Hollanda

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Seyahati

Hollanda Almanya ile Belçika ülkelerinin sınır komşuluğu bulunan ve doğal güzellikleri ile ön planda tutulan ülkedir. Avrupa’ da sakinliğin ve huzurun bir numaralı ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem turistik açıdan hem de Türkiye’ den oturum izni ve çalışma izni alabilme açısından sıklıkla tercih edilmekte olan bir ülkedir.

Ticari anlamda, transit yolculukların da göbeğince bulunan ve ekonomik yönden gelişmiş bir ülkedir. Hollanda nüfusu günümüzde 17 milyona yaklaşmıştır. Türk vatandaşlarının sıklıkla bu ülkeyi tercih etmesi, Hollanda’ nın nüfusunda Türk vatandaşlarının ciddi bir payının olduğunu göstermektedir. Aile arkadaş vizesi ziyareti ile aile birleşimi ziyareti ile çalışma izni vizesi ile ve oturum izni vizesi ile Türkiye üzerinden sıklıkla başvuruların gerçekleştiği bir ülkedir.

Hollanda Schengen bölgesinde bulunması nedeni ile Schengen ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Hollanda’ dan vize talebinde bulunarak olan Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşların öncelikli olarak Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Schengen vizesi kapsamında alınacak olan vizenin sağladığı imkanlar ile kolaylıkla Schengen ülke ziyaretleri gerçekleşebilmektedir. Burada önemli olan aşama, ilgili vizenin giriş ve çıkış işlemleri Hollanda vizesi olduğu için Hollanda’ dan yapılmalıdır Hollanda üzerinden vizesiz bir şekilde kısa süreli vize işlemlerinde 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı bulunarak, uzun süreli sunulan Schengen ülkesi vizesi kapsamında da vizenin süresi boyunca kolaylıkla ülkeler arası geçiş yapılabilmektedir.

Hollanda vizesi ile seyahat edecek kişiler ilk giriş ülkesini ve vize bitiminde de çıkış ülkesini Hollanda yapmaz ise, bir sonraki Schengen vize başvuruları reddedilir. Schengen ülkelerinin vizelerini alındığı ülkenin kurallarına ve prosedürlerine göre kullanmak gerekmektedir. Bu kurallara uyum göstermeyen kişiler bir sonraki vize başvurularında vize reddi ile karşılaşabilirler.

Hollanda Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Hollanda seyahati için vize alımı Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlar için geçerli bir uygulamadır. Gerçekleştirilecek olan Hollanda seyahati için, Hollanda vizesi kapsamında Schengen vizesi talebinde bulunulmalıdır. Alınacak olan vize kısa süreli ya da uzun süreli olabilir. Sadece amacına uygun olması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Schengen anlaşması gereğince vize alımına ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün olmak kaydı ile konaklama imkanını Hollanda girişli ve Hollanda çıkışlı olarak diledikleri Schengen ülkesinde gerçekleştirebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahipleri ise, Hollanda seyahati için zorunlu olan vize alımını gerçekleştirdikten sonra bu haklara sahip olabilirler. Yalnız 90 günü aşmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen ülkelerini terk etmesi önerilmektedir. 90 günü aşma durumunda ya da Hollanda’ dan giriş ve çıkış yapılmaması durumunda vize sahiplerinin amacına uygun hareket etmediği gerekçesi ile Schengen ülkelerine girişi yasaklanabilmektedir.

Hollanda Vizesi için İstenilen Evraklar

Hollanda vize başvuru işlemlerinin amacına uygun şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Seyahatin amacın uygun olarak uzun süreli vize işlemlerinden ya da kısa süreli vize işlemlerinden yararlanılması mümkündür. Hollanda vize başvuruları sırasında her vizenin farklı tür ve durumlarda evrak talebi bulunmaktadır. Bu kapsamda da Hollanda Konsolosluğu’ nun talep ettiği vize başvurularının istenilen evraklara uygun olarak, amacına uygun, tam ve eksiksiz belge, doğru beyanlar ile gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eksik evrak ile yapılacak olan Hollanda vize başvuruları red işlemi ile karşılaşır. Bu nedenle Konsolosluğun istediği her evrak üzerinde titizlik ve özveri bulunması gerekmektedir. Hollanda vize başvuru işlemleri için istenilen evraklara aşağıda yer verilmiştir. Bu evraklar genel her vize için geçerli olan standart kategoride değerlendirilen evraklardır. Bunlara ek olarak da kişilerin mesleki ve maddi açıdan sunacağı kişiye özel evraklar bulunmaktadır. Ayrıca tüm evraklar teslime dildikten sonra yeterli görülmediği takdirde Hollanda Konsolosluğu’ nun sizden ek evrak isteme yetkisi bulunmaktadır. Bu şekilde gerçekleştirilecek olan standart evraklara vize türleri ile alakalı eklenmesi gereken özel evraklar da katılmaktadır.

 • Hollanda vize Başvuruları İçin Gerekli Olan Standart Evraklar
 • Pasaport
 • Varsa eski pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Schengen vizesi kapsamında beş yıl geçerliliğini koruyor olan biyometrik veri girişi
 • İlgili vizenin başvuru dilekçesi
 • İlgili vizenin başvuru formu
 • Başvuru sahibinin finansal evrakları: banka dökümü, bankada bulunan seyahati karşılamaya yönelik para vb.
 • Balvuru sahibinin mesleki evrakları: Çalışan, işveren, emekli vb. mesleğe uygun alınması gereken iş giriş belgesi, SGK dökümü, emeklilik belgesi çalışan imza sirküleri vb. evraklar
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Gidiş dönüş tarihi bulunan uçak rezervasyon bilgileri
 • Davet mektubu – davetiye: Bu evrak her Hollanda vizesi için geçerli değildir. Vize türüne göre istenebilecek bir evraktır.

Yukarıda yer alan evrakların haricinde ekstra evrak vize türüne uygun olarak ya da Hollanda Konsolosluğu’ nun talep üzerine istediği ek belgeler bulunabilmektedir.

Hollanda Vize Başvuru Yerleri

Hollanda vize başvurularının gerçekleşeceği merci Hollanda Konsolosluğu’ dur. Ancak vize başvuruları direkt olarak buraya şahsi şekilde yapılmaz. Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurum aracılığı ile Hollanda vize başvuru işlemleri gerçekleşir bu kurumlar da genellikle vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri olmaktadır. Aracı olan bu kurumlar üzerinden Hollanda Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu