Romanya

Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize İşlemleri

Avrupa’nın büyük ülkelerinden bir tanesi olan Romanya kültürel açıdan çok sayıda ziyaretçisine kapılarını açmaktadır. Seyahatler konusunda kısa ya da uzun süreli vize başvurusu yaparak gitmeniz mümkündür. 

Romanya vize işlemleri sağlıklı şekilde sürdürebilmek için mutlaka gerekliliklere göre hareket edilmesine gerekir. İstenilen bilgiler ve belgeler gerçekle örtüşür olmalı ve yalan beyan söz konusu olmamalıdır.

Vize incelemeleri hususunda başvuru sahiplerinin randevu alması gerekmektedir. Randevuya göre başvuruları değerlendiren konsolosluk vize onayı da randevu sonrasında ki incelemeye göre yapmaktadır. Evraklarınızı eksiksiz şekilde sunup Romanya vize işlemleri yürütmeniz yeterli olacaktır.

Herhangi bir şekilde olumsuz hal olmaması ve vize başvuruları konusunda temiz sicile sahip olmanız onaylanma ihtimalini artırmaktadır. Geçmiş dönemde ki değerlendirmelerin karşınıza çıkacağını da unutmamanız gerekir. Sürecin zor olması ve oldukça dikkat gerektiriyor olması profesyonel desteğin önemini ortaya koymaktadır.

Alacağınız destek vizenin olumlu sonuçlanmasını yüksek oranda etkileyecektir.

Romanya Vize Başvurusu

Belirlemiş olduğunuz seyahat amacına göre vize türü belirlemeniz çok önemlidir. Hem kısa süreli hem de uzun süreli seyahatler için değişen şartları yerine getirerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Romanya vize başvurusu yapılması ile ilgili belirlenen kurallar türlere göre değişmektedir. Sizde amacınızı belirleyip size uygun vize türünü seçtikten sonra türe göre evrakları belirlemelisiniz.

Başvurularda sürelere çok dikkat etmeniz seyahati zamanında yapabilmeniz açısından çok önemlidir. Seyahat tarihi belli olduktan sonra 1 ay önce başvuru dosyanızı sunmanız işlerin yürümesi ve değerlendirmesi açısından daha önemlidir. Evrak teminlerinde doğru bilgi akışına özellikle dikkat etmeli ve hatalı bilgilerden uzak durulmalıdır. 

Romanya vize başvurusu ile alakalı evrakları hazırlama aşamasını randevu tarihine göre yetiştirmeniz gerekmektedir. Hızlı sonuç alabilmek için Vize Ofisi ile irtibatlı başvuruyu sürdürebilirsiniz. Form doldurulması, evrak teminleri, vize ücretleri ve vize türlerine göre hazırlık gibi ayrıntıları sizin adınızı yapabilmektedir. Bizzat bulunmanız gereken haller haricinde ki çoğu işler halledilmektedir.

Başvuru değerlendirme konusunda her evrakın ayrı bir önemi olduğu için talep edilen evrakların eksiksiz olması gerekecektir. Ciddi zaman ve para kaybı yaşamama adına da kontrollü hareket etmeye özen göstermelisiniz. Seyahat tarihini belirleyip hem uçak hem de otel rezervasyonu yapıldıktan sonra vize onayı alınamaması her açıdan zorlu sonuçlar ortaya çıkartacaktır.

Bu hususların göz önünde bulundurarak Romanya vize başvurusu yapmaya daha fazla özen gösterin. Ön ödeme yapmak zorunda olduğunuz durumlar söz konusu olduğunda da iade almanız mümkün olmayacaktır. Sonraki başvuruda yapılan değerlendirmeler önceden ret alınıp alınmadığını da etkileyebilir.

Romanya Turistik Vize

Seyahat amacınız tarihi yerleri görmek ve güzel bir tatilin keyfini çıkarmak olduğunda turistik vize işlemlerini yapmanız gerekecektir. Kısa süreli vize türüne göre yapacağınız işlemlerde pasaportunuzun geçerliliği çok önemli olup, bu hususta kontrolleri yapmalısınız.

İlk kez vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin yaşadıkları bölgenin il veya ilçe emniyetine başvurmaları gerekecektir. Pasaportunda boş sayfa bulunmayan, geçerliliği dolan ve yıpranmış pasaportların yenilenmesi de yine aynı şekilde emniyet üzerinden yapılmaktadır.

turistik vize başvurularınızı vize merkezi aracılığı ile yaptığınızda birçok konuda rahat edersiniz. Randevuya gitmeniz ve imza atmanız gereken haller dışında ki işlemlerin hazırlanması zaman tasarrufu açısından çok önemlidir.

Vizenizin onaylanabilir hale getirilmesi için temin etmeniz gereken evraklar eksiksiz sunulmalıdır. Romanya turistik vize dosyasında bulunması gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Geçerliliği kurallara uygun ve içerisinde 2 boş sayfanın bulunduğu pasaport,
 •  Vize talep dilekçesi (İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir.)
 •  2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf,
 •  Kimliğin arkalı önlü fotokopisi,
 •  Son 3 aylık dönemi içeren banka tarafından imzalı banka hesap dökümü,
 •  Gelir durumunu gösterir belge,
 •  Seyahat sonuna kadar geçerliliği olan Seyahat sağlık sigortası,
 •  Nüfus kayıt örneği, (Tam vukuatlı olmalıdır.)
 •  Otel ve uçak rezervasyonları

Romanya Ticari Vize

Ticari konularda kurduğunuz bağlantıları karşılıklı görüşmelerle sürdürmek için Romanya’ya gidebilirsiniz. Elbette bu gidiş için Romanya ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Başvurunuzu sunarken de ticari faaliyetinizi ispat etmeniz ve davetiye temin etmelisiniz. Davetiyenin orijinal olması ve sizi davet eden kişinin ikame ettiği gölgedeki ilgili kurum tarafından onaylanması gerekir. Davetiye içerisinde mutlaka iletişim bilgileri ve iş yeri adresi belirtilmelidir. Davetiyeniz olmadan 

Romanya ticari vize almanız mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı da önce davetiyeyi temin etmeli sonrasında da başvuru da bulunmalısınız. Evrakları temin etmeniz konusunda da mutlaka ticari faaliyetler üzerinden gitmelisiniz. Seyahati gerçekleştirecek kişinin şirket sahibi olması durumunda hazırlaması gereken evrak ile şirket çalışanının hazırlaması gereken evraklar değişiklik göstermektedir. Evrak teminlerinizi yapacağınız zaman muhakkak kurallara uygun şekilde olması ve doğru bilgi verilmiş olması gerekir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi

Aile ziyaretleri konusunda belirlenen kurallarda ispat edilmesi gereken haller çok önemlidir. Romanya’da yaşayan aile bireyleri ile olan bağın ispatı için sizden belge istenmektedir. Ayrıca Romanya aile ziyareti vizesi için ziyaret edeceğiniz kişinin sizi davet etmesi gerekir.

Temin edilmesi gereken bu davetiye başvuru dosyasında orijinal olarak sunulmalıdır. Aynı zamanda davetiyeye iletişim bilgileri ve adres bilgileri eklenmelidir. Romanya’da neden bulunduğunu ve ne iş yaptığını da gösterir belgenin olması önemlidir. Romanya vizesi için hazırlanması gereken davetiyenin de ilgili kurumlara onaylatılması gerekecektir. Başvurularda esaslara uygun şekilde evrak sunmak onay noktasında çok önemlidir. Romanya aile ziyareti vizesi alabilmek için başvuruda sunulması gereken evraklar şunlardır;

 •  Nüfus cüzdanının arkalı önlü net fotokopisi,
 •  2 adet son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, arka fonunun beyaz olmasına dikkat edin.
 •  Vize harcının ödendiğine dair dekont,
 •  Banka tarafından onaylanmış, ıslak imzalı ve son 3 aylık hesap dökümünü hazırlamanız gerekmektedir.
 •  Geçerliliği konusunda sıkıntı yaşamayacağınız pasaport,
 •  Eksiksiz ve içerisinde yanlış bilgi olmaması gereken başvuru formu,
 •  Mesleki durumunu gösterir belge,

Romanya Transit Vize

Romanya üzerinden hem kara hem de havayolu ile başka ülkeye geçmek istediğinizde Romanya transit vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bu vize sadece geçiş süresi dahilinde alınması gerekmekte olup, bu süre dolduktan sonra Romanya’dan çıkmamışsanız para cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Transit vizelerde öncelikli olarak sunulacak evrak esas gidilmek istenen ülkeden alınan vizenin sunulmasıdır. Ayrıca kimlik bilgilerinizi ve formları eksiksiz şekilde sunmanız gerekir. Seyahat bilgileriniz ile ilgili ayrıntıları da Romanya transit vize dilekçesinde sunmanız gerekmektedir. Transit geçişlerde birçok belgenin istenmesinde ki en önemli husus güvenli geçişin denetlenmesi ile doğru orantılıdır.

Romanya Erasmus Vizesi

Yurt dışı eğitimleri için mutlaka ilgili ülkenin konsolosluğundan vize alınması gerekmektedir. Romanya’da eğitim ile ilgili belirli bir süre kalmanız gerektiğinde başvurmanız gereken vize türü Romanya Erasmus vizesi olmalıdır. Bu vize için ise öncelikle eğitim alacağınız kurumla irtibatlı olmanız gerekecektir. Eğitim alacağınızı ispat ettikten sonra başvurunuzu sunabilirsiniz.

Alacağınız eğitim kısa süreli kurslar için ise C tipi vizeye uzun süreli eğitim için ise D tipi ulusal vizeye başvurmanız gerekmektedir. 90 gün üzerinde ki vizelerde konaklama konusunda da bilgileri sunmanız gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi başvurusunda bulunacağınız zaman eğitim ile alakalı dilekçe hazırlamanız gerekecektir. Bu dilekçenin usullere uygun şekilde olmasına ve talebinizi net şekilde ifade etmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu