Fransa

Fransa Vize Başvuru

Fransa Seyahati

Resmi adı: Fransa Cumhuriyeti

Nüfus: 62,8 milyon (2016)

Nüfus yoğunluğu: km² başına 114 kişi

Başkent: Paris

Para Birimi: 2002’den bu yana Euro

Karayolu ağı: Neredeyse bir milyon kilometre asfalt

Telefon ülke kodu: 33

İnternet ü

lke kodu: .fr

Zaman farkı: GMT + 1

Coğrafi Veriler

Fransa, Avrupa’nın beşinci büyük nüfusu ile ikinci en büyük ülkesidir. Fransa’nın üçte ikisi Alpler, Pireneler ve Vosges bölgeleri ile birlikte dağ ve tepelerdir. Alplerdeki Mont Blanc, Avrupa’nın en yüksek dağıdır. Akdeniz kıyılarında popüler turistik bölge Fransız Rivierası bulunmaktadır. Sıcak, kurak yazları ve ılıman kışları ile burası popüler bir plaj alanıdır.

Fransa Nüfusu

Fransa, Rusya ve Ukrayna’dan sonra Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesidir. 1 Ocak 2009 itibariyle, Fransız Cumhuriyetinde 65.073.482 kişi yaşamaktadır. Bunların 62.448.977’si büyükşehirlerde yaşarken, 2.624.505’i Fransa’nın kırsal kesimlerinde ve bölgelerinde yaşamaktadır. Fransa nüfusunun yaklaşık % 20’si Paris’te ve Paris’i çevreleyen metropol bölgesinde yaşamaktadır.

Fransa, geleneksel olarak, komşu ülkelerinin çoğundan daha düşük bir nüfus artış hızına sahiptir. Fransa’nın mevcut nüfus artış hızı yaklaşık % 0,5’tir. Bu, geleneksel olarak Fransa’nın, genellikle eski kolonilerden gelen, ekonomik büyüme için gereken insan gücünü sağlamak için göçmenleri kabul etme ihtiyacını doğurmuştur.

Konuşulan Diller

Fransızca, Fransa’nın en yaygın konuşulan dili ve tek resmi dilidir, ancak çeşitli bölgesel diller de farklı derecelerde konuşulur. Diğer diller, göç nedeniyle nüfusun önemli bir yüzdesi tarafından konuşulmaktadır.

Fransa Tarihi

Fransa’nın uzun ve unutulmaz bir geçmişi bulunur ve çoğu zaman Avrupa’nın değişmesine yol açmıştır.

İklim

Fransa’da dört iklim türü hüküm sürmektedir. Kışları ılıman geçen (Ocak ayında 7 ° C), yazları serin (Temmuz ayında 16 ° C) ve yağışların sık olduğu kıyılarda, batıda gerçek bir ılıman deniz iklimi bulunur. Yılın 180 günü boyunca hava sıcak ve güneşlidir. Paris’te ortalama Temmuz sıcaklığı 18 ° C ve kışın ortalama sıcaklık ise 2 ° C’dir. Yılın yalnızca birkaç günü yağmur yağar.

Flora ve Fauna

Fransa’nın florası ve faunası, topografya ve iklim aralığı kadar değişkendir. Kuzeyde ve merkezde meşe ve kayın ormanlarının yanı sıra çam, huş, kavak ve söğüt ormanları vardır. Güneyde çam ormanları ve çeşitli meşe ağaçları bulunmaktadır. Okaliptüs (Avustralya’dan ithal) ve cüce çamlar boldur. Akdeniz’e doğru zeytin ağaçları, üzüm ve dut ve incir ağaçları, ayrıca defne, yabani otlar ve maki yer almaktadır.

Pireneler ve Alpler boz ayı, dağ sıçanı ve alp tavşanı bakımından zengindir. Ormanlar ise sansar, yaban domuzu ve çeşitli geyik türlerine ev sahipliği yapar. Kirpi, tilki, çakal, yarasa, sincap, porsuk, tavşan, fare, su samuru ve kunduz yaygındır. Fransa kuşları büyük ölçüde göçmendir; ötleğenler, pamukçuklar, kurtlar, baykuşlar, akbabalar ve martılar görülebilir. Akdeniz bölgesinde, flamingolar, taçlar, kirazkuşları, balıkçıllar bulunur. Nehirler yılan balığı, turna balığı, levrek, sazan balığı, somon ve alabalık barındırır; ıstakoz ve kerevit bulunur.

Turizm

Fransa’da turizm büyük bir endüstridir. Dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Batı Avrupa’nın kalbinde yer almakla kalmaz, aynı zamanda bölgedeki tüm büyük ülkelere (İtalya, İspanya, Almanya, Belçika, İsviçre) kolay ulaşım sağlar. Ayrıca Avrupa’nın en işlek ikinci havalimanı olan Paris Charles de Gaulle havalimanına ve uluslararası bağlantılara sahip düzinelerce havaalanına daha sahiptir.

Fransa Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Fransa seyahatleri için Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Bu sayede ülkede kısa süreli vize ya da uzun süreli vize alımı yaparak yasal bir şekilde diledikleri zaman seyahat edebilmektedirler.

Fransa Vizesi için İstenilen Evraklar

 •          Pasaport: Schengen kuralları çerçevesince alınmış pasaport ve varsa eski pasaport
 •          2 adet biyometrik fotoğraf
 •          TC Kimlik ön ve arka fotokopisi
 •          Fransa vizesi için başvuru formu
 •          Fransa vizesi için başvuru dilekçesi
 •          Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 •          Finansal Evraklar
 •          Mesleki Evraklar
 •          Uçak gidiş dönüş bileti rezervasyonu
 •          Konaklama bilgisi rezervasyon bilgileri
 •          Davet mektubu
 •          Seyahat Sağlık Sigortası
 •          Adli sicil belgesi

Fransa Vize Başvuru Yerleri

Fransa vize başvuru yerleri olarak Fransa Konsolosluğu’ nun yetki vermiş olduğu Fransa vize başvuru merkezleri ve turizm acentelerine alınması istenilen vize için gerekli evraklar ile birlikte başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Fransa vizesi hakkında değerlendirme ve vize verme hakkına sahip olan tek yetkili kurum Fransa Konsolosluğu’ dur. Bu nedenle başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri yalnızca başvurunun iletilmesinde rol oynamaktadır.

Fransa Ticari Vize

Fransa diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile paralel olarak ülkemize vize uygulayan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu kural ticari, seyahat, aile birleşimi ve benzeri şeklinde de farklı kategorilere ayrılmış durumdadır. Fransa ticari vize, ülkemiz vatandaşının Fransa da bulunan bir iş için ya da ticari bir amaç için gidebilmesi göz önüne alınırsa, başvurması gereken vize türlerinin arasındadır. Nitekim ticari vize, seyahat ya da gezi bağlamında değerlendirildiği için süresi kısa olan ve süre uzatılması kolaylaştırılmış vize hizmetleri arasında kendine yer bulur.

Her vizenin gereklilikleri gibi Fransa adına Ticari vizede belirlenen bazı husus ve kaideler bulunur. Zira kişi öncelikle başvuru yapmadan önce Fransa’ya ticari amaçlı gideceğine dair bir yazıyı Fransız diline çevrilmiş şeklinde konsolosluğa iletmelidir.

Aynı zamanda Fransa Ticari vize başvurularında kullanılacak gerekli belgeler ve evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Kimlik cüzdanı
 • Biometrik fotoğraf 2 adet olacak şekilde
 • Ticaret yapacağı kişi ya da kuruluşa dair bir sözleşme örneği
 • Fransa barınma ve çalışma izni belgesi
 • Seyahat ve Sağlık sigortasını belirten evrak ve dokümanlar
 • Fransa Ticari Vize ön başvuru formu
 • Ek olarak Kalınacak yeti kanıtlayan kira kontratı, banka hesap bilgileri ve son olarak da adli sicil kaydı gereken belgeler arasındadır.

Başvuru konsolosluk ve elçiliklerde kabul edilir. Aynı zamanda iki hafta içerisinde de sonuçlanır. Fransa Ticari vize süresi minimum 3 aydan başlar. Uzatılması kolay bir şekilde sağlanabilir.

Fransa 2020 Vize Ücretleri

Fransa 2020 vize ücretleri en güncel halleri ile Eray Tur sitesinde bulabileceğiniz detaylı fiyatlandırma politikası vardır. Eray Tur danışmanlık hizmetleri ile birlikte alabileceğiniz vize hizmetleri ve seyahat danışmanlığı da sizlere Fransa seyahatinde eşsiz yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.

Vize ücretlerinin 2020 güncel halleri ile vize harç ücreti, vize VIP hizmet, ekspress hizmet gibi birçok alana ait ek hizmet ücret bilgisi, danışmanlık hizmet ücret bilgisi ve ekstra vize işlemleri bilgisi için sizler de en kısa sürede Eray Tur ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize ücreti ilgili vize ile alakalı olarak bir defaya mahsus yatırılır. Ardından herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda vize reddi yaşandığı zaman vize ücreti iadesi yapılmamaktadır. Vize ücretleri başka kişilere devredilemeyeceği gibi başka vize işlemleri için de kullanılmak üzere devri gerçekleşemez.

Fransa Erasmus Vizesi

Fransa da erasmus eğitim projesi kapsamında üniversite okuyacak, mesleki gelişimini sağlayacak ve de staj durumunu Fransa’da sürdürecek kişilerin başvurması gereken yegane vize türü Erasmus vizesidir.

Erasmus Vizesi Avrupa Birliği kapsamında bulunan ülkelerin faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının, kendi bünyesindeki başka ülkelerin yükseköğretim kurumu ile yaptığı öğrenci değişim programı ya da bir diğer şekli ile projesidir. Fransa bu anlamda amaç eğitim ve bilimsel gelişme olduğu için bu vize türünde hem ekonomik olarak hem de süreç olarak öğrencileri pek sıkmamakla beraber hızlandırılmış bir sistem uygulamaktadır.

Fransa Erasmus Vizesi başvuruları öncelikle Fransa konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden yapılmalıdır. Daha sonra talep edilen belgeler temin edildikten sonra konsolosluk ya da elçiliklere müracaat sağlanmalıdır. Her ihtimale karşı temin edilen belgelere öğrenci tarafından ibraz edilmelidir.

Yani onaylanmalıdır. Vize başvuruları yapılan konsolosluk ya da elçiliklerde değerlendirilir. Genellikle erasmus vizesi Fransa özelinde bir dönemlik verilir. Yani 6 ay olarak. Zira isteğe bağlı olarak bu süre yükseltilebilir durumdadır. Nitekim 2 dönem 3 dönem bile uzatılabilir. Gerekli belgeler de aşağıdaki gibidir;

 • Her iki ülkede bulunan Yükseköğrenim kurumunun izin belgesi
 • Öğrenci talep belgesi
 • Fransa’da bulunan üniversitenin Davetiyesi
 • Pasaport ve Biometrik fotoğraflar
 • Banka hesabı bilgileri
 • Yapılacak erasmus programını ayrıntılı şekilde anlatacak Yazı. Aynı zamanda Fransız diline çevrilmiş hali de gereklidir.
 • Sağlık ve sigorta belgesi

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesi Erasmus vizesinden farklı olarak daha uzun süreli vizeyi kapsamaktadır. En uzun bir yıl olarak belirlenen süre ile Fransa’ da okumak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına oturum izni ile birlikte sunulmaktadır. Bu sayede Fransa öğrenci vizesi kapsamında 6 ay ile bir yıl olarak değişen iki farklı türde öğrenci vizesi için müracaat edebilmek mümkün olmaktadır.

Fransa öğrenci vizesi için genel Fransa vize başvuru evraklarının sunulması gerekmektedir. Buna ek olarak hazırlanması gereken evrak listesi aşağıda belirtilmiştir.

 • Öğrenci belgesi
 • Davet Mektubu: Öğrencinin okula davet edildiğini kabuk eden ve başvuru sahibini hem okula hem de ülkeye davet edeni okulun yetkili birimi tarafından el ile yazılmış ve Fransa Konsolosluğu’na hitaben oluşturulmuş olması gerekmektedir.
 • Seyahat süresince öğrencinin eğitim ve konaklama masraflarını sütlenecek olan sponsorun mesleki ve finansal bilgilerini içeren evraklar.
 • 18 yaşından küçük öğrencilerin yurt dışına çıkmaları için anne baba izin belgesi. Bu muvafakatnamenin noter onaylı olması ve 1 adet aslının sunulması gerekmektedir. Ebeveynlerin her ikisi de sağ ise, hem anne hem babanın iznine başvurulması gerekmektedir.
 • Fransa öğrenci vizesi başvuru formu
 • Fransa öğrenci vizesi talep dilekçesi

Fransa Transit Vize

Transit vize Schengen havaalanı kapsamında vize gerektirmeden bir başka 3. Ülkeye ulaşımı sağlayan vize türüdür. Fransa bu bağlamda değerlendirilecek olunur ise, Fransa havaalanın da bulunan bir kişi edindiği Fransa Transit vize ile sorunsuz ve süreli bir şekilde başka ülkeye geçme şansı tanımaktadır. Bu alanda kişi Schengen kuralları gereği belirtilen yerden hiç bir mazeret kabul edilmeksizin ayrılması yasaktır. Ayrılması halinde de kişinin transit vize kullanma şansı kalmaz.

Fransa Transit vize başvurusu yapacak olan bir kişi öncelikle Fransa konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden yapacağınız seyahatten en az 30 gün yani 1 ay önceden başvuru yapmanız lazım. Bu bağlamda önemli bir husus bulunur. Zira Schengen ülkelerinden birinde oturum izni bulunan kişiler transit vize almalarına gerek yoktur. Nitekim Schengen ülkeleri; Japonya, Fransa, İngiltere, Kanada başta olmak üzere bulunur.

Başvuru Fransa konsolosluğuna ya da elçiliklerine yapılır. Başvurular Fransa konsolosluğunda değerlendirilir ve kesin hükme bağlatılır. Bu anlamda elçiliklerde aynı işlevi görmektedir. Konsolosluk da geçerli kurallar elçiliklerde de geçerlidir. Tabi ki başvurudan önce gerekli belge ve evraklar vardır.

 • •Vizeler için Vize talep formu ve Schengen Vize başvuru formu
 • •Karşı şirketten gerekli bilgilendirme belgeleri
 • •Aynı şekilde Biometrik fotoğraf ve En az 3 sayfası boş şekilde bulunan Pasaport
 • •Kişiye ait banka bilgileri ve maaş bordrosu
 • •Konaklama, oturum izni ve seyahat belgesi
 • Sonuçlar genellikle haftasında açıklanır ve Fransa Transit Vize süresi maksimum 6 aydır.

Fransa Çalışma İzni

Fransa’da oturma izni ile çalışma izni birbiri ile bağlantılı olup, oturma iznine başvurmadan evvel, çalışılacak işe ait sözleşmelerin ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Çalışma amacı ile ülkeye gelen kişilerin çalışma izni almaları zorunludur ve oturma izni alınması gerekiyorsa, çalışma izninin daha önce alınması gerekmektedir.

Çalışma İzni İçin Yapılması Gerekenler

Çalışma izni onayı iş sözleşmesine tabidir. İş sözleşmesinin sunulmadığı vize başvuruları otomatikman reddedilir. Kişi, Fransa’da 90 günden az süre içinde çalışacak ise işveren, kişi adına Fransa Çalışma Bakanlığı’na başvurarak çalışma izni alabilir. Ya da çalışılan bölgenin idari birimi pullu bir onaylı belge düzenleyebilir.

Bu onaylar, Fransa konsolosluğu ya da büyükelçiliğine gönderilerek kişinin çalışma durumu bildirilir. Sözleşme, Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi tarafından onaylandığı takdirde kişi, vize başvurusu için konsolosluğa çağırılır.

Vize başvurusuna giden kişinin başvuru formu, pasaportu ve çalışma türüne ait belgenin de yanında bulundurulması gerekir. Fransa’da çalışma izni kapsamında süreler farklılık gösterdiğinden, izin başvurusunda gerekli evraklar da konu ve geçerliliğe bağlı alarak farklılık gösterebilir.

Eğer çalışma izni sporsal faaliyet, kültür ya da bilimsel amaçlı alınacaksa bunların da belirtilmesi gerekmektedir.

 Detaylı bir özgeçmiş

Yer alınacak proje hakkında detaylı bilgi

 Konaklama ve seyahat ücretlerinin karşılanacağına dair belge

Fransa Beceriler ve Yetenekler Ulusal Komisyonu tarafından belirlenen kriterlerin sağlanması

Fransa Çalışma Bakanlığı DİRECCTE’ nin onayladığı, kişi çalışan ise işveren tarafından düzenlenen belge gibi koşulların, çalışma izni için sağlanması gereklidir.

Başvuru sahibi bir yatırımcı ya da işletme sahibi ise ve faaliyetlerine Fransa’da devam edecek ise 10 yıllık çalışma ve oturum iznine başvurma hakkı da kendilerine sağlanmaktadır.

Fransa Oturum İzni

Fransa oturum izni, Fransa’da çalışmak, eğitim görmek ya da evlilik gibi nedenlerden dolayı sürekli ikamet etmek için alınan izindir. İznin alınması için, 90 günden fazla bu ülkede kalma durumunun bulunması gerekmektedir.

Oturum izni alma nedenleri; Fransız vatandaşı bir kişiyle evlilik, eğitim ve öğretim, kişinin Fransa’da bir işte çalışması gibi durumlarda ortaya çıkar.

Fransa’da Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun dönemli vize başvurularının Fransa Göçmen Bürosu’na başvurulup onaylanması gerekmektedir. Kişilerin, Fransa Başkonsolosluğu’na yaptığı başvurularda ise geçerlilik süresi 1 yıl olup, süre bitiminde eğer ikamet durumu devam ederse, yeniden başvuru yapılması gereklidir.

Daha önceden alınmış bir oturum izni varsa ve süresi dolmak üzere ise, izin süresinin uzatılması için, kişi bulunduğu yerin Emniyet Müdürlüğü vasıtası ile başvuru yapabilir. Başvuru yapılacağı zaman ise, Fransa’da ikamet edilen adresin ispat edilmesi, kişinin finansal kaynakları, aile durumu ve sağlık sigortası belgelerinin de ibraz edilmesi istenmektedir.

Ayrıca bir işe bağlı oturum izni alınacaksa, kişinin iş sözleşmesini ibraz etmesi, başvurucu öğrenci ise eğitim gördüğü kurumdan öğrenci belgesini alması gerekir.

Fransa’da oturum izni süresi 1 yıl olup, kişinin işine bağlı yetenekleri ve ülkede bulunma amacına göre, bu süre 3 yıla kadar çıkartılabilir. Sürekli oturma iznini 10 yıla kadar çıkartmak ta mümkündür.

Aile birleşimi izni İsviçre, AB ya da Avrupa Ekonomik Bölgesi dışında kalan ülkelerden gelerek, bir Fransız vatandaşı ile yapılan evliliklerde alınması gereken bir izindir. Bu durumda kişinin gerçek bir evlilik yaptığını da ispatlaması gerekir.

Ayrıca başvuranın yeterli seviyede Fransızca bildiğini, aldığı kurs belgeleri ile de ispat etmesi gerekmektedir.

Kişi, akraba ziyareti için Fransa’ya gidecek ise, aile ile ilgili ilişki durumunu belge ile ibraza zorunludur. Fransa’ya vardıktan iki ay içinde oturum izni için başvuru yapılabilir.

Fransa Transit Vize Ülkeleri

Fransa transit vize işlemleri konusunda Türk vatandaşlarından hiçbir şekilde 24 saat aşımı gerçekleşmeden transit vize talebinde bulunmamaktadır. Fransa transit vize ülkeleri, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Amerika’ dır.

Fransa Aile Birleşimi Vize

Fransa aile birleşimi vizesi, aile üyelerinden birinin Fransa vatandaşı olarak ya da Fransa’da ikamet izni olup Orada yaşayan ve diğer aile bireyinin de her hangi Fransa’dan bağımsız bir ülkede iken, Fransa’ya seyahat ile Aile bireyinin yanına gitmek isteyenlerin başvuracağı vize tipidir.

Bu vize tipi uzun süreli olduğunda D tipi vize türüne girmektedir. D tipi vize ise, uzun süreli ve oturum izni ile beraber alınan vizelerdendir. Zira Aile birleşimi kapsamında Fransa’da eşi ya da ailesi ile ikamet etmek isteyenlerin oturum izni alması gerekmektedir. Bu belgeler Aile birleşimi vizesi ile beraber başvuruları sağlanmaktadır.

Fransa Aile Birleşimi vizesine maksimum verilen süre 6 ya da 8 aylıktır. Nitekim kişi Fransa’ya seyahat etmeden önce Türkiye’de bulunurken Vize süresini uzatma imkanına sahip iken, Fransa’da iken bu hak tanınmamaktadır. Aile Birleşimi Vizesi Fransa konsolosluğu ya da Elçiliğine başvuru yapılan vizedir. Konsoloslukla beraber bu bağlamda Elçilikler aynı işlevi görmektedir.

Aile birleşimi vizesi en az iki hafta içerisinde sonuçlandırılır ve kişilere SMS ya da posta yoluyla bildirimi sağlanmaktadır. Sonuçlar aktarılırken tamamen ücretsiz bir hizmet sergilenmektedir. Fransa Aile Birleşimi Vizesi gerekli evraklar;

 • Pasaport ve Fransa’da bulunan aile bireyinin ya da eşin evlilik cüzdanı
 • Fransa Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Formu
 • Nüfus cüzdanı ve Biometrik 2 adet Fotoğraf
 • Fransa’da ikamet eden eş ya da aile bireyinin pasaport kayıtları
 • Muvafakname belgesi
 • Adli sicil ve sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu