İspanya

İspanya Vize Başvurusu

İspanya Seyahati

İspanya’ nın çok köklü bir geçmişi bulunaktadır. Tarihi ve mimari özellikleri bunu kanıtlar niteliktedir. Özellikle orta çağ döneminden kalma eserleri ile ve mimari yapısı ile birlikte Türkiye başta olmak üzere dünyadan turistik amaçlı birçok insanı çekmektedir. Özellikle eğitim alanında bu ülkeye giden öğrencilerin çoğunluğu mimarlık ve iç mimarlık konularında eğitim almak istemektedir. Çünkü mimari yapısı ve şehir planlamacılığı ile birlikte İspanya önemli bir ülke ve günümüz yüzyılında tercih edilen bir sisteme sahiptir.

İspanya nüfusu 50 milyona yakındır. Başkenti Madrid ise en kalabalık şehirlerden bir tanesidir. Ülkede İspanyolca başta olmak üzere Baskça, Katalanca ve İngilizce konuşulmaktadır. En çok turist çeken bölge ise Barcelona’ dır. İspanya seyahatlerinde Schengen anlaşmasına bağlı bir şekilde gerçekleşecek olan Schengen vizesi alımları mümkün olmaktadır. Vize evrakların tamamlanmasından itibaren 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruların sonuçlanmasının sistemin ve özel günlerin yoğunluk durumlarına göre değiştiği bilinmelidir.

İspanya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

İspanya seyahati için Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaport sahipleri ve gri pasaport sahipleri dışında kalan Türki Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinden İspanya seyahatlerine ilişkin vize talebinde bulunulmaktadır. Bunun nedeni ise, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin mesleki ve ekonomik durumlarını kanıtlamasının ülke seyahatleri açısından önemli olmasından kaynaklıdır. İspanya seyahati için vize alınması gereklidir. Vizenin amacına uygun şekilde başvurulara açık olması ve istenilen evrakların tamamlanması da bu koşulda oldukça önemlidir.

İspanya Vizesi için İstenilen Evraklar

Pasaport: İspanya seyahati için gerekli vize başvurularında sunulan pasaportun Schengen ülkesi kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Güncel tarhının on yıl olması ve yapılacak olan seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az altı ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Kişinin varsa önceki pasaportlarının da sunulması gerekmektedir.

 • Başvuru dilekçesi: Başvuru dilekçesi başvuru sahibi tarafından doldurulur. Dilekçede hangi vize türüne başvuruda bulunuyor ise, ilgili seyahatin açıklaması yapılır. Seyahat hakkında plan bilgileri sunulur. Bu dilekçe formunun amacı, başvuru sahibinin iltica yapmadığını beyan etmesi ve ülkesine geri döneceği hakkında bilgi sunmasını içermektedir.
 • Başvuru formu: İspanya vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte ve bu formun başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması ve ıslak imza ile sunulmuş olması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisi: Başvuru sahibinin TC kimlik belgesinin ön ve arka yüzeyinin fotokopisinin 1 adet sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: arka fonu beyaz olacak şekilde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Mesleki evraklar: işveren, çalışan, emekli vb. mesleki duruma göre ekstra şekilde istenecek olan belgelerdir. Vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Emeklilik belgesi, öğrenci belgesi, çalışan kişinin SGK döküm belgesi, SGK işe giriş tarihi
 • Evli olan kişilerden evlilik cüzdanı talebinde bulunulmaktadır.
 • Finansal evraklar: Başvuru sahibinin son üç aylık banka hesap dökümü
 • Başvuru sahibinin başvurulan İspanya vizesi kapsamındaki seyahati karşılayabilecek miktarda hesabında para bulunması gerekmektedir.
 • Davet mektubu – Davetiye: bu evrak standart evraklar kategorisinde değildir. Özel bir evraktır. Her vize başvurusu için sunulmasına gerek yoktur. Yapılacak olan İspanya seyahatlerinde ülkeye davet eden tarafın İspanya Konsolosluğu’ na başvuru sahibi için yazması gerekir. İspanya aile arkadaş ziyareti vizesi, ispanya ticari vize, İspanya öğrenci vizesi, İspanya Erasmus vizesi gibi türlerde bulunması gereken bir evraktır. Davetiye gerektiren vize başvurularında bu evrakın olmaması direkt olarak vize reddi işlemine girmektedir. Davet mektubu olmadan vize değerlendirilmesi yapılamamaktadır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Başvuru sahibinin planlamış olduğu seyahate göre uçak biletinin gidiş ve dönüş zamanını gösteren rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu: otel vb. konaklama araçlarınınsa seyahatin planına ilişkin olarak sunulan konaklama rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası

İspanya Vize Başvuru Yerleri

İspanya vize başvuru yerleri olarak, İspanya Konsolosluğu başvuru değerlendirme ve sonuçlandırma merkezdir. Başvurular konsolosluk vasıtası ile yetki almış vize başvuru merkezleri ve turizm acenteleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Vize başvuru yerlerine kişilerin şahsi olarak müracaat etmeleri ve vize başvuru ücretini ödeyerek tamamlanması gereken evrakların hepsini teslim etmesi gerekmektedir. Ardından vize işlemleri İspanya Konsolosluğu tarafından sonuçlandırma sürecine girecektir.

İspanya Vize Türleri Nelerdir?

İspanya vize türleri ispanya uzun süreli vizeler ve İspanya kısa süreli vizeler olarak ikiye ayrılmaktadır. İspanya kısa süreli vizeler Schengen kuralları gereğince başvuru sahiplerinin 180 günlük vize hakkı elde edilmiş olmasıdır. 180 gün içinde sadece 90 gün İspanya’ da veya Schengen ülkelerinde konaklama hakkına sahip olunması gerekmektedir.

Uzun süreli İspanya vizeleri ise 180 günden uzun sürede İspanya’ da kalmak için gereklidir. Bu vize türlerinde ayrıca oturum izni de gereklidir. Bu bölümde sizlere İspanya seyahatlerinize ilişkin vize seyahati amacınıza uygun olarak vize türlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede Eray Tur ile birlikte vize başvurularında bulunabilir ve İspanya seyahatinize ilişkin vize ücreti, vize başvuruları, evrak dosyalama, ek hizmetler vb. konularda danışmanlık bilgisi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu