Çek Cumhuriyeti Çekya

Çekya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize

Çek cumhuriyeti ya da yenileşen adı ile Çekya’ya her hangi iş, konferans vb. Ticari amaç güden görüşme ve toplantılar için ihtiyaç duyulan Schengen vize türüdür. Çekya bu anlamda ülkemize vize uygulayan Avrupa Birliği üyeleri arasında bulunmaktadır. Nitekim, her vize başvurusunda bulunduğu gibi de Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusunda da önceden belirlenmiş hususlar bulunmaktadır. Öncelikli husus ise başvuru yapılacak belgeler arasında en öncül niteliğe sahip olan Pasaport ile ilgilidir. Şöyle ki; geçtiğimiz yıllarda Çek Cumhuriyetinin getirdiği yeni kural ile başvuru yapacak kişinin pasaportunun, son 3 içerisinde kullanmış olduğu Schengen vizelerinin bir kopyası bulundurulmasıdır.

Ticari vize iş amaçlı bulunduğundan kısa süreli olan vize türlerindendir. Başvuru kişisel olarak Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılmalıdır. Zira başvuru yapacak kişi aynı şekilde Çek Cumhuriyeti elçiliğine de başvuru yapabilir.

Gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir;

•Pasaport(en az 2 sayfası boş)

•Kimlik (2 kopyası ile birlikte)

•Ticari amaçlı gidileceğini ve seyahat planını kapsamlı bir şekilde belirten dilekçe

•Başvuru Formu

•Sağlık raporu ve finansal evraklar

•Çek Cumhuriyeti çalışma ve oturum izin belgesi

Belgeler kaba tarifi bu şekildedir. Edinilen belgelere ek olarak başvurulacak konsolosluk daha çok evrak ya da doküman talep edebilir. Bunlar banka hesap bilgileri, seyahat planı gibi ayrıntı bilgileri içerir.

Çek Cumhuriyeti Ticari vize pasaportu sonuçlanma vakti iki hafta içerisindedir. Seyahat ticari amaçlı olduğundan ise maksimum verilen süre 6 ayı geçmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu