İtalya

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Seyahati

İtalya Avrupa başta olmak üzere dünyanın bütün ilgisini üzerine çeken bir yer olmaktadır. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilen bir ülke haline gelmektedir. Turistik amaçlı, eğitim amaçlı ve ticari amaçlı oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Dünyanın e iyi mimarlık ve iç mimarlık okullarının burada bulunması nedeni ile öğrenci vizesi alımı oldukça yüksektir.

Buna bağlı olarak, iş imkanının oldukça fazla olması, öğrenci vizesi alarak burada eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir süre sonra bu vizelerini çalışma ve oturma vizesine çevirdiklerini görebilmek mümkündür. Özellikle çalışma alanında da gene mimari açıdan sıklıkla tercihe dilen bir iş imkânı bulunmaktadır.

Mimarlık, iç mimarlık, dekorasyon ve mühendislik alanlarında gelişmiş üniversitelerin bulunması, iş alanındaki açığı da bu yönde geliştirmiştir. Dünya geneline yayılan büyük sanatçıların çoğunun da İtalya’ da eğitim gördüklerini söylemek gerekir. Ayrıca İtalya’ ya Türkiye’ den ticari vize başvurusunda da sıklık yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise dünya geneli yapılan ünlü defile, davet, kongre, seminer ve iş toplantılarının burada gerçekleşiyor olmasıdır.

İtalya Schengen ülkesi olduğu için buraya gerçekleştirilmesi mümkün olan seyahatler Schengen vizesi kapsamında değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu nedenle de Türkiye cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize talebinde bulunabilmeler, için çeşitli başvuru kurallarını ve prosedürlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Eray Tur olarak İtalya seyahatlerinizin sorunsuzca ilerleyebilmesi adına danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. Bu nedenle de hem İtalya seyahatlerinde gezilmesi gereken yerler ve İtalya mutfağına özgü lezzetleri bulabileceğiniz hem de İtalya seyahatine ilişkin vize alımlarıyla alakalı gerekli prosedürleri bulabileceğiniz bir açıklama yapmış bulunmaktayız.

İtalya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

İtalya seyahati için Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşların vize alım işlemlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Schengen ülkeleri kapsamında gerçekleştirilecek olan İtalya vizelerinin kısa süreli ve uzun süreli olarak, seyahate uygun şekilde başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İtalya Vizesi için İstenilen Evraklar

 • Pasaport: Seyahatin bitiminden itibaren pasaportun altı ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaportun on yıllık güncel olması ve aynı zamanda da içerisinde en az iki sayfanın boş bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından konsolosluğa hitaben oluşturulur. Başvuru sahibinin imzasını ve seyahatin amacını içermelidir.
 • Başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • TC kimlik fotokopisi: TC nüfus cüzdanının iki yüzünün 1 adet fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Mesleki evraklar: Vergi levhası fotokopi, faaliyet belgesi fotokopi, imza sirkülerinin fotokopisi, faaliyet belgesi aslı
 • SGK işe giriş belgesi
 • Emeklilik belgesi, öğrenci belgesi
 • Finansal evraklar: Başvuru sahibinin son üç ayına ait güncel şekilde başvuru zamanında bir hafta içerisinde alınmış olan banka hesap dökümleri
 • Davet mektubu – Davetiye: başvuru sahibini davet eden şirket ya da aile tarafından konsolosluğa hitaben yazılması gereken davetiye ya da davet mektubu
 • Uçak bileti rezervasyonu: gidiş dönüş uçak bileti rezervasyon bilgileri
 • Konaklama rezervasyonu: başvuru sahibinin seyahati süresince gerçekleştirilecek olan otel rezervasyon planları ve bunların bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası

İtalya Vize Başvuru Yerleri

İtalya vizesi başvuru yerleri için İtalya Konsoloslukları ve İtalya Konsolosluğu’ nun yetkilendirmiş olduğu İtalya vizesi başvuru merkezleri, Turizm seyahat acentelerine müracaat yapılabilmektedir.

Bu yerlere müracaat yapılsa da başvuru merkezleri ve turizm acenteleri başvuru için aracılık görevi üstlenirler. Çünkü İtalya vizesinin değerlendirmeye alınması, onaylanması ya da vize reddi yaşaması, vize reddi verilmesi vb. konularda yetkilendirilmiş olan tek yer İtalya Konsolosluğu’ dur.

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

İtalya seyahatlerinde alınması gereken vize türlerini; İtalya kısa süreli vize işlemleri ve İtalya uzun süreli vize işlemleri olarak ayırabilmek mümkündür. Kısa süreli vize türü ve uzun süreli vize türünün de ortak bir amacı vardır. O da başvuru sahibinin ülkesine dönüş yapabilmesini kanıtlama amacı gütmesidir.

Bu sayede de İtalya vize türleri sadece seyahatin amacına göre değişiklik gösterebilir. Amaca uygun ekstra istenilen evraklar da yer almaktadır. Aşağıda İtalya’ ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli ve uzun süreli vize türleri ve bu türlerin amacına uygun şekilde istenilen evrakları ve yapılması gerekenler yer almaktadır.

Bu sayede sizler de İtalya seyahatlerinizin amacını bu şekilde belirleyebilirsiniz vize işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ve bu türler ile ilgili lazım olan bütün evrakların listesi için en kısa zamanda Eray Tur ile vize danışmanlığı konusunda başlayabilirsiniz. Vize alım süreçlerinin sağlıklı işlemesi açısından önem arz eden bu durumla alakalı olarak sizleri firmamız ile iletişime geçmeye davet etmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu