İsviçre

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Seyahati

İsviçre, Alp dağlarını arkasına alan ve İsviçre platosu üzerinde yer alan eşsiz manzarası ile bambaşka bir şehirdir. Turistik açıdan ve eğitim açısından ülkemizde sıklıkla tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. İsviçre Batı Avrupa bölgesinde bulunmaktadır. Almanya, Fransa, Avusturya ve İtalya ile sınır komşuluğu bulunmaktadır.

Kızılhaç sembolü ve Kızılhaç kurumunun ortaya çıkmış olduğu bir ülkedir. Savaş ve doğal felaketlerde bölgeye yardım götürmek amacı ile ciddi çalışmaları bulunmuş olan kurumun çıktığı yer olarak bilinir. Günümüzde bu kurum 1815 yılında kurulmuş olduğu zamandan beri tarafsızlık anlaşması ile hizmetini sürdürmektedir.

İsviçre turizmin en etkin olduğu ülkedir. Turistik açıdan ziyaret edilen önemli ülkenin şehirleri ise Zürih, Basel, Cenevre ve Lozan’ dır. Ülke yönetimi federaldir. Turizmin yanında aynı zamanda da eğitim amaçlı tercih edilmektedir. Özellikle bilime verdikleri değerler sayesinde dünyaya hizmet eden birçok buluşun icadın merkezi İsviçre olarak bilinmektedir. Üniversite eğitimi 3 ile 5 yıl arasındadır. Ülkemizden öğrenci vizesi ile İsviçre’ de üniversite okuyan ya da Erasmus vizesi kapsamında İsviçre’ de öğrenim gören birçok vatandaş bulunmaktadır.

İsviçre’ de konuşulan dil olarak Fransızca, İtalyanca ve Romansça dillerinin bölgeye göre hakim olduğu görülmektedir. Ülkenin resmi dili ve ülke nüfusunun fazlalığının konuştuğu dil de Almanca’ dır. Dil üzerinden görüldüğü gibi, İsviçre birçok millete kapılarını açmış kültürleşmenin etkisinin en fazla hissedildiği bir ülkedir. İsveç kültürünün yapısı iklimden etkilenmiştir. Festival, yerel bayram ve Noel etkinlikleri bakımından görsel şölen yaşatacak kültürel bir yapısı bulunmaktadır.

İsviçre ziyaretleri turistik açıdan olduğu zaman her mevsim gidilebilir. Çünkü her mevsim özel bir festivali bulunmaktadır. Her zaman turistik açıdan ziyaret edildiğinde en az bir etkinlik ve festivale katılmak mümkün olmaktadır. İsviçre denilince ilk akla gelen ise, Alp Dağlarıdır.

Bu nedenle kış turizmi de oldukça etkilidir. Genellikle Ocak ve şubat aylarında Türkiye’ den turistik vize ile İsviçre kayak tatillerine oldukça fazla rezervasyon olduğu görülmektedir. isveç Alpleri ve İsveç çikolatası dünyaca ünlü önemli kültürlerdir. Bu kültür kış turizmi, festival ve damak tadının bir arada bulunduğu eşsiz bir ülkenin kapılarının anahtarıdır.

İsveç Ekonomisine bakıldığında, ekonomik gelişimi yakalamış ve özellikle Zürih kentinin en zengin şehirler arasında olduğunu söylemek mümkündür. Ekonomik gelişmelerin hakim olduğu dini açıdan ve dil açısından çok çeşitliliğin olduğu özgür bir ülkedir Ülkede en çok hakim olan dinler Hristiyanlık, Müslümanlık ve Budistliktir. Ülkede Hindu ve Yahudi dinlerinin de yaygın olduğu görülmektedir.

İsviçre iklimi biraz değişkendir. Alp dağlarının sert ve oldukça çetin bir soğuğu bulunsa da ilkbahar ve yaz aylarında yağışlı ve ılıman bir iklime sahip olmaktadır. Her mevsimin ayrı güzelliği olduğu için İsviçre seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin iklimin zamanına ve özelliğine uygun bir şekilde ülkeye gelmeleri sağlık açısından iyi olacaktır. İsviçre seyahatleriniz ile ilgili gerçekleştireceğiniz vize işlemleri, İsviçre’ de seyahat edilmesi gereken yerler ve İsviçre mutfağına yönelik hazırlamış olduğumuz yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Eray Tur olarak gerçekleştireceğiniz seyahatlerinizde siz değerli yolcuların vize alım işlemleri hakkında danışmanlık ve vize başvuru hizmeti sağlamaktayız. Bu sayede güvenilir İsviçre yolculuğunuzun bir numaralı adımlarını firmamız ile atabilmeniz mümkün olacaktır.

İsviçre Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

İsviçre bir Schengen ülkesi olduğu için İsviçre seyahatlerinde Schengen vizesi kapsamında vizenin türüne göre başvuruda bulunmak gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti yeşil ve gri pasaport sahiplerinin İsviçre seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı verilen bir izinleri söz konusudur. Bu izinleri ve bu süreyi İsviçre ve diğer Schengen ülkelerinde kullanmaları mümkündür.

İsviçre seyahatleri için yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin vize alım işlemlerine gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin İsviçre seyahati için kısa süreli seyahatlerde 180 gün içinde 90 gün konaklama hakkı bulunan İsviçre kısa süreli vize başvurusu; uzun süreli İsviçre seyahatlerinde ise 180 gün üzerinde seyahat veya oturum için vize başvurusunda bulunulabilmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin bu haklardan yararlanması için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi için İstenilen Evraklar

 • Pasaport: On yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri uyumlu pasaport olması gerekmektedir. Varsa kişinin önceki süresi dolmuş pasaportları da başvuruda sunulmalıdır.
 • Başvuru dilekçesi: başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ilgili İsviçre vizesinin türüne uygun talep edilen vize başvuru dilekçesi
 • Başvuru formu: eksiksiz ve doğru beyanlar ile başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun çıktısı alınır ve başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı şekilde sunulur.
 • TC kimlik fotokopisi: Başvuru sahibinin TC kimliğinin her iki yüzünün de fotokopisi bir adet
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Mesleki evraklar: öğrenci belgesi, emeklilik belgesi, çalışan belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü fotokopisi, ticari sicil kaydı aslı ve fotokopisi
 • Çalışan kişiler için SGK işe giriş bildirimi, SGK hizmet dökümü
 • Evli olan kişiler için evlilik cüzdanının aslı
 • Adli sicil kaydı
 • Finansal evraklar: varsa tapu veya araç ruhsatına ait fotokopiler.
 • Başvuru sahibinin son 3 aylık banka hesaplarındaki finansal dökümler
 • İsviçre seyahatinin karşılanmasına yönelik olarak başvuru sahibinin banka hesabında bulunan para
 • Davet mektubu – Davetiye:  İsviçre vizesinin davet mektubu gerektiren vize işlemlerinde kullanılmak üzere İsviçre’ de yer alan tanıdığın ya da ticari vize kapsamında şirket yetkilisinin başvuru sahibinin ülkeye davet etmesine yönelik hazırlanmış bir mektup olmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: İsviçre seyahati ile ilgili alınması gereken uçak bileti gidiş dönüş rezervasyon bilgileri
 • Konaklama rezervasyonu: İsviçre’ de konaklama kapsamında kalınacak yer planını oluşturmak amacı ile otel rezervasyon bilgileri

İsviçre Vize Başvuru Yerleri

İsviçre vize başvuru yerleri olarak İsviçre Konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekmektedir. Müracaat yeri ve vize değerlendirme yeri İsviçre Konsolosluğu olsa da başvurular konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ve turizm seyahat acenteleri olmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu