum da aynı işlevi göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar;

-Nüfus Cüzdanı ile beraber iki adet fotokopisi

-Gidilecek yer ile ilgili seyahat raporu

-Başvuru dilekçesi ya da formu

-Seyahat sigortasının 30 bin Euro teminatlı hali

-Klasik olarak Pasaport ve 3 adet Biometrik fotoğraf

-Temin edinilen vizelerin fotokopisi

Belirtilen bu belgele genel olarak başvuru için konsolosluk tarafından istenen yegane evrakları kapsar. Konsolosluk ek belgeler de isteyebilir. Bunu da başvuru dilekçesinin dönütünde bilgilendirir.

Başvuru ve sonuçlanma süresi yaklaşık 10 gündür. Vize için transit seyahatte verilen süre ise maksimum 6 aydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu