Çin

Çin Vize Başvurusu

Çin Vizesi

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin çok sayıda ziyaretçisine kapılarını açmaktadır. Elbette bunun için seyahat amacına uygun şekilde vize almanız gerekmektedir. Seyahat amacını belirledikten sonra yapacağınız işlemler ve temin edilecek belgelere geçilecektir.

Turistik ve Ticari amaçlı gidilme durumlarında kısa süreli Çin vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bu vize türüne göre yapılan başvurularda süre 90 güne kadar verilebilmektedir. Oturum, çalışma ve eğitim gibi sebeplerle 90 günden fazla kalınması için uzun süreli vize için başvuruda bulunulması gerekir.

Hazırlamanız gereken evraklar tamamen seyahat amacına yönelik olduğu için esasları ve uygulamaları çok iyi bilmeniz gerekir. Esaslar ve kurallar konusunda hiçbir şekilde taviz verilmediğini bilerek hareket etmeniz önemlidir. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuca ulaşması adına eksiksiz evrak sunma konusunda dikkatli hareket edin. Yapacağınız bir yanlış sonrası için sizi ciddi sorunlara sevk edeceği için birçok açıdan zarar uğrarsınız.

Çin Vize Başvurusu

Zamanlamanın vize başvurularında çok önemli olduğunu unutmamanız ve sonuç alabilme adına titiz davranmanız gerekir. Çin vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılabileceği için planlamanızı yapıp rahat yol izlemeye çalışın.

Yaklaşık olarak 30 gün önceden yapacağınız başvurunun zamanında sonuçlanması daha kolaydır. Gerekli kontrollerin ve prosedürlerin yerine getirilebilir olması adına önce yapılan başvurular her zaman iyidir. Evrak kontrolleri, pasaport incelemesi ve temin edilmesi gereken evrakların rahat şekilde hazırlanıp sunulması için geniş zaman ayırmaya özen göstermek avantaj sağlayacaktır.

Başvuru öncesinde destek almanız ve prosedürleri bilen kişiler ile birlikte yapmak daha iyi olacaktır. Beklenmedik anda yapılan hatalar yüzünden yapacağınız masraflar geri iade edilmemektedir. Zararı uğramamanız için Vize ofisi ile irtibatlı şekilde iş yürütmek daha etkili sonucu sunacaktır. Uzman kadrosu ve hızlı iş takibi ile birçok işlemi siz olmadan yürütebilmektedir. Şehir dışında da olsanız sizin adınıza çoğu işlem tamamlanabilmektedir.

Merak uyandıran ülkelerden bir tanesi olan Çin birçok sebebe bağlı olarak ziyaret edilmektedir. Size en uygun seçeneği belirledikten sonra Çin vize başvurusu için hazırsınız demektir. Ekonomik durumunuzu kontrol ettikten sonra başvuruya dair detayları uygulamaya geçirmeniz yeterli olacaktır. Hiçbir sorunla karşılaşmadan seyahatinizi tamamlamanız için de başvuruya dair ayrıntıları öğrenmeniz gerekecektir.

Çin Vize Başvuru Formu

Vize ile gidilen tüm ülkelere vize işlemleri esnasında başvuru formu sunulmalıdır. Bu formlar başvuru sahibinin hangi amaçla gitmek istediğini ve kim olduğunu göstermektedir. Çin Vize başvuru formu da bu düzene sahip olan ve başvuru dosyasında mutlaka olması gereken bir belgedir.

Eksik bilgi içermeyecek şekilde hazırlanması gereken bu formun titiz doldurulması gerekir. Değerlendirme komisyonu sizle ilgili daha detaylı bilgi edinmesini de sağlaması formun ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca form doldurulurken verilen bilgilerin gerçekle birebir örtüşmesi ve başvuru sahibinin bizzat ıslak imzasını atması gerekmektedir.

Sunulan formlarda hatalı bilgi ya da eksik bilgi verilmesi başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Vize ofisi aracılığı ile dolduracağınız formlar tekrar tekrar kontrol edildiği için hata oluşumunun önüne geçilmektedir. Uzman kadrosu ile hizmet veren ofisin bu alanda çok sayıda iş bitirmiş olması da ne denli doğru karar olduğunu göstermektedir.

Çin Turistik Vize

Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerden bir tanesi olan Çin geniş yapısı ile ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. Tüm dünyaca bilinen Çin seddi muhteşem görünümü ile meraklısını beklemektedir. Kültürel açıdan da dikkat çekici ülkeye turistik vize başvurusunda bulunarak gidebilirsiniz. Çin turistik vize başvurularında dikkat edilecek hususları iyi bilmeli ve bu hususlara göre başvuruyu sunmalıdır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  Mutlaka en az 6 ay geçerliliği bulunan ve herhangi bir yıpranmaya maruz kalmamış pasaport olmalıdır. Ayrıca pasaportun içerisinde 2 boş sayfanın olmasına da dikkat edilmelidir. Pasaportun süresi dolmuş ya da pasaportunuz yoksa ilgili emniyet müdürlüğüne gidip yenisini almanız gerekir.
  •  Hiçbir eksik bilgi içermeyen ve hatasız şekilde hazırlanması gereken Çin vize başvuru formu dosyada sunulmalıdır.
  •  Son 3 aylık banka hesap dökümü ıslak imzalı olarak sunulmalıdır
  •  İkametgah adresi bildirir belge ve arkalı önlü kimlik fotokopisi
  •  Uçak ve otel rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. (Burada dikkat edeceğiniz husus ön ödeme işleminden uzak durmaktır. Vize onayı olmadan yapacağınız ödemeler ret durumunda iade edilmeme ihtimali olduğu için maddi zarar kaybı yaşarsınız.)

Sizden talep edilen evrakları düzenli bir şekilde muhafaza edip, başvuru zamanında sunmanız gerekir. Başvuru değerlendirmesinde bu tür hususlara dikkat edildiğini unutmayın. Böyle bir düzene sahip olmanız başvuru da ki ciddiyetinizi göstermektedir.

Çin Ticari Vize

Çok büyük bir pazara sahip olan Çin her alanda üretim yapabilmesi ile ünlüdür. Uygun fiyatlarla mal teminlerinin mümkün olduğu ülke ile ticari ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. Yeni anlaşmalar ve alışverişler için oldukça uygun olan Çin ticari vize alınarak gidilebilir.

Son derece büyük katkı sunabilecek yapıya sahip olmalarının katkısını kısa sürede sizde görebilirsiniz. Elbette bu anlaşmalardan önce sorunsuz şekilde almanız gereken bir vize vardır. 

Çin ticari vize işlemlerinde davetiye olması işlerinizi oldukça kısa sürede tamamlamanıza destek olacaktır. Bu davetiyenin başvuru dosyasında orijinal olarak sunulmasına dikkat edin. Davetiye sayesinde ticari faaliyetlerde bulunacağınızın ispatını da yapmış oluyorsunuz.

Sonrasında ise Türkiye de yapmış olduğunuz ticari faaliyeti ispat eden belgeler istenmektedir. Bu belgeler ticari sicil gazete fotokopisi, vergi levhası ve işletme banka hesap hareketleri gibi belgeleri içermektedir. Tüm vizelerde olduğu gibi ticari vizelerde de başvuru formu doldurulmalıdır. Doldurulması gereken bu formda faaliyetlere dair bilgiler de istenmektedir.

Çin Vize Ücreti

Vize için başvuran kişinin seyahat amacı vize türü ve mesleki durumuna göre değişen vize ücretleri vardır. Bu ücretler belirlenen tutarda ödenmeli ve mutlaka başvuru formuna eklenmelidir. Çin vize ücreti ödendikten sonra olumsuz cevap alınması durumunda iade gibi bir durum söz konusu değildir.

Ücreti belirleyen bir diğer husus ise tekli ve çoklu girişlere göre değişmektedir. Aynı zamanda kısa süreli ve uzun süreli başvurularda da tutarlar değişkenlik göstermektedir. Bu tutarları Vize ofisi ile irtibata geçip öğrenebilirsiniz. Ödemeniz gereken tutarların mutlaka ödenmesi gerektiğini de unutmamanız gerekir. Ödenmeyen vize ücretleri yüzünden herhangi bir şekilde başvurunuzun dikkate alınması söz konusu değildir. Değerlendirme aşamasına dahi girmeden başvurunuz ret edilmektedir.

Çin Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Tüm evrakları tamamlayıp konsolosluğa ya da büyükelçiliğe sunduktan sonra değerlendirme süreci başlar. Bu sürecin birçok etkene bağlı olarak uzaması söz konusu olabilir. Tatil günleri ve özel günleri hesaba katarak başvurunuzu sunmanız önemlidir.

Başvuru için hazırlamış olduğunuz evrakları eksiksiz şekilde sunarsanız 8 – 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Aksi durumlarla ya da iş yoğunluğu gibi sebeplerle karşılaşıp seyahat tarihinize yetişmeme durumunu düşünmeniz gerekir.

Bu hesapları yaparak seyahat tarihinden 30 gün önce başvurmaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Ödemek zorunda olduğunuz harç, vize ücreti ve evrak teminlerinde yaptığınız masraflar boşa gidecektir. İadesi olmayan tutarlar yüzünden zarar söz konusu olacaktır.

Çin Aile Ziyareti Vizesi

Aile ziyaretlerinde bulunmak için başvurulan vize türü kısa süreli olup, 90 günü geçmeyecek şekilde verilmektedir. Bu hususta hazırlanması gereken belgeleri ayrıntılı şekilde inceleyip temin etmeniz gerekir. Tüm evrak teminleri bittikten sonra Çin’de yaşamını sürdüren aile bireyinin davetiye göndermesi gerekir.

Bu davetiyenin orijinal nüshası başvuru formunda ki dosyanın içine konulmalıdır. Davetiyeye ek olarak da davet eden kişinin yaşadığına dair bilgi içeren belgeler sunulmalıdır. 

Çin aile ziyareti vizesi başvurusunda mutlaka davetiye içi bilgilere bakmanız gerekir. Bunun sebebi ise davetiye içinde iletişim bilgileri gibi önemli hususların olması gerektiğidir. Yapılan incelemeye göre karar verileceği için ispatı istenebilmektedir. Yapacağınız başvuru da bu esaslara göre yürütülmesi ve takiplerin titiz şekilde yapılması önemlidir.

Çin Online Vize Başvurusu

Teknolojik gelişmelerin tüm dünyayı sarması ve bu imkanların gün geçtikçe geliştirilmesi vize konusunda da kolaylık sunmaktadır. Çin’in belirlemiş olduğu yeni vize politikası ile birlikte internet üzerinden başvurular daha hızlı yürütülmektedir. 

Çin online vize başvurusu ile kısa sürede form doldurulup randevu alınması mümkündür. Sağlanan bu hizmet ile birlikte yoğun başvurular daha kontrollü şekilde yürütülmektedir. Vize ofisi bu alanda oldukça yenilikçi yönleri sunarak sonuca ulaştırmaktadır. Hem form doldurulmasında hem de randevularda size destek sunmaktadır.

Online başvuruları Çin Ankara Büyükelçiliğinin resmi internet yapmak mümkündür. Elbette bu başvuru için izlenmesi gereken yolları doğru takip etmek gerekir. Çin online vize başvurusu 4 adımda tamamlanmaktadır. Bu adımların sıralaması ise şu şekildedir;

  1.  Öncelikle başvuru sahibi online sistem üzerinden kayıt yaptırmalıdır. Kayıt yaptırdıktan sonra başvuru formu doldurularak randevu alınmalıdır.
  2.  Bilgisayara indirilmesi gereken Çin vizesi online başvuru formu ile teyit formu indirildikten sonra başvuru dosyanızda sunmanız gerekmektedir. Islak imzalı şekilde beyan edilmesi gerektiğini unutmayın.
  3.  Tüm başvuru evraklarının vize türüne göre hazırlanarak dosyaya konulmalıdır.
  4.  Randevu günü bizzat başvuru sahibinin o saatte konsoloslukta olması gerekir. Saatinde orta olmaya özen göstermelisiniz. Evraklarınızı teslim ettikten sonra parmak izi vermeniz gerekecektir.

İzlenmesi gereken bu yolları tamamladıktan sonra değerlendirme sürecini beklemeniz gerekir. Bu hususta önemli konulardan bir tanesi ön ödemeli işlem yapılmaması bir diğer husus ise vize kararını yalnızca konsolosluk vereceği için kesinlikle işleminizi hallederiz gibi yaklaşımlara itibar etmemenizdir.

Çin Vizesi Başvuru Yeri ve Zamanı

Vize başvurularında tarihlerin takibi çok önemli olup, bu tarihler dışında başvuru kabul edilmemektedir. Çin vizesi Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılabilmekte olup, diğer günlerde başvurular mümkün değildir. Çin konsolosluğu belirlenen bu günlerde ve saat 10:00 – 12:00 arasında kabul etmektedir.

Bu günlerin ve saatlerin dışında konsolosluğa vize başvurusu için gitmemeniz gerekmektedir. Sorunsuz şekilde işleminizi tamamlayıp vizenizi alabilmeniz için tarihlere ve saatlere uymalısınız.

Çin Vizesi Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

Seyahat amacı belirlendikten sonra başvuru formu tespiti yapmak önemlidir. Turistik vize için başvurmak istediğinizde bu alanda ki formu doldurmanız gerekecektir. Vize türüne göre istenilen bilgiler ve belgeler değişkenlik göstereceği için başvurunun ret olma ihtimalini ortadan kaldırmanız gerekir. Ayrıca kolay alınabilir diyerek turistik vize alıp ticari faaliyet göstermeye kalkmayın.

Çin kanunları bu konuda oldukça sert olup, çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Uluslararası kanunların dahi devreye girebileceği bu hususu es geçmemelisiniz. Bir diğer nokta ise kısa süreli ve uzun süreli vizelerin sonuçlanma zamanını iyi kestirmek gerekir.

Kısa süreli vizelerin kontrolleri daha hızlı sonuçlanırken uzun süreli vizelerde işlemler uzayabilmektedir. Bu durum seyahat planınızı bozabileceği için önceden başvuruyu sunmaya özen gösterin. Vize ofisi hangi zamanda başvuru yaparsanız sağlıklı sonuç alabileceğiniz konusunda size bilgi vermektedir. İşlemlerin yürütülmesi ve belge teminlerinde ki rolü ile oldukça aktif rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu