Çek Cumhuriyeti Çekya

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Transit Vize

Çek Transit vize, üçüncü bir ülkeye kısa süreli de olsa, yolculuk yapmayı sağlayan Schengen tipi vize türüdür. Eğer siz her hangi üçüncü bir ülkeye yolculuk yapmayı istiyorsanız bu konuda iki husus vardır ki bunlar şu şekildedir;

 • Birincisi Çek Cumhuriyeti’nde belirlenen bölgeden ayrılmayarak kısa süreli bir şekilde üçüncü bir ülkeye yolculuk yapma şansınız bulunur. Aksi olayda ise yani belirlenen Schengen bölgesi dediğimiz bölgeden ayrılırsanız üçüncü bir ülkeye yolculuk yapma şansınız yoktur.
 • Birinci hususta dile getirilen aksi olay da Üçüncü bir ülkeye gidebilmek iç8j Schengen Vize tipine başvurmak gerekir. Schengen Vize türü yine aynı şekilde ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın bulunan konsolosluklara yapılır. Öncelikle verilen bir dilekçe ile başlayan bu süreç bir iki haftayı kapsar.
 • Transit vize başvurusu için gidilmesi gereken yerlerde iki tanedir. Birincisi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, ikincisi de Çekya elçiliğidir. Bu bağlamda iki diplomatik kurum da aynı işlevi göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar;

 • Nüfus Cüzdanı ile beraber iki adet fotokopisi
 • Gidilecek yer ile ilgili seyahat raporu
 • Başvuru dilekçesi ya da formu
 • Seyahat sigortasının 30 bin Euro teminatlı hali
 • Klasik olarak Pasaport ve 3 adet Biometrik fotoğraf
 • Temin edinilen vizelerin fotokopisi

Belirtilen bu belgele genel olarak başvuru için konsolosluk tarafından istenen yegane evrakları kapsar. Konsolosluk ek belgeler de isteyebilir. Bunu da başvuru dilekçesinin dönütünde bilgilendirir.

Başvuru ve sonuçlanma süresi yaklaşık 10 gündür. Vize için transit seyahatte verilen süre ise maksimum 6 aydır.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti’ ne Türkiye Cumhuriyetinden turistik amaç doğrultusunda seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. Çek turistik vizenin sadece turist amacı içeriyor olması gerekmektedir. Buraya ticari, transit ya da aile ziyareti vb. durumlarda gelememiş olması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti turistik vize 6 ay içerisinde 3 ay olacak şekilde verilmektedir. Altı ayda bir kısa süreli vize başvurusu için Çek turistik vize başvuru talebinde bulunulabilir.

İlgili vize için standart Çek Cumhuriyeti vize başvuru evrakları geçerli olmamaktadır. Bu vizeye başvuru yapan kişilerin aynı zamanda sistem üzerinde bel yıl geçerliliği bulunan biyometrik veri girişinde de bulunmaları gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize

Çek cumhuriyeti ya da yenileşen adı ile Çekya’ya her hangi iş, konferans vb. Ticari amaç güden görüşme ve toplantılar için ihtiyaç duyulan Schengen vize türüdür. Çekya bu anlamda ülkemize vize uygulayan Avrupa Birliği üyeleri arasında bulunmaktadır.

Nitekim, her vize başvurusunda bulunduğu gibi de Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusunda da önceden belirlenmiş hususlar bulunmaktadır. Öncelikli husus ise başvuru yapılacak belgeler arasında en öncül niteliğe sahip olan Pasaport ile ilgilidir.

Şöyle ki; geçtiğimiz yıllarda Çek Cumhuriyetinin getirdiği yeni kural ile başvuru yapacak kişinin pasaportunun, son 3 içerisinde kullanmış olduğu Schengen vizelerinin bir kopyası bulundurulmasıdır.

Ticari vize iş amaçlı bulunduğundan kısa süreli olan vize türlerindendir. Başvuru kişisel olarak Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılmalıdır. Zira başvuru yapacak kişi aynı şekilde Çek Cumhuriyeti elçiliğine de başvuru yapabilir.

Gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Pasaport(en az 2 sayfası boş)
 • Kimlik (2 kopyası ile birlikte)
 • Ticari amaçlı gidileceğini ve seyahat planını kapsamlı bir şekilde belirten dilekçe
 • Başvuru Formu
 • Sağlık raporu ve finansal evraklar
 • Çek Cumhuriyeti çalışma ve oturum izin belgesi

Belgeler kaba tarifi bu şekildedir. Edinilen belgelere ek olarak başvurulacak konsolosluk daha çok evrak ya da doküman talep edebilir. Bunlar banka hesap bilgileri, seyahat planı gibi ayrıntı bilgileri içerir.

Çek Cumhuriyeti Ticari vize pasaportu sonuçlanma vakti iki hafta içerisindedir. Seyahat ticari amaçlı olduğundan ise maksimum verilen süre 6 ayı geçmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne aile ya da akraba ziyareti yapmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü Aile Ziyareti vizesidir. Bu vize kişileri Çek Cumhuriyeti’nde bulunan arkadaş, akraba gibi yakınlarının belli süreler içerisinde görme ve Çek Cumhuriyeti’nde barınma hakkı tanımaktadır.

Aile ziyareti vizesi başvurmak isteyen kişiler gerekli belgelerin ibraz edilmiş şekli ile Çek Cumhuriyeti’nin diplomatik alanda ülkemizde bulunan noktalara başvurmaları gerekmektedir. Zira bu başvuru yerleri iki farklı seçenekte değerlendirilmektedir.

Öncelik ile kişinin şahsi isteğine göre başvuracağı yerler Elçilik ve ikamet ettiği bölgeye en yakın Konsolosluklar şeklinde bulunmaktadır. Kişi aşağıda belirtilen belgeler ile başvurusunu belirtilen diplomatik yerlere yapabilir.

 • Her hangi 2 sayfası işlemler için boş bulunacak, geçerlilik süre en az 6 ay olacak ve çıkış tarihi de son 10 içerisinde bulunacak Pasaport ile beraber kimlik belgesi
 • Aile ziyaretinde bulunacak kişilerin kimlik örnekleri
 • Dilekçe ve Başvuru formu
 • Çek Cumhuriyeti oturum izin belgesi
 • Seyahat Planı
 • Sağlım ve sigorta belgesi
 • Muvafakname
 • Adli sicil kaydı

Bu belgeler temin edildikten sonra yapılacak başvuru sonuçlandırılması konsolosluklar tarafından yapılmaktadır. Sonuçlandırma minimum bir hata sürmektedir. Sonuç bilgileri başvuruda bulunan kişiye SMS ya da posta yolu ile bildirilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Aile ziyareti vizesi seyahat amaçlı olduğu için verilen maksimum süre 7 ya da 8 aydır. Bu süreler içerisinde kişi, süresi dolmadan Çek Cumhuriyeti’ni terk etmelidir. Zira kişiye cezai yaptırımlar sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu